A D E L S K A L E N D E R - Styrkeprøven Eidsvoll - Oslo

ANTALL ÅR I ADELSKALENDEREN: 16 2017201620152014201320122011201020092008200720062005200420032002
ANTALL RYTTERE FULLFØRT: 551 684 765 852 1058 1111 1372 972 721 476 546 443 290 162 232 134
VINNERTID: 01:40:50 01:26:23 01:47:09 01:22:52 01:35:06 01:30:03 01:19:31 01:30:12 01:23:56 01:34:43 01:23:08 01:39:55 01:27:14 01:30:12 01:23:01 01:43:47
SNITTTID: 02:42:01 02:21:49 03:01:33 02:05:37 02:35:24 02:25:51 02:11:50 02:21:50 02:21:30 02:32:47 02:12:38 02:25:34 02:02:50 02:06:44 02:08:59 02:33:53
NR TurrittID Fornavn Etternavn Klubb / Sted Ritt/Km 63 63 74 57 59 59 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60
1 82028 Dag Grøndalen Toten-Kranken CK 16 01:44:1201:39:0701:56:4701:24:0001:41:4201:45:2501:31:2101:34:0701:35:0101:52:1801:39:3201:58:0201:41:0601:45:4501:42:0502:12:40
2 82300 Gaute Trillerud Toten-Kranken CK 15 02:28:5202:10:5602:47:3602:05:1902:22:5702:24:2101:55:0902:09:2801:58:1702:23:1702:01:2902:17:3201:50:5402:04:0101:57:24-
3 82122 Kjell Villanger Toten-Kranken CK 15 02:19:05-02:37:2801:51:2202:17:5702:01:5601:48:1901:51:5801:46:4402:02:4201:49:2902:06:3501:51:5001:58:4501:47:4202:12:40
4 82025 Bjørnar Lindmoen Toten-Kranken CK 12 01:47:3001:36:10-01:24:0001:38:45-01:25:3901:32:3601:30:0501:34:4301:27:3402:29:1201:31:1302:27:01--
5 82524 Ivar Slettmo Kløfta 12 02:47:1902:20:4603:15:0802:15:2702:55:0002:36:0802:11:4402:28:2902:19:1202:52:3902:37:0203:02:34----
6 82036 Lars-Petter Akselsen Blodsmak SK / MediLink Software Kongsberg 11 -01:36:1002:12:2401:34:4601:48:5901:54:5801:40:5901:37:3801:39:1601:56:27-02:06:0801:48:51---
7 65906 Frank Bergsveen Toten-Kranken CK 11 01:58:1301:41:4002:05:2801:31:5301:46:28-01:31:5501:48:1301:43:34-01:44:4102:14:5501:41:06---
8 82089 Magne Gjerde Ingenia 11 02:11:2001:45:5702:19:3001:35:2701:41:4201:45:2501:40:4501:46:3101:52:46-01:45:2002:08:22----
9 82081 Trond Lindmoen Toten-Kranken CK 11 --02:37:2801:40:57--01:35:4401:46:0001:44:5601:58:5901:47:5902:10:2401:47:5101:45:34-02:12:40
10 82090 Trond W. Samuelsen Toten-Kranken CK 10 -----01:44:17-01:46:3701:56:0702:01:4901:44:4101:58:0201:41:0601:45:3401:42:0502:12:40
11 67381 Svein Teigen Arendal CC 10 ---01:53:2702:09:2902:00:3901:45:4701:46:2401:46:35-02:00:2502:57:26-01:45:45-02:03:07
12 82299 Mats Byfuglien Kløfta 9 02:01:2001:42:5102:13:0501:40:5701:53:2901:53:1601:58:3302:09:2702:19:08-------
13 82194 Morten Eldevik OLTD AS 9 02:23:5702:07:2302:49:2701:55:2402:39:3302:10:1201:51:1001:59:4202:02:36-------
14 82024 Odd Kenneth Haugli Toten-Kranken CK 9 ---01:22:5201:38:45-01:31:2101:32:3601:34:5301:47:2001:35:3701:58:0201:48:54---
15 82234 Storm Arild Lønnquist Stovnerkameratene Sykkel 9 02:31:3702:11:05-----02:03:3201:51:4502:11:15--02:00:3601:54:5002:25:4802:05:53
16 82112 Frode Rissmann Toten-Kranken CK 9 -01:39:3202:09:1201:31:5301:41:4201:44:3401:47:0401:50:5901:45:2502:13:40------
17 82800 Jorunn Schramm Kalvåg Onroad 9 04:00:4103:37:0604:43:2602:54:1903:52:1203:17:5603:10:4703:16:0903:13:02-------
18 82215 Kjærsti Floden Royal Sport 8 02:35:1302:10:38--02:17:0902:12:3801:53:0002:02:0202:00:5002:27:55------
19 82414 Knut Egil Hansen Ytre Enebakk 8 02:22:4501:59:2802:56:2001:48:1002:20:0402:21:1102:11:1402:19:20--------
20 120532 Tom Jevnaker Toten-Kranken CK 8 01:58:1301:41:4002:18:3101:34:5201:48:59----02:05:1501:57:4201:59:05----
21 82178 Dag Sverre Johnsen Ingenia 8 02:19:3102:09:0402:39:2201:47:2502:12:0702:03:4501:53:0101:56:50--------
22 82705 Therese Kaarfald Oslo 8 02:48:4202:34:04-02:21:2203:16:2802:47:2302:40:0102:53:54-03:12:29------
23 70261 Bjarne Nordengen Hunndalen 8 -01:59:58-01:58:2802:30:05-01:58:2802:01:0702:01:3602:40:3002:08:50-----
24 82636 Steinar Rud Ullensaker CK 8 -02:53:4703:27:0002:15:21-02:30:2702:20:0802:43:03--02:07:4602:37:48----
25 69063 Gunnar Solberg Stovnerkameratene Sykkel 8 02:30:3402:11:05-----01:51:0501:51:4502:03:56--01:51:0701:45:4501:39:56-
26 82551 Jan Ove Steinset Kalvåg Onroad 8 -02:23:0002:55:0902:08:5203:03:2602:35:35-02:31:2602:27:0402:41:41------
27 82298 Trond Vangstuen Toten-Kranken CK 8 ----02:09:1502:09:1502:04:0502:09:2402:13:3102:30:1402:04:5502:25:57----
28 82375 Truls Vargmo Ski Aktivitetslag for funsjonshemmede 8 ------01:57:4202:16:3002:29:4902:20:3302:17:5002:25:4802:12:4602:09:40--
29 110965 Kai Danielsen Ullensaker CK 7 03:31:4001:47:3702:20:3801:36:5901:53:5901:45:3801:49:03---------
30 82616 Heidi Davidsen Norsk Diskotek Utleie 7 03:02:3302:25:0103:23:0102:14:00-02:35:4902:21:4902:39:39--------
31 120074 Ola Feten Rustad IL 7 ---------01:47:1001:43:0901:57:3701:37:3601:45:3401:39:5101:59:12
32 120189 Rune Glæserud Toten-Kranken 7 --------01:51:2202:01:4901:45:5402:14:5502:08:1201:54:3201:57:16-
33 69523 Atle Grøndalen Toten-Kranken CK 7 01:42:3101:31:1001:51:5501:22:52--01:25:3901:37:19----01:33:56---
34 82255 Tom Henriksen Raumer Rytter SK 7 02:00:4101:51:24-01:42:1502:12:0502:03:0601:53:0302:05:46--------
35 82666 Åse Steinset Holthe IL Frøy / Kalvåg Sykkel 7 --04:25:04-03:51:3103:44:4903:11:0002:48:0402:38:0102:42:04------
36 82239 Richard Hynne Sykkelgruppa Ottar 7 --02:12:2401:37:2401:58:0001:51:4201:52:2202:04:0202:00:07-------
37 82336 Tina Korsrud Østmarka IL Sykkel 7 -01:51:3202:21:56-01:58:0502:03:4102:00:4302:12:2302:31:14-------
38 79917 Tommy Kristiansen Toten-Kranken CK 7 01:47:3401:41:3302:02:0301:28:2101:41:4201:50:2202:00:36---------
39 120462 Kjerstin Bratlien Larsen Oslo 7 ----02:40:21--02:17:1702:26:0402:40:0802:25:3303:25:3502:20:11---
40 82092 Arnstein Fortun Lindaas Oslo 7 --02:25:42--02:09:0401:48:2101:46:4802:00:4902:18:1902:10:50-----
41 64633 Morten Lund Rakkestad Sykkelklubb 7 -01:31:10-01:22:5201:35:2701:30:0302:07:5201:31:10---01:50:31----
42 82096 Frank Lundby Nesodden SK 7 ------01:47:0901:48:0001:45:3301:56:2701:42:2402:09:0001:51:20---
43 82755 Hege Charlotte Myrdal Team Chablis 7 02:31:3702:12:2802:57:4102:39:2902:52:42--03:04:2803:04:37-------
44 48209 Jannicke Schanche Hasle-Løren IL Sykkel 7 02:45:1202:30:1103:03:12-02:46:0602:30:4502:09:2202:08:55--------
45 111539 Øyvind Schramm Kalvåg Onroad 7 02:55:5903:52:0203:08:1902:25:18-02:56:5202:36:13-02:24:59-------
46 82268 Ingar Seiersten Vinterbro 7 ---01:50:3002:30:4402:04:1301:56:4702:06:4902:05:50--02:09:28----
47 82322 Tom Skovli Ryee 7 -02:24:2303:21:0801:50:4402:36:0702:05:5501:59:0802:11:00--------
48 43341 Åsmund Straum Trondheim svømme og livreddningsklubb 7 --02:48:20-02:02:4801:48:3101:52:1402:25:4002:45:0203:08:56------
49 48628 Trond Askautrud Nesodden SK 6 01:42:3101:31:1001:51:37---01:26:32----01:53:15-01:30:42--
50 111312 Kristin Nystuen Bråten Ingenia 6 02:34:3502:10:5602:50:05-02:26:4902:11:5102:16:48---------
51 82078 Kai Byfuglien CK Toten-Tråkk 6 01:58:1301:47:3702:16:1401:35:25---01:45:5001:57:33-------
52 82403 Arild Børresen Toten-Kranken 6 ------02:20:0502:18:18-02:24:08-02:33:1402:12:2602:11:38--
53 130862 Egil Stefan Eilertsen Team Jakob 6 02:35:4001:58:3802:51:2001:49:1602:07:3602:31:26----------
54 130708 Sigrid Flo Eriksen Asker Triathlon Klubb - Sykkel 6 02:10:4301:54:4002:33:3801:49:1202:15:2502:09:38----------
55 82286 Bjørgulv Flatland TDB-Eikeli 6 --02:37:4901:53:27-02:10:4301:59:0502:08:37-02:25:00------
56 82297 Ina Henriette Furuseth Eidsvoll værk skiklubb 6 ----02:11:3702:04:1701:55:3802:09:1602:03:51--02:44:30----
57 82115 Erik Gløersen Oslo kommune VAV BIL 6 -----01:48:0201:45:3401:51:2601:44:5502:09:5601:54:42-----
58 82018 Carl Henrik Gørbitz SK Rye sykkel 6 -01:31:1001:55:5301:24:00-01:37:42-01:31:0701:41:27-------
59 82113 Anne Løkken Hansen Eina SK Sykkel - Amfi 6 ------01:45:1501:51:0901:52:1102:09:2702:00:0103:01:59----
60 82109 Stein Thore Hansen Eina SK Sykkel - Amfi 6 ------01:44:5901:50:4701:44:5601:58:5901:44:4101:58:02----
61 82244 Inge Hasselberg Avancia 6 -02:03:5702:46:5901:58:33-02:11:5901:56:4002:04:44--------
62 111344 Atle Høgberg KLP BIL 6 ----02:02:1302:33:2402:18:10-02:14:4602:35:4602:20:46-----
63 111369 Ragnar Håvie Oslo 6 -02:29:19---02:52:5802:20:22-02:26:10-02:48:5503:00:10----
64 82073 Mattis Johannessen Fossum IF Sykkel / Team Keep Focus 6 --02:09:33-01:59:4801:42:3901:27:2301:45:1501:59:09-------
65 35874 Per Allan Johansson IF Frøy Sykkel / Team Kusk 6 -01:33:1601:56:0201:24:0001:40:2401:40:5401:44:06---------
66 130619 Robin W. Johnsen Eidsvoll SK 6 01:45:5101:28:2901:51:3701:28:5701:44:5501:52:33----------
67 82316 Arild Jøndal Ski Aktivitetslag for funksjonshemmede 6 ------02:03:5302:10:3302:05:1602:20:3302:17:5002:25:48----
68 82597 Kjetil Klemetrud BDO Romerike BIL 6 -02:21:24-01:56:0902:33:3502:12:4202:09:2302:37:50--------
69 82196 Peder Arnt Kraby Team Toten Kranken 6 -------01:59:5401:44:5602:02:45-02:01:4401:52:0301:56:38--
70 111423 Mona M. Kristiansen ATEA 6 -02:24:5403:15:4102:38:3803:50:0502:29:1802:24:18---------
71 82357 Erlend Kristoffersen Basefarm 6 02:31:0202:07:4302:42:1501:52:37---02:14:3102:28:28-------
72 82011 Simen Kroken IF Frøy - Sykkel 6 ------01:25:3101:30:4901:30:0501:45:5101:36:5901:54:31----
73 111151 Sven Larsen Oslo 6 02:58:4702:20:5403:14:43-02:42:0202:29:2702:04:50---------
74 82093 Sveinung Lindaas Storebrand sykkelklubb 6 --02:16:33--01:48:3101:44:4501:46:4802:00:4902:18:23------
75 111357 Gro LOrsa TDB-Eikeli 6 ---02:04:07--02:19:23-02:00:4902:12:0702:04:2502:40:44----
76 82835 Kai Martinsen Sats/Elexia Metro 6 --03:10:0802:12:0502:39:5902:21:2202:24:3803:58:31--------
77 111292 Svein Egil Næss Moe ATEA AS EO 6 02:33:5702:20:1503:02:4002:12:4902:23:25-02:14:33---------
78 130585 Jørn Moe Basefarm 6 02:10:2301:46:3002:11:4301:35:2401:55:1401:42:56----------
79 111345 Eva Elisabet Nilsson First Rent a Car/Hertz 6 ----02:51:0902:33:2402:18:10-02:14:4602:35:4602:20:46-----
80 120326 Geir Nordby Toten-Kranken 6 --------01:44:5602:14:4801:44:4101:58:0201:58:1401:58:31--
81 82200 Line Norum Family Sports Club 6 02:06:1102:09:22----01:51:2302:00:1403:32:0804:16:09------
82 130863 Svein Roar Olsen Team Jakob 6 02:35:4001:58:3802:51:2001:49:1602:27:1502:31:26----------
83 82212 Jon Brede Pettersen Nokia Siemens Networks 6 -----02:07:1601:57:4902:01:1502:05:3302:18:2602:01:01-----
84 82675 Hege Steen Rønaas BDO Romerike BIL 6 ---02:02:1202:33:3502:26:1702:12:0602:49:2902:32:56-------
85 120334 Per Sigstad Toten-Kranken 6 --------01:45:1103:20:0101:43:4102:11:2301:46:3501:56:31--
86 82111 Terje Strandvik Toten-Kranken 6 ------01:40:4601:50:4701:45:1102:01:2701:57:3501:58:02----
87 82017 Øyvind Sørhaug Stovnerkameratene - Sykkel 6 -----01:34:0401:29:5201:30:5401:24:0901:35:0601:27:55-----
88 42087 John Ole Tollefsen Hasle-Løren IL Sykkel 6 02:19:07-02:23:19-02:07:3201:56:2901:45:0502:18:19--------
89 82027 John Tuflått Lørenskog CK 6 01:42:3101:31:10-01:22:52-01:30:2001:25:3901:32:36--------
90 82714 Carsten Wiecek ASF TEAM NORWAY 6 --02:25:10-02:13:0502:44:5102:43:5302:56:3202:00:07-------
91 82608 Astrid Amundsen Ullensaker CK 5 ---01:55:2302:39:5002:02:0902:02:2202:39:27--------
92 111565 Olav Austdal BAMA 5 ---02:12:3702:29:3303:23:1902:39:04-02:51:05-------
93 82258 Terje Benonisen Team Toten Kranken 5 -------02:05:5901:46:4402:00:02-02:01:5301:44:07---
94 82272 Berit Benonisen Team Toten Kranken 5 -------02:07:0101:58:3402:17:39-02:28:1402:16:18---
95 138864 Trude Bjerke Team Chablis 5 02:30:3402:12:4502:57:4102:39:2902:52:22-----------
96 69863 Morten Buskerud Felleskjøpet Agri SA 5 ----02:30:3402:12:2602:18:5802:21:3402:48:02-------
97 111061 Stina C. Byre Tårnåsen 5 -01:49:3602:18:4201:50:4602:11:11-01:57:51---------
98 130640 Marius Bøhn Norsk Diskotek Utleie 5 03:02:3302:25:0103:23:0102:14:00-01:56:38----------
99 82037 Vidar Degrum Bærum og Omegn CK 5 ------01:40:5901:39:4201:45:58-01:44:4102:09:00----
100 111468 Thore Dypedahl ATEA AS EO 5 02:27:0002:10:0802:43:10---02:29:00-02:28:28-------
101 120358 Aleksander Edvardsen Nesodden SK 5 --------01:30:0501:34:4301:26:0101:40:0501:36:08---
102 111462 Arne Christian Eggen Stiftstaden SK Trondheim 5 -01:53:1502:55:2802:01:40-02:19:1902:28:34---------
103 86504 Arild Engelstad Bjørklund 5 ----02:31:2502:10:3002:07:26-------01:41:5902:05:47
104 138752 Stig Fjellskaalnes Basefarm 5 02:05:4301:43:2302:07:3501:52:5202:36:07-----------
105 111447 Brit P. Fosby Family Sports Club Fredrikstad 5 --02:52:1801:58:5402:29:4102:18:1102:26:46---------
106 111072 Trond Fredriksen FF Sykkelteam 5 --02:40:3202:14:5302:53:0702:09:0701:59:04---------
107 82436 Kirsti Elise Fremstad Team Toten Kranken 5 -------02:20:4602:29:2803:09:5302:22:0403:02:26----
108 138836 Geir Frydendahl ATEA AS EO 5 02:35:1702:31:4102:57:0301:56:0902:47:43-----------
109 65544 Anders Gløersen Rustad IL 5 -----------01:39:5501:30:1301:30:1201:28:5902:03:03
110 82079 Kåre Gulbrandsen Toten-Kranken CK 5 --01:59:5801:26:14---01:45:5601:44:0401:53:01------
111 82371 Atle Hagstrøm TDB Eikeli 5 ------02:10:0002:15:51-02:26:4102:09:5502:40:02----
112 82067 Johan Halldin Ingenia 5 01:57:2801:47:01-01:38:39--01:42:1401:44:35--------
113 122240 Helge Hansen Micanor AS 5 ----02:23:4802:28:3001:58:3102:21:2502:40:49-------
114 111458 Sissel Haug Sørum 5 ----02:55:3803:03:5602:28:08--02:47:3802:28:38-----
115 82421 Elin Merethe Haug Bama 5 -----02:23:1102:08:1202:19:3202:18:4802:45:12------
116 41863 Jon Haug Sørum 5 ----02:55:3803:03:1402:28:03--02:47:3802:28:38-----
117 69696 Stine Haugen Rustad IL 5 ---------01:56:2701:49:18--01:50:3401:48:2502:08:58
118 82110 Edmund Haugen Team Toten Kranken 5 -------01:50:4701:52:3402:06:5301:57:4602:15:11----
119 120072 Bård Haugen Smaalenene SK 5 02:29:1402:12:4102:49:0501:56:20-----------01:57:43
120 120511 Phan Åge Haugård IF Frøy Sykkel 5 --01:53:01-----01:29:0201:34:4301:27:2801:44:35----
121 82043 Sjur Heggelund Toten-Kranken 5 ------01:34:5501:40:3001:37:04---01:37:5101:45:20--
122 109004 Christian Blix Henriksen Krogsveen sykkelteam 5 --01:51:37-----01:53:3002:22:07--01:34:1201:51:27--
123 111581 Hans Henrik Herlofsen Atea 5 --03:42:5502:33:2602:56:2902:42:5902:41:45---------
124 111550 Kåre Davidson Hjelle Family Sports Club 5 -02:27:03-02:11:2602:50:3002:42:3502:37:33---------
125 111704 Hans-Kristian Holthe i.l.frøy kalvåg sykkel 5 --03:07:1602:08:0202:47:4802:36:2903:24:39---------
126 138914 Bente Anita Hornstuen DNB Eidsvoll 5 04:23:1203:50:3404:08:3303:17:0703:05:29-----------
127 120790 Line Mette Høyheim Oslofjord triatlon 5 01:51:5601:52:1802:23:27-----01:56:18-02:04:25-----
128 120869 Elinor Helene Johansen Klanen 08 5 ------02:47:1302:51:2603:00:5103:17:3202:43:54-----
129 110890 Allan Dahl Johansson IF Frøy Sykkel / Team Kusk 5 --01:51:3701:22:5201:35:0601:37:4201:44:06---------
130 110983 Håkon Jorde IF Frøy Sykkel / Team Kusk 5 --01:51:3701:22:5201:35:2701:47:5901:52:07---------
131 82116 Christian Kjærnsmo Bjørndal IF - Sykkel 5 -------01:51:3101:31:2002:03:5701:37:2702:08:22----
132 111100 Gro Anita Klausen Råholt CK 5 --02:23:5702:04:5302:01:4302:05:5902:00:36---------
133 138798 Marius Nilsen Knedal Feiring bruk as 5 02:41:2102:09:2203:08:4702:02:3202:42:32-----------
134 82359 Ingvar Kolby Hasle-Løren IL Sykkel / CGI 5 -01:47:5202:19:5301:39:19--01:40:5302:14:44--------
135 82538 Leif Norman Kristiansen BAMA 5 ---02:04:1302:22:0702:16:4402:04:3102:30:01--------
136 120226 Max Emil Boholm Kørner Nesodden SK 5 ---------01:34:4301:25:4201:43:3501:36:15-02:18:26-
137 82236 Kristian Lahaug BDO Romerike BIL 5 ---01:37:2401:58:0001:51:42-02:03:5501:59:58-------
138 82146 Steinar Lentz Elixia Kalbakken 5 ------01:49:5201:53:5901:46:0601:59:1001:45:28-----
139 82120 Anders Lervåg BAMA 5 ---01:32:1801:51:1201:53:4201:44:1401:51:35--------
140 110556 Anne Beathe Lie Savalen SK 5 --------01:58:3702:12:2301:58:4602:19:4702:16:39---
141 111060 Johan Henrik Lorange BDO BIL 5 ----01:58:0402:26:4801:57:4303:34:4302:38:58-------
142 111116 Rolf Jørgen LOrsa TDB Eikeli 5 ------02:02:01-02:12:4602:15:4002:12:2802:42:12----
143 82652 Åge Mandfloen Skedsmokorset 5 -02:15:35---02:57:33-02:46:5202:16:2103:10:09------
144 120791 Odd Martinsen Leteng Riders 5 ----02:01:0702:15:59--01:39:5601:53:1302:04:45-----
145 82035 Roger Myhrvold Toten-Kranken CK 5 -01:31:1001:51:37---01:29:3301:37:2801:41:51-------
146 82105 Knut Mølmann SAS 5 -------01:50:1701:51:5901:58:5801:56:0202:11:49----
147 120799 Clas Ove Nygård BAMA 5 ---03:06:4304:20:0802:34:1202:05:57---02:07:58-----
148 82273 Åse-Berit Nytun Blaksæter 5 ---01:58:24---02:07:1902:09:4602:29:3502:20:20-----
149 69768 Jon Bjarne Nytun Blaksæter 5 ---01:58:24---02:07:2402:09:4602:29:3502:20:20-----
150 120190 Lars Ingar Ottosen Toten-Kranken 5 --------02:03:1502:11:50-02:10:24-01:55:1301:57:24-
151 120159 Stein Erik Owrenn Toten-Kranken 5 ----------02:07:2902:22:3401:59:1901:54:3201:42:05-
152 138690 Nicolay Sandholt Eidsvoll SK 5 01:52:2201:43:0602:18:0101:50:4402:27:34-----------
153 110995 Sigurd Skatvedt Eidsvoll SK 5 -01:35:1501:51:5501:28:5701:56:55-01:53:02---------
154 82275 Stian Steen-Olsen Bærum OCK 5 02:21:38------02:07:4001:46:24-01:57:0302:17:32----
155 111085 May Hilde Storvik BAMA 5 ----02:24:5202:13:0801:59:59-02:16:4502:45:18------
156 82353 Merete Sandlie Strøm Ytre Rælingen UIL Sykkel 5 ----02:39:0102:21:3902:11:0702:14:2002:31:14-------
157 130618 Kevin Jessen Sørensen Eidsvoll SK 5 -01:28:2901:51:3701:28:5701:45:2101:52:33----------
158 35591 Svein Arne Sørhaug Høland IL - Sykkel 5 ------01:48:2501:46:0602:11:1102:45:3701:42:10-----
159 82050 Richard Ramsvatn Teigen Team Teigen 5 ------01:36:5301:42:0001:45:58-02:07:3602:57:26----
160 130779 Siv-Elin Thorsteinsen Family sports Club Fredrikstad 5 -02:21:2002:50:3402:03:0802:35:3502:19:19----------
161 120068 Morten Tomter Rustad IL 5 ---------01:47:1801:39:3701:55:1101:47:33--01:49:41
162 138925 Eirik Tveter Oslo 5 02:38:4002:20:5003:11:3502:27:1903:06:35-----------
163 138926 Karl Otto Tveter Oslo 5 02:33:1602:20:5003:11:3502:27:1903:06:35-----------
164 82420 Brede Udahl Nesodden SK 5 ---01:50:0803:02:0802:14:1601:55:3202:19:26--------
165 138805 Aage Olav Utti Fjerdingby 5 03:25:1602:35:4903:38:0702:13:2502:43:29-----------
166 82410 Svein Vangsøy Trollåsen 5 03:16:25--02:11:1902:37:54-02:09:3802:18:45--------
167 120342 Harald Vaslien Toten-Kranken 5 --------01:44:5601:58:1401:44:4101:58:02-01:45:34--
168 82689 Liv Vian Klanen 08 5 ------02:47:1302:51:2603:00:5603:17:3202:43:48-----
169 67754 Terje Vian BAMA 5 ----02:29:52-02:47:1302:51:2603:00:5603:17:32------
170 111009 Kristian Wiik Eidsvoll 5 ------01:54:03-01:55:1502:23:2302:21:4402:58:43----
171 111735 Elisabeth Østby-Johansen Ullensaker CK 5 02:41:1402:26:18-02:20:1403:08:4103:06:46----------
172 82220 Kjell Øverjordet Toten-Kranken 5 ------01:52:2802:02:1902:01:3302:06:5701:59:22-----
173 138823 Hilde Øyan Oslo 5 02:21:3502:10:4602:55:2002:11:0002:45:09-----------
174 36042 Kim Anders Aas Røyken CK 5 -----01:47:0801:33:5601:35:3201:39:56-01:47:50-----
175 33146 Petter Alfsen ATEA AS EO 4 02:25:1302:00:3502:52:3501:56:34------------
176 82544 Pål Alm BAMA 4 ---02:05:48-02:22:2202:11:1502:30:14--------
177 145044 Itri Amazigh Bama Storkjøkken Oslo 4 01:48:2401:41:4002:07:0901:35:02------------
178 82269 Kjersti Amlien Amfi Eina 4 -----02:06:2602:08:0302:06:59-02:24:45------
179 104537 Thomas Amundsen 3 Norske AS 4 03:31:40---02:05:5002:01:5502:28:35---------
180 82443 Ståle Andersen Micanor 4 ----02:23:4802:30:22-02:21:2502:40:49-------
181 131073 Jorunn Andersen Tappovin 4 --03:50:0402:39:3503:32:3303:22:05----------
182 111478 Nina Sørensen Andersen Family Sports Club Fredrikstad 4 --03:01:46-02:46:3402:17:5702:29:53---------
183 82246 Jørgen Andresen Eidsvoll SK 4 ----01:44:4101:52:2801:49:0202:04:55--------
184 120083 Per Svein Aurdal Ski Akt.lag for funksjonshemmede 4 ---------02:20:33--01:53:2302:06:42-02:13:22
185 82518 Klaus Berge ATEA 4 -02:31:41----02:20:5602:28:0902:31:59-------
186 141281 Hans Erling Bjelland ATEA AS EO 4 02:30:4302:12:0202:59:0102:08:40------------
187 145351 Jorunn Bjerke Team Chablis 4 03:56:4203:12:5004:20:0502:43:01------------
188 82164 Tom Erik Bjerkeengen Amfi Eina 4 -----01:47:5901:47:1801:55:28-01:50:49------
189 145300 Peter Bjerkeseth ATEA AS EO 4 02:19:1602:01:5802:53:3302:28:00------------
190 50064 Audun Bye Elverum Sykleklubb 4 --01:57:2901:28:5701:56:5501:52:33----------
191 120418 Geir Magne Børresen Toten-Kranken 4 --------02:00:53-02:04:5502:16:0802:06:09---
192 120221 Jonas Croff Rustad IL 4 -----------01:58:3001:56:2802:01:1702:15:22-
193 111295 Kent Daniel Danielsen Ullensaker CK 4 -02:09:2702:52:15--02:07:5102:15:09---------
194 82676 Robert Demény Team Christiania Support 4 -02:25:57---02:19:5202:05:0502:49:41--------
195 139014 Hans Michal Doseth Lesja og Dovre SK 4 -02:06:1302:58:5902:14:1303:49:13-----------
196 82416 Bjørn Olav Drabløs Nesodden IF 4 ----02:23:1102:13:0302:03:3302:19:26--------
197 111192 Ola Ebbesen BAMA 4 ----02:27:1002:44:0702:07:18-02:10:04-------
198 120787 Roar Ensrudhagan Toten-Kranken CK 4 ----02:09:15---02:00:2702:20:1402:03:37-----
199 130966 Hilde Eriksen Fsc, Fredrikstad 4 -02:30:11-02:12:4502:40:4602:50:48----------
200 67592 Tom Fidje Fjellfoten Sykkelklubb 4 ---03:02:06-04:20:32---03:08:4602:37:53-----
201 120419 Kristin Andresen Finstad Nesodden SK 4 ---------01:56:5901:54:5302:17:5602:06:09---
202 69602 Kristian Solberg Fjæstad Ottestad IL - Sykkel 4 ------------01:37:5101:59:1002:06:2802:35:43
203 82655 Ole Fredrik Fodnes Team WeberGlava 4 -----01:58:0502:02:5302:47:23-02:18:16------
204 156348 Petter Fossum ATEA 4 -02:08:5702:56:2101:51:12-02:04:19----------
205 82206 Eystein Fransplass Moelven Nordia 4 ----02:39:3302:18:14-02:00:5202:06:27-------
206 82142 Terje Furebotn BAMA 4 ---01:32:1801:57:07-01:49:5501:53:23--------
207 111402 Kristin Furulund Oslo 4 -02:28:17-02:25:40-02:59:1602:23:09---------
208 130694 Kari Gjølme Family Sport Club 4 --02:23:5101:47:5402:22:5202:07:15----------
209 31591 Ingvar Gravdal BAMA 4 ----02:11:5502:05:0701:52:3801:58:41--------
210 66149 Turid Grimsbo Gjensidige Sport 4 ------02:07:05----02:12:0702:09:2702:16:12--
211 82296 Harald Grønli BAMA 4 ---02:16:29-02:00:3102:02:2302:09:14--------
212 111048 Espen Gultvedt BAMA 4 ----02:24:18-01:57:23-02:01:5302:16:40------
213 110415 Per Gaarder SATS Metro 4 -----02:35:00--02:33:4202:46:1602:28:49-----
214 26002 Magnus Hagelund IF Frøy - Sykkel 4 ---------01:37:2201:36:4301:45:5901:51:20---
215 50270 Martin Haneferd Team Coop 4 02:14:1401:49:5103:54:44--02:49:51----------
216 82283 Kjetil Lindviksmoen Hansen Diplom-Is 4 -01:47:05-01:44:29-02:00:16-02:08:27--------
217 139083 Jo Haugen ATEA AS EO 4 03:38:40-02:55:5602:35:2702:51:42-----------
218 111566 Sander Arntzen Hauknes Kløfta IL Sykkel 4 ---01:40:5702:08:1802:29:2802:39:17---------
219 111509 Inge Hekkvang Nannestad 4 ---02:02:0202:31:1802:28:5302:33:23---------
220 111640 Marion Jensen Hermansen IL Kraftsport 4 --04:30:0702:58:54-03:37:3402:53:41---------
221 110918 Frank Tore Hermansen Fredrikstad SK 4 --02:23:42-02:02:5201:47:2301:46:18---------
222 81499 Kjell Heuer SATS Grorud 4 ----02:37:0502:16:5202:06:52-02:30:11-------
223 108438 Geir Holmsen Stovnerkameratene Sykkel 4 02:06:42-02:15:28----------02:04:1902:12:06-
224 121150 Arne Martin Humborstad Toten-Kranken CK 4 --02:05:2801:31:5301:56:53---01:57:46-------
225 82399 Tor-Helge Husevold Follo Sykkelklubb 4 ----02:09:0401:50:0101:50:4402:18:09--------
226 145133 Erik Høglien SK Rye sykkel 4 02:10:2102:11:1002:16:1001:53:14------------
227 145130 Anders Hagen Høglien SK Rye sykkel 4 01:51:4001:44:2802:16:1001:53:05------------
228 110919 Rino Høistad Cykle Klubben Øst / FSC 4 --02:23:16-02:02:5201:54:5101:46:18---------
229 64231 Alf Gustav Høstmark Østbygda IL Sykkel 4 ----01:41:4201:35:4101:38:0401:42:39--------
230 120099 Egil Iversen Ringerike Helsesportlag 4 ------------01:55:0801:48:1601:46:1402:26:55
231 64165 Thomas Heum Jacobsen ATEA AS EO 4 01:44:1201:31:1001:56:1201:31:05------------
232 82806 Brit Johansen BAMA 4 ----03:33:5002:57:3902:50:2603:17:24--------
233 123122 Roger Johansen Cykle Klubben Øst / Family sports club fredrikstad 4 -01:53:1502:23:5101:51:41-01:57:41----------
234 111604 Knut Johansen Klanen 08 4 ------02:47:1302:51:2603:00:5103:17:32------
235 145307 Hjørdis Christine Johnsen Team Harestien 4 03:18:3802:43:2203:49:0402:28:31------------
236 138514 Per Inge Johnsen Eidsvoll SK 4 01:46:0901:29:3301:55:53-01:44:30-----------
237 20967 Åge Johnsen ATEA AS EO 4 03:22:4902:31:41-02:13:2502:41:04-----------
238 110848 Lars Ottar Jorde IF Frøy Sykkel / Team Kusk 4 --01:53:0101:22:5201:35:11-01:36:43---------
239 63181 Cecilie Kamsvåg SK Rye sykkel 4 02:29:5402:14:2903:18:1701:38:47------------
240 145386 Jan André Karlsen Jessheim 4 04:23:1203:50:2504:08:2703:17:07------------
241 131024 Jan Tore Karlsen TeamTrim 4 --03:38:1802:00:1802:47:2503:04:39----------
242 131031 Evy Karlsen TeamTrim 4 --03:38:1802:25:2503:10:0103:07:04----------
243 145227 Cathrine Kastet Basefarm 4 02:42:4102:12:0102:42:3702:06:33------------
244 82808 Anne Kjeldsen Drammen 4 ----03:32:2802:55:1302:49:2403:19:53--------
245 82075 Marte Kjærnet Romeriksåsen SK 4 ------01:40:3601:45:2501:41:44-02:07:02-----
246 82005 André Kjærnsmo IF Frøy - Sykkel 4 -------01:30:12-01:34:4301:25:4201:53:01----
247 69419 Lars Klatran Atea 4 --02:44:36-03:02:3302:10:1401:57:31---------
248 130895 Even Korpberget Lågen Cykleklubb 4 --02:37:3001:52:4902:36:1502:38:56----------
249 82507 Helene Korvald Bama 4 -----03:01:5702:13:1802:27:1302:38:46-------
250 82592 Jon Erik Krogh CGI Norge AS 4 -02:25:1803:14:57----02:36:4703:18:34-------
251 82189 Thomas Laiti Moelven Nordia 4 -----02:33:4402:00:3801:58:2202:15:52-------
252 82323 Karin Lang-Ree Oslo 4 ----02:41:1702:13:5202:02:0402:11:13--------
253 82274 Anders Langtind PrivatMegleren 4 02:21:41------02:07:4001:44:20-01:54:59-----
254 37288 Tommy Larsen Micanor AS 4 -----02:30:0202:22:1002:30:1102:43:02-------
255 138943 Håkon Kristoffer Lefébure ATEA 4 -02:07:2903:21:2901:51:3003:11:06-----------
256 84587 Bjørn Magne Lie Stor-Elvdal Skiklubb 4 --------01:42:0501:58:29-01:56:2601:45:28---
257 82191 Knut Fortun Lindaas Sykehuspartner HF 4 --02:22:49--02:25:1002:06:5101:59:24--------
258 69524 Lars Lodgaard Toten-Kranken CK 4 --01:55:0901:22:52--01:25:3901:32:36--------
259 82622 John Inge Lorentsen Moelven Nordia 4 -----02:33:4402:21:5102:40:2202:33:14-------
260 120547 Tuva Lunde Asker CK 4 --------01:51:4502:02:2301:48:2902:09:28----
261 111062 Terje Magnussen Diplom-Is 4 -02:11:2402:53:39--02:02:0401:57:55---------
262 82235 Even Markestad Jr. Team Toten Kranken 4 -------02:03:4301:56:5402:08:52-02:35:46----
263 130728 Marianne Martinsen Rælingen 4 -01:58:1802:33:22-02:27:3202:13:06----------
264 131000 Kjell Mathiesen RSF 4 03:06:5302:23:36--02:57:1303:00:04----------
265 82713 Hanne Myrvold 4 -------02:56:26-02:14:24----02:43:0703:37:40
266 49195 Claus Nilsen Team Shell 7-Eleven Hakadal 4 -02:40:2302:51:1002:08:24---03:07:17--------
267 67564 Bjørnar Nilsen CK Nittedal 4 -----02:14:1502:02:2202:41:1702:40:23-------
268 82709 Sverre Nordengen Eina Sportsklubb sykkel - Amfi 4 -------02:55:2702:42:4202:59:0802:22:54-----
269 82369 Knut Norum Family Sports Club, Rommen Oslo 4 ------01:54:1202:15:3402:03:1402:18:16------
270 110908 Tom Nygren Kløfta 4 ------01:45:43-01:58:4002:14:4403:07:41-----
271 120328 Bjørn Odberg Spydeberg IL - Sykkel 4 ---------02:01:3701:44:4102:09:14-01:50:40--
272 111220 Heidi Olafsen Diplom-Is AS 4 --03:05:3002:11:03-02:36:3902:09:18---------
273 120258 Adrian Opheim Nesodden SK 4 ----------01:44:41-02:11:5602:23:3902:35:31-
274 120195 Line Paulsen 4 --02:42:29--------02:40:28-02:20:3101:57:51-
275 82747 Bente Helene Pedersen Team Pedersen 4 ----02:51:0002:52:1102:47:4303:02:09--------
276 82748 Hans Pedersen Team Pedersen 4 ----02:51:0002:52:1102:12:1103:02:09--------
277 82061 Arvid Pettersen Østbygda IL Sykkel 4 ----01:44:4801:40:2001:33:4701:44:22--------
278 82389 Nina Hellne Rasen Bjerke IL Ski 4 ----02:22:5202:06:49-02:17:2502:35:49-------
279 110856 Rolf Rasmussen Cykle Klubben Øst / Scalatore 4 -01:28:32--01:41:4201:40:0001:38:39---------
280 122160 Marius Remman Basefarm B.I.L. 4 --02:15:2801:38:4601:55:14-----02:52:22-----
281 82057 Erlend Rinden Romeriksåsen Sykkelklubb 4 ----01:35:1101:59:5501:25:3901:44:05--------
282 82058 Odd Henning Rinden Romeriksåsen SK 4 ------01:45:2001:44:0501:55:0002:45:52------
283 110955 Hilde Rosseland Basefarm 4 ---01:35:2402:02:3501:53:2201:48:17---------
284 82022 Marius Ruud Ottestad IL - Sykkel 4 -----01:34:2501:25:3901:31:1001:31:20-------
285 82418 Hanne Røer Nesodden IF 4 ----02:23:1102:17:4802:03:4502:19:26--------
286 145137 Odd Inge Sandholt Eidsvoll SK 4 02:13:5401:57:3002:42:5001:54:12------------
287 120390 Morten Sandmo Toten-Kranken 4 --------01:45:1102:03:0101:53:24-01:50:54---
288 120359 Sondre Sandvik Rustad IL 4 ---------01:47:1801:32:0401:40:0501:38:04---
289 69375 Kristian Schramm Kalvåg Onroad 4 -02:21:08-02:08:0203:13:40---03:10:00-------
290 82029 Ole Ingar Sel Ottestad IL Sykkel 4 ----01:35:0601:30:0301:26:0501:34:07--------
291 82379 Per Anders Sigtun Team Sigrip 4 02:19:0502:03:04----01:55:2602:16:51--------
292 111648 Kjell Skistad BAMA 4 ---02:11:2102:30:4802:30:0502:55:07---------
293 81864 Juvi M. Skjemstad Østmarka IL - Sykkel 4 --------02:20:1303:04:38-03:01:5902:11:06---
294 82562 Martine Skullerud Bjørkelangen 4 -----02:41:1402:14:3802:32:0502:11:11-------
295 120363 Atle Smenes Rustad IL 4 ---------01:47:1001:54:0301:44:3001:40:57---
296 82354 Karl Gustav Solberg CGI Norge AS 4 -02:04:4102:41:49----02:14:2202:28:28-------
297 82085 Oddvar Sten Reitan Servicehandel 4 ------01:46:0901:46:1201:41:5602:03:40------
298 110973 Vegard Stenseth BAMA 4 ---01:50:1702:15:1002:00:3101:50:09---------
299 110707 Hanne Marie C. Stoltz Nitelva CK 4 02:52:41--02:17:2303:29:34---02:57:41-------
300 82198 Mona Hoelsveen Strande Amfi Eina 4 -----02:22:54-02:00:1202:00:5702:35:16------
301 82494 Vemund Straum TVK Sykkel 4 ----01:49:2501:48:3101:52:1402:25:40--------
302 145049 Bente Staavi DNB Eidsvoll 4 02:00:4101:52:1602:20:1301:35:30------------
303 47979 Rigmor Mathilde Heggestad Sæbø Østmarka IL - Sykkel 4 --------02:20:13-02:24:1003:06:3902:44:17---
304 135250 Håkon Sæther ATEA 4 -02:07:0402:42:38--02:15:2101:57:06---------
305 138576 Bente Sæther DNB Eidsvoll 4 02:00:4101:52:2802:18:17-02:05:28-----------
306 145154 Hans-Ingar Sætra ATEA AS EO 4 02:40:0302:31:4102:59:0101:56:09------------
307 82455 Anette Søhagen Strålfors 4 ----02:28:1702:28:1602:21:3402:22:00--------
308 82519 Kai Sørensen Langhus 4 ----02:51:2402:40:1602:12:5402:28:15--------
309 120102 Sveinung Tangen Hurdal 4 ---02:05:1102:26:45---------02:08:5802:32:38
310 82419 Jon Anders Tangnes Bjørnemyrsvingen 4 ---01:43:34-02:12:4601:55:3202:19:26--------
311 92734 Stein Teksum Team Harestien 4 02:19:2202:55:3903:49:0402:28:31------------
312 76119 Børge Thomassen Team Coop 4 02:14:1402:21:3202:46:04--02:35:37----------
313 138636 Jørn Tage Tyskerud Heming Sykkel 4 02:08:5002:08:17-02:07:1702:16:44-----------
314 82288 Bodil Ulverud Felleskjøpet Agri 4 ------02:05:5702:08:4102:08:17-02:04:33-----
315 120443 Trude Vallevik Østmarka IL - Sykkel 4 ---------02:27:3202:13:2102:41:2902:11:06---
316 111712 Svein Petter Vangsøy Solocyclist 4 ---03:47:27-03:17:1003:31:52-03:30:27-------
317 111170 John-Erik Vatle-Todd Bærum OCK 4 01:50:1301:55:59-02:31:13--02:06:03---------
318 111020 Merethe Vedal Toten-Kranken CK 4 -01:42:5102:09:12--01:44:3401:55:09---------
319 111605 Sissel K. Vian Klanen 08 4 -----03:06:5202:47:13-03:00:5103:17:32------
320 82480 Stig Einar Vildåsen Amfi Eina 4 -----02:11:1602:12:2302:24:1002:13:25-------
321 145249 Anne Westad Oslo 4 02:47:5102:20:1402:51:2402:12:14------------
322 145248 Knut Erik Westad Oslo 4 02:47:5102:12:0102:51:2402:12:10------------
323 82590 Jon Wiik Blaker IL 4 -------02:36:23-02:45:1002:38:5402:58:43----
324 64203 Jonny Wonka Nesodden SK 4 ----------01:27:4901:54:4401:31:2201:44:23--
325 82398 Frank Yggeseth BAMA 4 ----01:51:1202:46:1602:02:2302:18:02--------
326 145378 Trond Ørbek DNB Eidsvoll 4 02:48:0202:04:2802:58:5503:06:55------------
327 131090 Siv Gundrosen Aalbergsjø Oslo 4 -02:55:42-02:43:1203:29:4603:29:53----------
328 145360 Roger Aas ATEA AS EO 4 04:00:5803:02:5503:42:2802:55:29------------
329 141280 Jarle Åsen ATEA AS EO 4 03:20:4402:11:5403:03:4302:02:05------------
330 120088 Per Morten Aaslie Ski Akt.lag for funksjonshemmede 4 ---------02:20:33--02:12:4602:09:40-02:19:46
331 36819 Geir Akselsen IF Frøy Sykkel 3 01:48:2401:42:35-01:24:59------------
332 138808 Taina Altuve-Rojas Atea 3 --02:36:1001:58:1902:44:03-----------
333 138995 Zena Alwan Team AKTIV mot kreft 3 --03:24:0102:49:4803:34:25-----------
334 82187 Adrian Brendløkken Amundal Trondhjems VK 3 -----01:49:3801:40:4801:58:08--------
335 47117 Jan Peter Amundal Trondhjems VK 3 -----01:49:3801:40:4801:58:08--------
336 82609 Pål Amundsen Nes SK 3 -----02:02:0902:02:2202:39:27--------
337 145693 Egil Amundsen ATEA AS EO 3 03:24:19-03:33:5902:21:25------------
338 82277 Lene Amundsen SATS Metro 3 ------01:55:5202:08:0102:15:16-------
339 130871 Jan Lie Amundsen Team Straume 3 ---01:54:3402:35:2302:34:48----------
340 69097 Tom Ove Andersen Nes SK 3 -----01:44:2801:45:3402:02:47--------
341 111142 Anita Andersen Family Sports Club Fredrikstad 3 ----02:15:3902:32:4402:04:11---------
342 82484 Arve Andersen Family Sports Club 3 -----03:01:4602:26:2902:24:39--------
343 120872 Kate Andersen Oslo 3 ---02:37:58----02:24:26-02:44:58-----
344 120174 Alexander Holm Andersen Ringerike SK 3 ----------01:25:42--01:41:2901:52:46-
345 110915 Kjell Erling Andersen Cykle Klubben Øst 3 --02:22:12--01:54:5101:46:18---------
346 119253 Kai Andersen SATS Metro 3 ----02:47:34-02:29:5802:24:43--------
347 110809 Børge Andersen Toten-Kranken CK 3 --01:56:0201:22:52--01:25:39---------
348 111311 Bent Andersen BAMA 3 ---01:55:22-02:10:4302:16:33---------
349 122186 Kjell Andreassen Østbygda IL - Sykkel 3 -----02:00:1602:04:1401:56:02--------
350 52036 Kåre Andresen Eidsvoll SK 3 ----01:45:14-01:49:0602:04:55--------
351 69875 Randi Andresen 3 -------02:12:55-02:33:1002:14:33-----
352 82040 Martin Appel Asker CK 3 ------01:33:5701:40:2101:48:19-------
353 149883 Tor Austenå ATEA AS EO 3 02:19:1602:06:0802:35:43-------------
354 130806 Merethe Austgulen Sykehuspartner HF 3 --03:49:38-02:06:1402:22:22----------
355 120180 Sten Axelsen Norges Bank IL 3 ------------01:54:4801:45:5501:55:05-
356 150031 Tina Axelsson Oslo 3 02:57:2802:22:2503:30:07-------------
357 111094 Metush Bajrami Diplom-Is 3 -02:11:5903:25:53---02:00:25---------
358 82745 Tore Bakken Team Pedersen 3 -----02:37:01-03:02:09-02:45:04------
359 82447 Iselin Bakken Team Anders for Aktiv mot kreft 3 -----02:13:3801:48:3502:21:39--------
360 41051 Nils Morten Balto Lillehammer 3 --03:17:53--01:57:3501:48:01---------
361 82642 Vidar Bekkelund Bama 3 -----02:47:4102:15:0902:44:30--------
362 82400 Øivind Bell Atea 3 ----02:24:3202:08:31-02:18:13--------
363 68408 Tor Berg-Eriksen Nesodden SK 3 ------01:42:16----02:12:0701:58:38---
364 82006 Mattis Bergh Asker Skøyteklubb 3 -------01:30:49--01:26:0101:39:58----
365 145058 Kenneth Berglund Ottestad IL - Sykkel 3 -01:41:0302:16:4101:41:47------------
366 110858 Helge Bergo Sportsklubben Rye - Sykkel 3 -----01:57:1101:39:40-01:43:36-------
367 82547 Wencke Bergvall SATS Metro 3 ------02:12:1002:30:3503:01:47-------
368 82442 Per Morten Bergvall SATS Metro 3 ------02:29:1902:21:1703:01:47-------
369 138940 Dag Erik Engdal Berntsen Hurdal IL Sykkel 3 04:46:43--03:29:4203:10:36-----------
370 149901 Torfinn Bjarkø Team Coop 3 02:18:4902:05:1002:40:17-------------
371 138564 Marius Bjelke Team Coop 3 01:46:5601:36:42--02:02:05-----------
372 82658 Cecilie Bjerkan Mjøndalen 3 ------02:47:1102:47:3003:27:52-------
373 65846 Anners Bjerke Drøbak-Frogn IL - Sykkel 3 -----01:47:08-01:54:4002:10:16-------
374 82175 Fredrik Bjerkeengen Amfi Eina 3 -----01:50:3301:43:5501:56:24--------
375 82163 Bente Bjerkeengen Eina SK Sykkel - Amfi 3 ------01:47:1801:55:28-02:24:08------
376 82376 Hans Christian Bjerketveit Bama 3 -----02:08:5102:12:5502:16:36--------
377 81853 Merete Bjøntegaard Østmarka IL - Sykkel 3 ---------03:01:1702:24:1003:01:59----
378 130931 Inger Kersti Bjørkelid Fet Skiklubb Sykkel 3 ---02:12:3902:55:2902:44:44----------
379 82643 Jørund Bjørkheim BAMA 3 ---02:32:55-02:44:07-02:44:58--------
380 111154 Ingvar Dragseth Bjørnson Heydi A/S 3 ----02:22:2902:11:0502:05:12---------
381 150083 Helge T. Blindheim Teamhøyre 3 04:02:2803:00:5704:27:20-------------
382 111077 Trine Blomseth Diplom-Is AS 3 ---01:49:35-02:10:4401:59:15---------
383 110887 Bente Blæsterdalen AMFI Eina 3 ----01:49:2901:45:0301:43:46---------
384 94310 Rune Bohlin SATS Metro 3 -----02:46:4602:00:19-02:15:16-------
385 82264 Rolf Egil Brandshaug Toten-Kranken 3 ------02:04:0502:06:2602:02:55-------
386 145299 Hans Petter Brenna Skarnes 3 -02:14:5803:21:2402:27:50------------
387 145348 Torill Brochmann ATEA 3 -02:51:1703:42:2402:41:27------------
388 66125 Thomas Bråthen ProNor team 3 -----02:26:1402:24:28-02:01:38-------
389 82351 Ingrid Budalen Østbygda IL - Sykkel 3 -----02:28:3402:06:0502:14:15--------
390 145080 Robert Nazareno Bugge SK Rye sykkel 3 -01:44:2802:16:1001:47:51------------
391 120291 Mette Bugge Aftenposten 3 --------02:58:13---02:52:5602:46:03--
392 130615 Sigrid Bye Eidsvoll SK - Ungdom 3 --01:57:2901:28:57-01:52:28----------
393 81271 Kjersti Lande Bøe Norway 3 --------02:20:24--02:22:2802:11:06---
394 69767 Inge Arne Bøe Stryn T og IL - Sykkel 3 ------02:00:1302:03:5202:18:54-------
395 120283 Ole Baadshaug Norway 3 ----------01:45:20-01:33:1202:02:06--
396 82201 Trond Inge Carlsen Rustad IL 3 -------02:00:23-03:13:2001:54:33-----
397 82021 Carl Henrik Carlsen Team Brink 3 -------01:31:1001:30:0501:47:10------
398 47023 Mark Daniel Chapman IF Frøy - Sykkel 3 -------01:47:1001:56:4202:56:06------
399 82603 Gry Heidi Dahl Oslo 3 -----02:12:4202:07:4902:38:57--------
400 145067 Jan Ove Dahl RTV BIL 3 -01:57:4502:29:4101:44:16------------
401 67796 Janne Dahl zMotion 3 -------01:54:40---02:08:0001:54:16---
402 130915 Jan Egil Dahlen Oslo 3 ---02:43:2803:25:3202:43:10----------
403 82321 Lars Dammen HAPRO BIL 3 -----02:25:1102:19:5702:10:59--------
404 120714 Eirik Linaker Danielsen Romeriksåsen SK 3 --01:47:09--01:30:03----01:27:34-----
405 130757 Kadri Dervisi Ren Pluss as 3 ---01:37:0902:05:3102:16:13----------
406 82417 Elise Røer Drabløs Nesodden IF 3 -----02:17:4802:03:3302:19:26--------
407 82102 Erlend Røer Drabløs Nesodden IF 3 -----02:12:4601:40:4801:50:03--------
408 111004 Nicolai Drager Nes SK 3 ----01:51:0301:41:4601:53:25---------
409 47213 Jarle Dreierstad SK Rye sykkel 3 01:42:3101:32:0301:55:05-------------
410 69335 Marthe Dyrud Atea 3 --03:02:4001:48:40-02:04:19----------
411 111384 Glenn Edseth Gjerdrum 3 ----02:33:5902:28:0402:21:34---------
412 110906 Raymond Edvardsen Nesodden SK 3 ------01:45:34-01:45:3302:06:41------
413 120294 Pål Ehrnst Nesodden SK 3 -----01:46:50------01:45:1801:51:37--
414 71186 Jarl-Ørger Eidsvåg ATEA AS EO 3 02:24:19---03:13:0902:27:10----------
415 110960 Kai Eikaas BAMA 3 ----02:02:2801:55:1301:48:39---------
416 110951 Espen Eilertsen Basefarm AS 3 ----02:02:3503:18:4401:48:08---------
417 41984 Bengt Eilertsen Jessheim 3 02:29:14------02:09:04-------02:09:50
418 138743 Terje Eiterjord Family Sport Club Fredrikstad 3 -02:20:2003:28:04-02:34:50-----------
419 110932 Kristian Harald Ekornås BAMA 3 ----01:59:5801:49:4301:46:52---------
420 82681 Mona Eng bWise 3 -----02:43:1602:21:0502:50:10--------
421 130647 Martin Engelstad Skoda GreenTeam 3 ---01:41:1102:04:1001:58:16----------
422 111407 Lisbeth Engelstad Bjørklund 3 ----02:31:2502:34:2902:23:20---------
423 120904 Ruth Birgit Engh Team GS-Hydro 3 --------02:53:5403:25:2703:07:49-----
424 110847 Simen Eriksen Eidsvoll SK 3 ----01:44:2601:41:0901:36:43---------
425 37673 Trond Eriksen Kloppa Off Road Klubb 3 ----01:47:5401:52:1701:36:43---------
426 110962 Espen Erlandsen BAMA 3 ----02:18:5702:14:4901:48:50---------
427 82704 Ingrid Marie Espeseth Lesja og Dovre SK 3 -------02:53:4402:38:0102:40:49------
428 68528 Linda Evensen IF Frøy Sykkel 3 --02:05:09--01:38:08----01:30:39-----
429 111065 Jan Finstad Sagene IF Sykkel 3 ----02:11:1801:59:0601:58:19---------
430 111535 Stian André Fiskebeck ATEA 3 -02:32:2403:24:29---02:35:58---------
431 82591 Leif Håkon Fiskvik Hapro BIL 3 ------01:59:1102:36:2503:06:16-------
432 130262 Petter Fjellheim Law of Attraction 3 --02:26:4601:47:1202:02:51-----------
433 120271 Ida Kristine Flaaseth IK Hero 3 -----------01:44:30-01:50:4002:58:31-
434 138638 Ole Torbjørn Fodstad Eidsvoll SK - Ungdom 3 --02:18:1901:28:5702:16:52-----------
435 130956 Fredrik Fodstad Eidsvoll SK 3 ---01:28:5602:15:3702:48:10----------
436 110592 Trine Lise Folvik Østmarka IL Sykkel 3 ---01:43:14----01:59:1502:26:56------
437 130917 Jane Forberg Råholt 3 ---02:17:0502:55:1202:43:31----------
438 111409 Bjørn Foreman Fredrikstad 3 ----02:45:3502:52:2802:23:38---------
439 138663 Anders Bo Forsdahl Atea 3 --02:42:2401:52:4502:22:48-----------
440 40816 Kai Foss Aftenposten 3 -----01:59:5402:06:1902:16:30--------
441 120142 Tor Fossheim COOP Norge BIL 3 ---------03:53:2803:31:18----04:27:42
442 138853 Tomas Fredriksen FF Sykkelteam 3 --02:39:2102:14:4702:50:33-----------
443 82610 Henriette Fritz Nes SK 3 -----02:02:0902:02:2202:39:27--------
444 82611 Pernille Fritz Nes SK 3 ----02:31:50-02:02:2202:39:27--------
445 79695 Lars Tore Furulund Eidsvoll SK 3 02:26:4503:39:2904:33:20-------------
446 138484 Marie Furulund Oslo 3 -02:28:0403:12:1602:15:39------------
447 82716 Tonje Myrvold Gabrielsen Flateby 3 --05:21:2503:03:01---02:56:42--------
448 120643 Marit Gjendem Family Sports Club 3 ---------02:50:3402:09:0802:53:39----
449 80156 Øyvind Gløersen Rustad IL 3 ---------01:39:3501:25:00-01:31:03---
450 120070 Øivind Gløersen Rustad IL 3 -----------02:03:54--01:28:5901:54:29
451 111612 Margrethe Husa Grasmo Høneklubben 3 -----02:54:5402:48:38--03:31:52------
452 110945 Frode Gravningsmyr Son 3 ------01:47:58-01:56:4402:15:32------
453 82100 Kyrre Grimstad IF Frøy Sykkel 3 02:22:30----01:37:42-01:49:31--------
454 131091 Maren Klemetsen Grindstad Statoil BIL 3 ---02:43:1203:29:4603:29:53----------
455 145339 Mariann Gryttman Team Chablis 3 -02:48:2004:20:0502:39:29------------
456 111245 Per-Martin Grønli Klanen 08 3 -----02:49:2602:11:30-02:57:33-------
457 138787 Trudi Gudim Finstadjordet 3 --02:54:3902:04:4902:40:34-----------
458 130667 Gorm Gudim Lørenskog CK 3 02:28:34---01:58:0502:02:11----------
459 131108 Gunn Marit Gulliksveen BDO Romerike BIL 3 ---03:36:1204:19:5904:00:17----------
460 131109 Trond Gulliksveen BDO Romerike BIL 3 ---03:36:1204:19:5904:00:17----------
461 111121 Nils Gundersen BAMA 3 ----02:18:0702:10:3202:02:14---------
462 35064 Torkil Guntvedt Eidsvoll SK 3 --03:38:58-02:25:10-02:28:12---------
463 138839 Tove Elisabeth Hagebakken Gran 3 --03:10:1902:09:1902:48:22-----------
464 111288 Andreas Hubred Hagen Ottestad IL Sykkel 3 ----02:43:0901:53:2202:14:21---------
465 82155 Per Hagen CGI Norge AS 3 -01:47:52-----01:54:4002:28:28-------
466 138732 Gisle Hagen ATEA AS EO 3 02:02:3502:23:53--02:33:23-----------
467 145343 Asgeir Hagstrøm Tappovin 3 -02:45:0703:50:0402:39:35------------
468 120299 Jane Hallstrøm Norway 3 -----------02:44:4702:16:3902:41:44--
469 82728 Inger Sofie Hamnes Oslooslo 3 ------02:55:5402:58:54----02:44:17---
470 145397 Morten Hamran DNB Eidsvoll 3 02:58:5602:15:3903:40:40-------------
471 130593 Espen Hansen BAMA 3 ---01:32:1801:50:5601:45:54----------
472 150086 Marianne Grimstad Hansen Teamhøyre 3 04:02:2803:00:5704:27:20-------------
473 120300 Martin Hansen Nesodden SK 3 -----------01:40:2401:30:3601:32:03--
474 111193 Knut Hilmar Hansen Statoil 3 ----02:32:16-02:07:20-02:13:49-------
475 82464 Eli Hasselberg BAMA 3 ------02:00:0402:22:4902:20:49-------
476 101273 Steinar Haugen Fåberg 3 -----03:43:41--04:05:1803:14:55------
477 82489 Lene Haugen Bama 3 -----02:22:2202:02:2302:24:52--------
478 120303 Margrethe Haugom Gjensidige Sport 3 -----------02:33:3502:15:3502:27:37--
479 82009 Mii Erik Haugård IF Frøy - Sykkel 3 ------01:25:3901:30:4901:36:29-------
480 111567 Stina Hauknes Kløfta IL Sykkel 3 ----02:54:3302:29:5102:39:17---------
481 111441 Kaja Annette Matheson Havneraas Friskis&Svettis Asker&Bærum 3 -02:17:5703:03:18---02:26:16---------
482 82635 Tone-Karin Hedlund Hapro BIL 3 ------02:30:4102:42:3402:14:36-------
483 82335 Torbjørn Heggeblom Ullensaker CK 3 --03:02:06-02:29:33--02:12:23--------
484 82587 Peggy Heie Team Toten Kranken 3 -------02:35:3201:56:3402:45:15------
485 145305 Eirik Øye Heintz Oslo 3 -02:27:4403:05:1202:28:20------------
486 69173 Daniel Hellebust Team Shimano 3 ---01:34:2801:44:56---01:57:17-------
487 82541 Tom Hellerud CUBIC 3 -----03:17:0702:49:4002:30:10--------
488 82828 Rita E. Henningsen 3 -------03:36:24-04:12:2503:05:15-----
489 67998 Lasse Henriksen Team Kallerud 3 -------02:20:2703:08:1204:36:28------
490 111213 Marianne Hermansen Family Sports Club Fredrikstad 3 ----02:34:5802:14:2702:08:16---------
491 130635 Christian Ro Heuch TOTS HAZARD 3 --02:25:46-02:02:1001:54:58----------
492 130717 Vidar Hjelm DNB Eidsvoll 3 -02:15:24--02:24:5502:11:16----------
493 119654 Richard Hjørnstad Team Cranc 3 ----02:29:33---01:46:1402:07:20------
494 110963 Henrik Holst-Larsen Eidsvoll SK 3 ----01:45:1401:52:2801:49:02---------
495 111190 Janka Ekrem Holstad Spenst Jessheim 3 ------02:07:14---02:12:0002:22:37----
496 82619 Kai Hopperstad SATS Metro 3 -----02:45:2202:18:0002:40:06--------
497 111195 Helen Horgen Bjørklund 3 ----02:11:3902:06:0202:07:26---------
498 120098 Viggo Horgen Ringerike Helsesportlag 3 ------------01:55:08-01:46:1402:26:55
499 120713 Martin Horvei Anlegg 31 3 --01:51:5501:30:44------01:26:01-----
500 50939 Ronny Hovland Dal 3 ------02:05:3702:19:11-03:19:57------
501 120801 Haakon Huatorpet Vinghøg BIL 3 --------02:02:2402:22:5202:08:50-----
502 62997 Tahir Hussain Østmarka IL - Sykkel 3 ---------01:48:4001:34:17-01:48:18---
503 111296 Mona Ilseng Oslo 3 ---02:01:42-02:08:2702:15:09---------
504 149796 Kjetil Imbsen Nesodden SK 3 01:40:5001:26:2301:47:18-------------
505 145116 Robin Ingebrigtsen BDO Romerike BIL 3 -02:09:3702:43:0901:52:07------------
506 70378 Gunnar Iverslien Nesodden SK 3 ----------01:29:4101:42:3601:31:26---
507 82031 Hubert Jacobsen Toten-Kranken CK 3 01:50:51-----01:25:3901:34:42--------
508 47542 Glenn Thomas Jahr Team ProNor 3 -------02:01:4702:00:53------01:47:33
509 68158 Bjørn Erik Jansen SATS Metro 3 ------03:01:4503:08:0903:01:47-------
510 82367 Gry Jansen CUBIC 3 -----02:00:0802:36:2202:15:09--------
511 130868 Linda Jarål MENY KOLBOTN 3 ---02:08:0102:36:4002:34:24----------
512 120185 Vetle Høivang Jensen Asker CK 3 ------------01:36:0801:46:0301:55:41-
513 45477 Tommy Jensen Asker CK 3 ------------01:36:0801:46:0301:55:42-
514 82576 Lars Erik Jensen Frogner 3 ----02:18:40-02:14:2202:34:18--------
515 58724 Sigmund Jensen DNB 3 --02:36:2002:00:3502:33:10-----------
516 138653 Svend Yngve Johansen Skatteetaten 3 -02:04:41-01:57:5602:20:27-----------
517 138654 Torgeir Johansen Jevnaker 3 -02:04:19-01:56:5802:20:27-----------
518 82381 Odd Lindstad Johansen Bama 3 -----02:16:2901:50:4902:17:13--------
519 82173 Tor Arne Johansen Ringerike Sykkelklubb 3 --02:23:0501:40:49---01:55:58--------
520 138652 Eirik Julian Johansen Caldwell High School Cougars 3 -02:04:19-01:56:5802:20:27-----------
521 110982 Arne Jorde IF Frøy Sykkel 3 ---01:26:56-01:47:5901:52:07---------
522 64556 Tom J. Jølsett Bama 3 -----01:59:0101:41:52---02:04:50-----
523 149994 William Kamsvåg SK Rye sykkel 3 02:29:5402:14:2903:18:17-------------
524 82279 Bjørn-Erik Karlquist Oslo 3 ------02:00:1302:08:1302:43:16-------
525 110921 Kjell Karlsen Family Sports Club Fredrikstad 3 ----02:02:5201:54:5101:46:18---------
526 110953 Jøran Karlsen Basefarm AS 3 ----01:57:3201:47:4101:48:08---------
527 49407 Håkon Karlstad Romeriksåsen SK 3 -----------01:42:3601:46:25-01:57:50-
528 145672 Lars Karstad Moss CK / Basefarm AS B.I.L 3 -01:46:3002:05:0901:46:07------------
529 67380 Bjørn Terje Kaspersen Eidsvoll SK 3 -------------01:58:3501:51:5202:09:49
530 120455 Shohreh Farahani Ketabi Iran (Islamic Republic of) 3 ----------01:58:4602:19:4702:16:39---
531 130629 Ove Kjelland-Mørdre TOTS HAZARD 3 --02:17:52-02:00:3801:54:07----------
532 145284 Dag Kjønniksen ATEA AS EO 3 03:31:09-03:33:5902:22:28------------
533 130683 Roy Klausen Råholt CK / Team Coop 3 -02:10:3302:23:57--02:05:59----------
534 82825 Unni Kloppen Spenst Jessheim 3 ------02:19:0003:32:10--03:10:43-----
535 139051 Gunnar Knudsen Family Sports Club Fredrikstad 3 --02:23:2701:47:5402:05:50-----------
536 138786 Inger Kolshus DNB Eidsvoll 3 03:14:21--02:10:5802:40:20-----------
537 149950 Heidi Kopperud ATEA AS EO 3 02:19:1601:53:1002:59:01-------------
538 145267 Torunn Korneliussen Bingsfoss SK 3 -02:21:4203:44:3002:16:31------------
539 111700 Berit Krabberød Family Sports Club 3 -----03:10:2403:16:12---02:53:31-----
540 82374 John Håkon Kristiansen Aftenposten Sykkel Klubb 3 -----01:59:5402:06:1902:16:30--------
541 82432 Morten Ruud Kristiansen BAMA 3 ----05:19:3502:03:26-02:20:35--------
542 138662 Stig Henry Krogh Rtv bil 3 --03:02:1501:52:5102:22:29-----------
543 145051 Wiggo Krogstad Cykle Klubben Øst / Family Sports Center Fredrikstad 3 -01:54:5602:23:2701:35:47------------
544 111073 Eirik Kruse Geia Food AS 3 02:13:54----02:08:2901:59:04---------
545 37988 Anders Kvamme Ingenia 3 --03:07:4201:54:1502:17:51-----------
546 82267 Inge Morten Kveen Amfi Eina 3 -----01:47:1401:45:1502:06:47--------
547 65976 Paul Kwiatkowski Sodexo BIL 3 ------01:56:5501:54:24---02:23:18----
548 145012 Jah Langleite IF Frøy Sykkel 3 01:40:50-01:51:3701:22:52------------
549 61110 Robin Langrind Nesodden SK 3 ---------01:34:4301:28:1201:44:20----
550 139068 Marianne Larsen Eidsvoll Verk 3 --03:38:4002:22:5303:08:07-----------
551 122342 Geir Larsen Tårnåsen 3 ------01:40:4801:52:1901:50:32-------
552 149963 Wallop Lawoechai Thai Airways 3 02:28:3502:28:2003:01:44-------------
553 150051 Karoline Østby Leret Team Slow 3 03:31:0502:38:2903:44:30-------------
554 139006 Isabell Lien Oslo 3 --04:28:4902:45:3103:44:31-----------
555 41457 Erling Lillelien SpKl Ceres Sykkel 3 ----01:35:1101:30:0301:25:39---------
556 111457 Bjørnhild Lindløkken Vinmonopolets Sportsklubb 3 -----02:54:2202:27:46-02:22:25-------
557 111064 Lena Hansen Lindviksmoen Diplom-Is 3 -02:00:08-01:56:01--01:58:04---------
558 110839 Eirik Lindaas Bergen 3 --01:51:37--01:33:5801:33:18---------
559 82466 Magne Loe Amfi Eina 3 -----01:58:2902:03:2102:22:54--------
560 82052 Marit Lund Østbygda IL - Sykkel 3 ------01:38:0401:42:39--02:01:03-----
561 150062 André Lund-Kongsrud Team Coop 3 02:49:2302:34:3103:54:44-------------
562 130876 Hans-Petter Lundberg Oslo 3 ---02:07:2202:28:3902:34:54----------
563 146850 Øyvind Lunde ATEA 3 -02:22:5702:36:4102:12:12------------
564 30462 Jan Lunde Asker CK 3 ---------02:02:2301:50:10-02:05:48---
565 111389 Line Merete Løland Diplom-Is AS 3 --03:33:01--02:40:2802:21:54---------
566 64166 Hans-Ingar Løvstad ATEA AS EO 3 02:19:16--01:31:0501:57:26-----------
567 130769 Randi Arnø Madsen Family Sports Club - Fredrikstad 3 ---01:48:1402:03:2002:17:54----------
568 69370 Gudmund Madsen TDB Eikeli 3 -------04:12:2204:42:35-----02:39:17-
569 130638 Erik Madsen Family Sports Club - Fredrikstad 3 ---01:48:3102:03:2001:56:13----------
570 121073 Ingunn Malmberg Rasta 3 ----02:54:5102:29:32---03:21:07------
571 109932 Klas Malmberg Rasta 3 ---01:52:4802:54:51---01:51:47-------
572 138529 Heidi Maltun DNB Bank ASA BIL 3 --02:19:3401:33:4901:52:27-----------
573 130971 Tommy Martinsen team gravity 3 --03:38:0302:34:09-02:52:18----------
574 149838 Noppadon Meesang Thai Airways 3 01:50:5101:47:0102:20:19-------------
575 64394 Tore Melby SK Rye sykkel 3 -01:32:0301:55:4601:28:28------------
576 149885 Sondre Næss Moe ATEA AS EO 3 02:25:2802:00:3902:35:58-------------
577 120868 Marianne Mork Østmarka IL - Sykkel 3 --------02:20:2402:54:0202:43:48-----
578 130781 Gajur Musliji Ren Pluss as 3 ---01:35:2402:15:1602:19:20----------
579 66121 Arild Myhrvold Myhrvold-interiør as 3 ----02:43:22-02:05:25-02:01:13-------
580 82760 Kirsti Myrdal Team Chablis 3 ----02:52:22--03:05:5003:04:37-------
581 82295 Dagfinn Myrvold Spikkestad 3 ------01:47:4402:08:5802:12:13-------
582 150111 Joachim Stener Myrvold Sykkelgutta 3 02:16:4102:22:3805:21:25-------------
583 150106 Lars Martin Møller Lesja og Dovre SK 3 03:05:3603:19:4104:51:21-------------
584 149807 Surat Nanthapanjaporn Thai Airways 3 01:48:2401:32:0301:56:33-------------
585 110912 Kristian Nergaard BAMA 3 ----01:50:5602:00:3101:46:01---------
586 110882 August Sørlie Nerland SK Rye sykkel 3 ----01:44:2601:50:3301:42:33---------
587 82019 Axel William Nilsen IF Frøy - Sykkel 3 -------01:31:0701:30:0502:02:10------
588 150900 Ståle Nilsen Cykleklubben Nittedal / Team Shell 7-Eleven Hakadal 3 -01:47:0302:34:1002:08:24------------
589 34906 Erik Skoglund Nilsen Hasle-Løren IL Sykkel 3 ----01:35:2701:30:0301:19:31---------
590 64038 Morten Nilsen Brumunddal SK 3 -------------01:50:4002:53:2403:19:48
591 111526 Anne Eskild Nilsen Halden SK Sykkel 3 ----02:48:5002:36:5802:35:24---------
592 81861 Mette Nilsen Oslo 3 ---01:56:3702:50:2102:10:49----------
593 138829 Cecilia Hørup Nilssen ATEA 3 -02:46:1203:43:14-02:46:34-----------
594 42061 Øyvind Nitteberg Nesodden SK 3 ----------01:27:2301:42:2901:31:13---
595 68975 Lars Frederic Nordbakken Romeriksåsen SK 3 -----01:30:03---01:34:43-01:40:05----
596 82596 Marius Nordhagen Crowe Horwath BIL 3 -----02:26:1701:54:4802:37:44--------
597 49964 Tollef Nyberg SK Rye sykkel 3 01:55:0801:44:2802:16:10-------------
598 149824 Magnus Nyberg SK Rye sykkel 3 01:51:4001:44:2802:16:10-------------
599 149832 Berit Nybø DNB Eidsvoll 3 02:00:4101:52:2802:18:17-------------
600 145341 Vidar Nyland Tappovin 3 -02:45:0703:50:0402:39:31------------
601 121988 Geir Jonny Nyland Østmarka IL/Kvinner på hjul 3 ----------02:04:1603:00:1302:11:06---
602 149830 Benjamin Nyrud Eidsvoll SK 3 01:45:5101:43:0602:18:10-------------
603 36555 Bjørn-Erik Nyrud Eidsvoll SK 3 01:45:51-02:18:10-01:44:41-----------
604 82012 Magnus Nyvold IF Frøy - Sykkel 3 -----01:34:55-01:30:4901:41:27-------
605 107193 Stig Nyvold IF Frøy - Sykkel 3 -----01:49:34--01:41:4402:00:44------
606 149947 Morten Ohlsson Oslo 3 02:35:3302:09:4802:57:55-------------
607 111275 Ingunn Oppedal Olsen Hauerseter Sportsklubb Nordkisa Sykkel 3 ----02:42:3802:05:0202:13:19---------
608 145670 Simen Olsen Ottestad IL - Sykkel 3 -01:41:0302:16:4101:41:47------------
609 67238 Henning Olsen Diplom-Is AS 3 ---01:52:38-02:23:0402:05:00---------
610 120681 Unni Vigdis Olsen Østmarka IL - Sykkel 3 ---------02:53:5702:43:2903:12:53----
611 130807 Trond Vidar Olsen Halden 3 ---01:48:5102:15:4502:22:37----------
612 120855 Turid Oma Team Fallende Engler 3 --------02:32:2402:50:5202:34:13-----
613 46712 Arve Opheim Nesodden SK 3 ------------02:11:5602:23:3902:35:33-
614 111115 Ola Osberg SK Rye sykkel 3 ----02:03:2701:51:0602:01:49---------
615 110862 Magnus M. Osberg Asker Cykleklubb 3 ----01:35:2701:37:3501:40:34---------
616 82543 Anne Ottesen Oslo 3 -----02:30:0502:10:5702:30:10--------
617 120861 Odd Ouff Re SK 3 --------02:29:0703:00:4002:38:54-----
618 120476 Jan Paulsen Team Hjertesyke Barn 3 ----------02:52:2303:03:5102:41:53---
619 82384 Odd Paulsen Nesodden SK 3 -------02:17:18-02:38:36--02:11:36---
620 122405 Tom Pedersen Oslo 3 -----02:01:1302:07:0502:19:40--------
621 79894 Daniel Pedersen IF Frøy - Sykkel 3 ---------01:35:06-01:40:05-01:50:40--
622 86436 Bjørn Pedersen Team Nordlia 3 -----------02:24:2702:08:01--02:19:46
623 130730 Hans Pedersen BAMA 3 ---01:45:4102:19:5602:13:08----------
624 120530 Kjell Pedersen Gjensidige Sport 3 ---------03:11:4101:45:1501:58:02----
625 145302 Flemming Pedersen Team Harestien 3 -02:55:3903:46:0202:28:18------------
626 138536 Sindre Slattum Pettersen Råholt Cykleklubb 3 ---01:35:2501:55:0902:09:38----------
627 149927 Prajak Pongprapas Thai Airways 3 02:29:3002:43:3802:49:45-------------
628 82824 Hanne Poulsen Spenst Jessheim 3 ------02:30:1003:32:03--03:10:40-----
629 98557 Hanne Refsem Frogner 3 --03:00:32--02:16:5802:43:33---------
630 82463 Simen Kjørsvik Reinås IL Sverre - Sykkel 3 -------02:22:3002:08:26-11:44:28-----
631 131036 André Revaa Atea As 3 ---02:07:4202:51:1703:07:55----------
632 131037 Philip Revaa Atea As 3 ---02:01:5602:54:0903:07:55----------
633 81005 Heidi Ringen Norway 3 ---------02:20:4702:11:41-02:15:50---
634 67759 Gunnar Rodem 3 -------02:08:30------01:48:5601:58:34
635 82396 Marius Elvis Rollvang Eidsvoll 3 ----02:33:2003:00:37-02:17:49--------
636 111125 Simen Roterud Nes SK 3 ----02:02:4602:02:0902:02:22---------
637 69431 Espen Ruud Clarion Hotell Gardermoen 3 ------01:53:35-02:17:00--02:43:10----
638 82430 Pål Rydland bWise 3 -----02:10:4001:52:0402:20:23--------
639 109403 Magnus Røine Team Coop 3 01:46:5601:31:1001:53:37-------------
640 82361 Eva Susanne Andersen Røstadstuen Eina Sportsklubb sykkel - Amfi 3 -------02:14:5002:14:0402:35:16------
641 81529 Ellen-Christine Røøk Atea 3 ----03:11:0603:13:2102:36:59---------
642 130817 Grete Sagbakken Ren Pluss as 3 ---02:08:3202:37:2602:23:49----------
643 138689 Thomas Sagen Oslo 3 -01:59:58-01:58:0502:27:26-----------
644 70558 Per Magne Sandbekken Amfi Eina 3 -----01:58:2901:54:1602:12:14--------
645 120104 Aina Sandblad 3 -------------02:20:0302:10:0702:33:05
646 120440 Hildegunn Sandhalla Østmarka IL/Kvinner på hjul 3 ----------02:23:5502:41:1902:11:06---
647 138715 Eivind Sandnes Oslo 3 -02:03:36-02:01:3902:31:23-----------
648 120151 Christian Sandvik Rustad IL 3 ------------01:31:2201:45:4501:35:16-
649 70960 Sverre Sedeniussen Team AutoData 3 ----------01:41:5301:58:1701:51:27---
650 82450 Espen Seeberg Moss 3 ------01:42:0002:21:5101:48:40-------
651 145082 Mathias Seiersnes SK Rye sykkel 3 -01:44:2802:16:1001:48:14------------
652 120936 Jonas Stenseth Selstad Rustad IL 3 --------01:30:0501:35:0601:48:29-----
653 149945 Alisan Senel ATEA AS EO 3 03:11:1202:18:2902:57:46-------------
654 139012 Simen Setekleiv Moss 3 --04:27:0402:45:5403:45:10-----------
655 139011 Dag Helge Setekleiv Moss 3 --04:27:1103:00:2103:45:10-----------
656 82823 Sarbjit Shergill BAMA 3 ------02:50:1003:30:0803:37:40-------
657 81934 Mette Sigtbakken Brumunddal Fotball 3 ----------02:54:05---02:53:2503:19:50
658 82582 Bjørg Marit Tærum Simonsen SATS Metro 3 -----02:46:4602:23:2602:35:06--------
659 80712 Magnus Sirirud Toten-Kranken 3 --------01:37:0403:19:22-02:01:53----
660 145266 Marjus Sirvinsks ATEA AS EO 3 03:00:5902:32:50-02:16:00------------
661 130765 Ivar Sjølstad Ren Pluss as 3 ---01:35:2402:00:2202:17:37----------
662 50312 Bård Skar Nesodden SK 3 -----02:19:02----01:56:4802:08:39----
663 81620 Marianne Grønstad Skar Nesodden SK 3 ----02:25:54----02:27:0802:12:36-----
664 82049 Tommy Skaugerud Amfi Eina 3 -----01:37:4601:31:4601:41:50--------
665 110048 Ingrid Marie Skjerstad Velo Club Zoncolan junior 3 --------02:22:21-01:44:4102:16:44----
666 82032 Kenn Skolegården SATS Lillestrøm 3 -----01:37:4201:31:3301:34:48--------
667 149996 Stian Skyttermoen Circle K Norge 3 02:35:3202:04:2703:21:07-------------
668 145230 Helge Skaarseth Daimex 3 02:21:35-02:55:2002:07:47------------
669 82023 Henrik Snarvold Sletten Solør CK 3 ------01:19:3101:31:10--02:08:29-----
670 82245 Marianne Snarvold Sletten Vaaler IF 3 -------02:04:47-02:17:0602:08:29-----
671 68261 Bjørn Slettmo Sport1 3 ---02:15:25-----02:57:48-03:02:34----
672 111095 Kim Solbakken Diplom-Is 3 -02:02:21---02:14:3302:00:25---------
673 144615 Magne Solberg Team Coop 3 01:57:4701:48:1002:22:40-------------
674 65546 Eivind Odden Solberg Rustad IL 3 ----------01:27:3401:48:3501:33:56---
675 82176 Jarle Solberg XO-Bikers Nittedal 3 -01:53:57----01:47:1301:56:30--------
676 111165 Arne Olav Solberg Rasta 3 ----02:24:2702:10:5502:05:53---------
677 82615 Ruta Stake BAMA 3 ------02:25:3102:39:3403:21:26-------
678 156145 Christian Stangeland ATEA AS EO 3 02:58:4802:06:2803:08:28-------------
679 111548 Trine Stenbekk Family Sports Club Fredrikstad 3 ----02:46:2502:40:0402:37:20---------
680 82242 Roger Stenseth Hapro BIL 3 ------01:59:1802:04:3002:02:33-------
681 120991 Wenche Stensvold Team AKTIV/ Sjukt Sprek 3 ----03:42:3101:58:51---02:23:52------
682 138912 Helle Sterling Asker 3 --03:14:1102:16:0403:04:56-----------
683 70393 John Arne Stern CK Nittedal 3 ------01:27:14-01:33:2901:49:47------
684 145340 Kaysa Stjernesund Team Chablis 3 -02:48:2004:20:0502:39:29------------
685 82471 Torill Stokkan Torills damer 3 ----03:03:3902:22:51-02:23:08--------
686 138980 Jørgen Clausen Stoltz Team Foss 3 02:52:41--02:17:1203:29:24-----------
687 80650 Kjetil Stoltz Nitelva CK 3 02:52:41---03:29:27---02:57:41-------
688 111493 Sveinung Strand BAMA 3 ----02:51:2902:52:5202:31:24---------
689 82515 Hege Strande Eina Sportsklubb sykkel - Amfi / Totens Sparebank 3 -------02:27:5302:21:0802:51:49------
690 82327 Jens Strøm BAMA 3 ----05:19:35--02:11:2702:19:37-------
691 149913 Paal Stähli Siggerud IL- Team alltid på halen 3 02:07:0801:59:5202:43:48-------------
692 82539 Bjørn Steinar Sundberg BAMA 3 ----02:39:13-02:11:2602:30:01--------
693 111093 Joakim Sundby Romeriksåsen Sykkelklubb 3 ----02:01:0701:51:4802:00:21---------
694 145306 Vidar Sæter Team Harestien 3 -02:55:3903:49:0002:28:25------------
695 145303 Bjørg Sæter Team Harestien 3 -02:55:3903:46:5502:28:18------------
696 70742 Atle Sørbønsveen Toten-Kranken 3 ------01:40:3601:34:01-02:07:26------
697 81622 Siv Søreide Nesodden SK 3 ----------01:59:2202:29:4701:54:48---
698 110981 Heine Jessen Sørensen Eidsvoll SK 3 -01:43:06---02:15:1601:52:06---------
699 81846 Mariann Sørensen Hvam IL 3 ---------02:34:4802:39:14-02:39:05---
700 82637 Kaja Annette Matheson Sørensen Accenture BIL 3 -------02:43:09-02:43:1602:45:18-----
701 82526 Lise Myrstuen Sørumshagen Eina Sportsklubb sykkel - Amfi / Totens Sparebank 3 -------02:28:5002:21:4503:08:37------
702 110872 Geir Teigen Lesja og Dovre SK 3 ---01:53:02-01:51:0601:41:44---------
703 145117 Merethe Teksum BDO Romerike BIL 3 -02:05:5402:43:0901:52:07------------
704 120734 Hans Jørgen Røsten Tetlie Norway 3 --------01:41:4401:52:1001:37:27-----
705 130588 Jon Thingvold Basefarm AS B.I.L. 3 --02:18:19-01:55:1401:43:09----------
706 82765 Hege Thommesen Årvoll IL 3 ------03:16:1203:06:5403:12:08-------
707 111002 Daniel Tollerud BAMA 3 ----01:52:4001:50:1001:53:13---------
708 130843 Hilde Torper BDO Romerike BIL 3 ---02:06:1102:50:1802:27:23----------
709 111606 Halvard Torsnes Atea 3 ----03:50:0503:46:4302:47:16---------
710 111484 Anne Trehjørningen Diplom-Is 3 -02:02:5903:05:30---02:30:37---------
711 82301 Stig André Trillerud Team Toten Kranken 3 -------02:09:2802:00:5902:22:27------
712 110820 Remi Trøen Vang Skiløperforening 3 ----01:35:3701:34:0401:27:34---------
713 64065 Geir Inge Tullut DNB 3 --02:03:2301:33:4901:48:19-----------
714 82126 Hans Anton Tvete Over Evne Velocipedklub 3 ---01:54:07---01:52:0802:10:04-------
715 145134 Ask Land Tyskerud Heming Sykkel 3 02:08:5002:08:17-01:53:14------------
716 64353 Ann-Kristin Tøftum IF Frøy Sykkel 3 02:21:5001:58:5202:36:14-------------
717 68194 Espen Undrum Kløfta IL - Sykkel 3 ------01:28:40---01:32:5601:52:09----
718 138809 Tina Marie T. Valberg Atea 3 --03:20:5602:15:5402:44:03-----------
719 130746 Cor Van De Lejcke Eidsvoll SK 3 ---01:49:3501:52:5802:15:21----------
720 82145 Gerrit-Jan Van Der Wiel Team Toten Kranken 3 -------01:53:48-02:06:3302:31:52-----
721 111346 Monica Vang Bjørklund 3 ----02:30:3902:08:0902:18:11---------
722 69695 Jens Martin Vesterås Eina SK Sykkel - Amfi 3 ------02:18:3402:27:47-02:14:27------
723 70765 Einar Vaage ATEA AS EO 3 02:23:4501:54:2802:50:38-------------
724 82259 Tormod Wahl-Westreng 3 -------02:06:0002:07:28--03:13:59----
725 69432 Kenneth Wiik Frogner IL 3 --------02:03:0602:17:58-02:43:10----
726 130899 Kristoffer Wiker Oslo 3 ---01:58:1902:37:0702:40:54----------
727 121226 Dag Wilhelmsen Vallhall sykkelteam 3 ----02:07:2103:22:25--02:28:28-------
728 145016 Hans-Petter Wilmo Toten-Kranken CK / Toten-Kranken CK 3 -01:32:0301:56:2101:24:00------------
729 130893 Elin Marie Øien Atea As 3 ---02:25:5002:53:4702:38:21----------
730 82840 Synnøve Østlund Family Sports Club, Rommen Oslo 3 ------03:07:3304:14:1303:32:19-------
731 82091 Roya Øverjordet Team Toten Kranken 3 -------01:46:3701:58:1702:30:11------
732 138887 Laila Øverstad Tåsen Blue Knees 3 --03:44:2402:40:3202:57:10-----------
733 120505 Helge Aamodt Norway 3 ---------01:37:2201:29:4101:42:43----
734 82127 Ole Jørgen Aarvik Over Evne Velocipedklubb 3 ---01:54:07---01:52:0802:15:46-------
735 130756 Christian Aasan Team Coop 3 -02:10:3303:13:37--02:16:09----------
736 145041 Lars Christian Aasen Ringerike Sykkelklubb / BDO AS 3 -01:32:0301:59:3601:34:46------------
737 82282 Henning Åsheim Sportsklubben Rye - Sykkel 3 -----01:50:3301:42:1802:08:13--------
738 111430 Janne Aassveen ProNor 3 ----02:41:0002:26:5702:24:41---------
739 66198 Aasne Abrahamsen 2 -------02:33:16---02:56:21----
740 155949 Annicken Gleditsch Abrahamsen ATEA AS EO 2 03:11:1202:18:29--------------
741 82020 Einar Agdestein Asker Skøyteklubb 2 -------01:31:10-----01:50:40--
742 120281 Pål Agdestein Agdestein Takst 2 ------------01:33:5601:50:40--
743 82721 Vaqar Ahmad 2 -------02:57:2303:10:40-------
744 121233 Zaheer Ahmed BAMA 2 ----02:55:34---02:29:49-------
745 120079 Morten Aikio 2 --------------01:39:4402:08:00
746 130675 Tom Alexandersen BAMA 2 ---01:49:32-02:03:16----------
747 67304 Tom Alkanger Nesodden SK 2 -----------02:12:0701:41:12---
748 120636 Anita Alme MST Halden 2 ---02:39:44-------02:50:15----
749 82183 Mubashir Alvi Aktiv i Logica 2 -------01:57:1202:38:00-------
750 110290 Linn Marit Alviniussen Gran Ambulanse 2 02:55:51---02:27:23-----------
751 144581 Øivind Alvær ATEA AS EO 2 02:55:4502:01:58--------------
752 47174 Asbjørn Bilben Amundsen Bærum og Omegn CK 2 ----------01:25:42----02:10:39
753 138795 Grete Amundsen Romeriksåsen Sykkelklubb 2 ---02:07:3802:42:17-----------
754 150000 Frode Ander Team Coop 2 -02:54:3303:23:02-------------
755 69319 Christoffer S. Andersen Nes SK / Team Dell 2 --02:42:0501:45:06------------
756 61536 Jan Rune Andersen Fjellfoten SK 2 -------01:30:49-01:50:00------
757 67538 Anne Liv Andersen Norway 2 -----------02:52:19---02:31:43
758 85689 Per Erik Andersen Norway 2 --------02:24:26-02:44:58-----
759 82561 Linda Andersen IF Frøy 2 --02:27:26----02:31:58--------
760 113185 Mette-Lill Dahle Andersen Fredrikstad SK 2 ----01:57:4201:47:08----------
761 64287 Håkon Andersen BAMA 2 ----02:15:2401:40:06----------
762 111420 Inger-Lise Brekke Andersen Family Sports Club 2 -----02:29:3002:24:06---------
763 145383 Åse Kathrine Andersen Fredrikstad SK 2 --03:42:2503:13:03------------
764 82231 Marte Ryr Andersen Nes SK 2 ------01:45:5102:03:08--------
765 82548 Tom Henning Andersen Aktiv i Logica 2 -------02:30:3902:38:00-------
766 64933 Trude Andersen Atea 2 --02:59:0102:02:37------------
767 43538 Sonny Andersson 2 -------02:16:01-----02:32:17--
768 104529 Bjarte Andreassen Team Coop 2 -02:04:0902:14:01-------------
769 107853 Morten Andreassen Bring Frigo 2 ------02:12:5102:16:22--------
770 81616 Janne Kathrine Andresen Nesodden SK 2 ---------01:56:5901:53:24-----
771 145240 Turid Angell-Olsen Lillestrøm 2 --02:53:2902:10:59------------
772 86004 Tom Antonsen Jessheim 2 -----02:28:2002:02:26---------
773 82814 Jostein Antonsen Atlantic Sykle Klubb 2 ------02:26:5003:27:14--------
774 81331 Fred Antonsen ATEA AS EO 2 03:22:49--02:21:25------------
775 111136 Christer Arnesen BAMA 2 ---02:04:44--02:03:49---------
776 88691 Odd E. Arnesen Lørenskog Ishockey 2 ------------02:20:21-02:55:43-
777 82393 Marit Arnesen Bring Frigo 2 -----02:15:21-02:17:38--------
778 111546 Chris Ashby Atea 2 ----03:23:37-02:36:44---------
779 138563 Stein-Thore Askautrud 2 --02:09:12-02:02:05-----------
780 82475 Karen Askeland Romerike Kunstløpklubb 2 -------02:23:3402:21:47-------
781 156054 Gro Ann Grimsmo Askheim Entra ASA EO 2 03:33:1903:15:46--------------
782 149804 Jørgen Aslaksrud Ringerike Sykkelklubb 2 -01:31:1001:55:53-------------
783 121042 Kristin Aspelien Toten-Kranken 2 --------02:19:1102:58:44------
784 138928 Lisa Aune Dal 2 ---02:32:4203:06:41-----------
785 67114 Tove Ausen Østmarka IL 2 -----------01:54:3801:42:28---
786 70751 Lisbeth Austad Gjensidige Sport 2 ----------02:39:0302:21:15----
787 111428 Anette Bach-Nilsen SATS Metro 2 ------02:24:38-02:42:06-------
788 149909 Eivind Jarle Jacob Bakke Oslo 2 -02:12:4502:43:10-------------
789 24626 Jørgen Bakke Bakken Motorsport 2 ----02:21:4002:17:58----------
790 82338 Kenneth Bakke Fetsund 2 ------02:03:4102:12:50--------
791 67499 Kjell Arild Bakken Family Sports Club 2 -01:55:19------02:09:52-------
792 130909 Trine Bakken Oslo 2 ----03:34:4002:41:39----------
793 131068 Bjørg Bakken Team Futen 2 ----03:05:4403:18:30----------
794 130577 Arve Bakken BAMA 2 ----01:51:2801:40:06----------
795 42535 Reid Bakken Drøbak-Frogn IL - Sykkel 2 ------01:48:3502:22:10--------
796 82284 Mads Bakken SATS Metro 2 ------02:11:0302:08:28--------
797 40670 Bjørn Bakken Team Thorium 2 -------01:52:37-01:54:59------
798 120287 Hanne Bang Aktiv På Dagtid 2 ------------02:22:1902:35:15--
799 111495 Hilde Bareksten SATS Metro 2 -----02:38:0302:31:47---------
800 145356 Ewa Bartnikiewicz Team AKTIV mot kreft 2 --03:24:0102:49:48------------
801 130890 Anja Baya Jessheim 2 ---02:37:46-02:37:41----------
802 70680 Frank Tore Bekkåsen Kloppa OffRoad Klubb 2 ---------02:10:19-02:29:47----
803 149904 Eivind Bentsen Oslo 2 -02:14:5902:42:05-------------
804 82192 Rune Berby Moelven Nordia 2 -------01:59:3002:01:41-------
805 68626 Are Berg Høegh Sport 2 --------02:16:5302:32:20------
806 82087 Simen Dyb Berg Wam-Kam 2 ------01:40:3401:46:20--------
807 82088 Sjur Dyb Berg Nesodden SK 2 ------01:32:5801:46:20--------
808 130780 Johnny Berg BAMA 2 ----02:38:0802:19:20----------
809 120430 Solfrid Berg Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:42:1202:11:06---
810 82454 Stig Berg Nes SK 2 ---01:57:25---02:22:00--------
811 130617 Sindre Berg-Jacobsen Asker Cykleklubb 2 ----01:44:0501:52:33----------
812 138996 Ann Karin Bergan Team AKTIV/ Sjuklt Sprek 2 ---02:49:4803:34:25-----------
813 111164 Rune Bergby Moelven Nordia 2 -----02:22:4102:05:47---------
814 111117 Anne Elin Berge Gjensidige sport 2 ------02:02:02----02:40:19----
815 82468 Sigrun Elisabeth Berger Oslo 2 ------02:19:2402:23:02--------
816 67760 Andreas Berger Aktiv i Logica 2 -------02:53:0703:06:49-------
817 121008 Tore Berger Vinmonopolet 2 --------02:33:4202:38:32------
818 145099 Noah Berger Eidsvoll SK 2 -01:43:06-01:50:44------------
819 82586 Reidun Tollefsrud Bergersen Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------02:32:4202:35:32--------
820 82334 Ole-Petter Bergersen Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------02:03:5102:12:14--------
821 130841 Jonas Bergheim Strømmen 2 ----03:33:4002:26:44----------
822 155962 Jan Martin Bergheim Team Foss Sport 2 02:33:2002:22:44--------------
823 130840 Hege Merete Bergheim Strømmen 2 ----03:33:3002:26:44----------
824 43431 Leif-Arne Berglund Ottestad IL - Sykkel 2 --02:22:3401:41:47------------
825 63341 Knut Bergo Sportsklubben Rye - Sykkel 2 -----01:57:00-01:31:10--------
826 130810 Kristin Bergsholm Torills damer 2 ----03:03:0802:22:51----------
827 145263 Jane Kvelland Berntsen Atea 2 --03:20:1802:15:15------------
828 111118 Elin Berntsen Spenst Jessheim 2 -----02:00:5002:02:04---------
829 82572 Johnny Berntzen Sportsklubben Rye 2 -------02:33:4002:30:15-------
830 145204 Erik Biermann DNB 2 --02:57:5402:02:15------------
831 145701 Hanne Birkeland Brårud 2 --05:21:2503:03:01------------
832 130997 Tanja Birkely Langhus 2 ----03:03:1302:59:34----------
833 82148 Jonas R. Bjerke Drøbak-Frogn IL - Sykkel 2 -----01:39:01-01:54:40--------
834 69828 Øystein Bjerke Råholt 2 ---02:01:2502:27:56-----------
835 138969 Anita Bjerke Fartskriver AS 2 ---03:09:0003:22:46-----------
836 120538 Marius Bjerkenås Ullensaker CK 2 ----------01:40:5802:04:03----
837 120874 Åse Bjorbækmo Toten-Kranken 2 ---------02:43:1702:46:45-----
838 83220 Vidar Bjørkelund CK Haugaland 2 --02:29:3001:52:48------------
839 120233 Bente Grini Bjørkli Bålerud Spinn 2 -------------02:35:0002:25:28-
840 120231 Vetle Grini Bjørkli Bålerud Spinn 2 -------------02:06:0202:24:31-
841 138727 Tor Arne Bjørnstad BAMA 2 ---02:07:5602:32:40-----------
842 82682 Gro Bjørnstad Crowe Horwath BIL 2 ------02:32:0202:50:35--------
843 36649 Hans Petter Bjørseth Sportsklubben Ceres - Sykkel 2 ------01:59:24--------02:03:30
844 121230 Per Bjørtomt Rtv bil 2 ---01:50:46----02:29:07-------
845 82325 Jorunn Annette Bjørvik SATS Metro 2 ------01:58:0602:11:23--------
846 82324 Frode Bjørvik Sats Metro 2 -------02:11:2303:01:47-------
847 120093 Jan Blegeberg 2 --------------02:01:2402:21:39
848 82479 Helene Blekastad BIL Horwath Oslo 2 -------02:24:0502:36:12-------
849 82238 Mari Ulven Blekkerud Hapro BIL 2 ------01:59:1802:03:59--------
850 127642 Christian Bode Basefarm 2 03:24:1702:01:18--------------
851 111487 René Boelslund Pronova BioPharma 2 -----02:44:3202:30:58---------
852 68173 Sven Erik Boger Follo SK 2 -------02:26:2402:07:24-------
853 69887 Ingunn Boholm Blåbærstien Racing Team 2 --------------02:18:5402:29:24
854 69766 Jonny Nils Bolset Stryn T og IL - Sykkel 2 ------02:00:05-02:12:41-------
855 130663 Bjørn Bolstad BAMA 2 ----02:18:5702:01:23----------
856 82495 Lene Bonsak 2 -------02:25:5402:28:55-------
857 70228 Mette Borgen Bingsfoss SK 2 ---------02:13:13---02:18:16--
858 138789 Sonja Borkovic Oslo 2 ---01:48:3202:40:40-----------
859 110823 Thomas Borthen Heydi 2 -----01:37:4601:29:00---------
860 120638 Inge Borthne Team Byggkjøp Lørenskog 2 ---------03:02:46-02:50:45----
861 71158 Jan Bramming Norway 2 ---------01:56:4002:48:19-----
862 82679 Britt Brastad Heer 2 -----02:43:56-02:50:09--------
863 82425 Per Breang SATS Metro 2 ------01:55:4002:20:01--------
864 150044 Ole Herman Breen ATEA AS EO 2 03:01:20-03:42:24-------------
865 145110 Henrik Røst Breivik Oslo 2 --02:35:2501:51:22------------
866 138751 Ann-Magritt Brekke Atea As 2 ---02:01:1702:36:03-----------
867 110992 Jan Ove Brenden Halden CK 2 -----02:18:4001:52:57---------
868 111720 Cecilie Beier Brenden Sylling 2 ------03:37:32-03:37:04-------
869 155909 Isak Brenden Ottestad IL - Sykkel 2 02:24:1302:05:30--------------
870 120448 Sara Brenden Toten-Kranken 2 ---------03:04:01--02:13:54---
871 155910 Jan Magne Brenden Ottestad IL - Sykkel 2 02:24:1302:05:30--------------
872 150066 Arne Henning Brendlien Seniortrimmen Nedre Romerike 2 -02:24:0003:56:33-------------
873 82392 Daniel Brening HAPRO BIL 2 -----03:27:33-02:17:34--------
874 130970 Maren Brennesvik NAV Asker 2 ----03:50:0502:52:05----------
875 120589 Finn Brenno Sofiemyr 2 -----02:16:26-----02:25:30----
876 155848 Trym Brennsæter Eidsvoll SK 2 01:45:5101:43:06--------------
877 150069 Susanne Breum-Lie ATEA 2 -03:00:1103:59:27-------------
878 82730 Laila Brotnow Algarheim 2 ---02:45:11---02:58:57--------
879 120468 Elin Brunvoll Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:22:3702:27:50---
880 155935 Celine Madeleine Braaten SK Rye sykkel 2 02:10:2102:11:10--------------
881 110901 Ludvig S. Bye Sportsklubben Rye - Sykkel 2 -----01:50:3301:45:16---------
882 51087 May Irene Bye Eidsvoll SK 2 ---01:56:30----02:10:57-------
883 82427 Ingrid Byfuglien Synnfjell o-lag 2 -----02:28:20-02:20:12--------
884 138658 Tommy Bystrøm Fredrikstad SK 2 ---02:00:5002:21:43-----------
885 36150 Svein Erik Bärnholdt Ullensaker CK 2 -02:02:46----02:17:19---------
886 46142 Beate Børja Atea As 2 ---02:09:05-02:43:31----------
887 149987 Kay Børresen Sagstua 2 -02:05:0803:16:13-------------
888 82151 Mette Børseth Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:38:00-------
889 121122 Jeppe Baardseth Heming Tigers 2 --------01:39:45-02:04:45-----
890 120706 Harald Cameron Asker CK 2 ---------01:34:4301:25:42-----
891 111149 Gry Carlsen Pronova BioPharma 2 ----02:07:04-02:04:33---------
892 130700 Lise Marie Christensen Family Sports Club Fredrikstad 2 ----02:09:5902:08:25----------
893 82373 Steinar Christiansen Aftenposten 2 ------02:06:5802:16:30--------
894 145311 Jan Kjell Christiansen Peugeot Norge 2 --04:00:1102:31:05------------
895 145158 Kai Roar Dahl Atea 2 --02:41:5001:56:21------------
896 111261 Marianne Dahl Bama 2 -----02:11:5402:12:55---------
897 111097 Marie Dahl Greåker 2 ------02:00:29-02:01:14-------
898 111263 Ann Kristin Dahl Bama 2 -----02:09:4402:13:06---------
899 39930 Thomas Dahl Soon Cykleklubb 2 ----02:17:48------03:03:45----
900 45665 Stig Tore Dahl IF Frøy - Sykkel 2 ------------01:50:26-02:10:14-
901 82459 Kai Dahl Trio Racing 2 ------02:06:4902:22:09--------
902 82460 Trond Arild Dahl Trio Racing 2 ------02:06:4902:22:09--------
903 131017 Agata Karolina Kraus Dahl BAMA 2 ----03:36:1103:01:57----------
904 120797 Hilde Dahl Norway 2 ---------02:12:3102:07:49-----
905 110924 Haakon Dalan Asker CK 2 -----01:45:0001:46:36---------
906 110910 Torkel Dalan Asker CK 2 -----01:37:3501:45:57---------
907 111278 May Tove Dalbakk SATS Metro 2 -----02:22:0502:13:31---------
908 82694 Ingunn Dambråten Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------02:46:2702:52:12--------
909 82048 Odd Magnar Dambråten Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:56:4301:41:50--------
910 111366 Jonas Berven Dammen HAPRO BIL 2 -----02:25:1102:19:57---------
911 111086 Jan Frode Davan BAMA 2 ----01:59:40-02:00:04---------
912 82751 Lisbeth Diesen SATS Metro 2 ------03:08:3503:02:40--------
913 111615 Helene Louise Dilling Pronova BioPharma 2 -----02:49:5402:49:01---------
914 155864 Yuanjie Ding DNB Eidsvoll 2 02:00:4101:52:28--------------
915 82604 Anne Kristin Djupos Rasta 2 --03:54:14----02:39:17--------
916 25270 Kjetil Djuve Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:45----
917 150084 Martin Dokka Teamhøyre 2 04:02:28-04:27:20-------------
918 145081 Aleksander Falkenberg Dokset SK Rye sykkel 2 --02:16:1001:48:14------------
919 81856 Beate Dragseth Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:39:5402:22:37----
920 110931 Christer Dreng Nanset IF - Sykkel 2 -----01:57:2101:46:51---------
921 110888 Mari Jeanette Drognes Pilestredet CK, Østmarka IL Triathlon 2 ------01:43:56-01:57:30-------
922 138842 Camilla Dyresen Oslo 2 ---02:11:2102:48:39-----------
923 111035 Helge Dønnum Oppsal IF 2 -----02:21:4501:55:55---------
924 113397 Andreas Døssland Sportsklubben Rye - Sykkel 2 --------01:23:56-01:25:42-----
925 156019 Sutthipong Eaimwuith Thai Airways 2 03:17:1202:49:16--------------
926 111178 Terje Ebbang SATS Metro 2 -----02:03:5302:06:31---------
927 110844 Mathias Ebbesen Bama 2 -----01:51:1301:35:56---------
928 64295 Steinar Eggen Kløfta IL Sykkel 2 02:02:4801:43:33--------------
929 120668 Bjarte Ø. Eiane Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:45----
930 70475 Mathias Lie Eide Norway 2 -----------02:09:49--02:15:03-
931 82352 Thomas Eie BAMA 2 -------02:14:2002:22:13-------
932 156016 Knut Anders Eie Totens Sparebank BIL 2 03:09:5602:46:30--------------
933 129484 Lasse Eika Oslo 2 -01:28:32-01:25:42------------
934 111521 Rønnaug Eliassen Eike Team G. Max 2 ------02:34:48-02:01:03-------
935 111522 Sebastian Eliassen Eike Team GMAX 2 -----02:16:0202:34:48---------
936 82152 Bård Eikseth Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:28:28-------
937 138660 Kristin Eilertsen Atea As 2 ---02:38:3802:21:57-----------
938 120697 Linda Reinli Ekenberg Kvale Ryk & Reis ASA 2 ---------02:34:02-03:27:37----
939 62632 Terje Ekra CK Nittedal 2 -------02:04:55--02:18:25-----
940 120554 Arne-Kristian Eliassen Gjensidige Sport 2 ---------02:11:07-02:12:37----
941 145294 Jørgen Gjengstø Ellefsen Nittedal IL tennis 2 --03:53:2902:24:46------------
942 145295 Torunn Ellefsen Nittedal 2 --04:46:0902:24:56------------
943 82546 Arve Elvebach Norsk Energi 2 -------02:30:32-02:36:51------
944 70783 Gisle Elvebakken Atea As 2 ---01:56:0902:02:43-----------
945 121145 Asgeir Enersen IF Frøy Sykkel 2 --02:05:09-----01:55:12-------
946 71685 Tom Enga Søreidgrend 2 ------02:10:2602:32:47--------
947 138941 Trine Engdal Hurdal IL Sykkel 2 ---03:29:4203:10:36-----------
948 120080 Irene Engelstad Aktiv Skøyteklubb 2 --------------02:11:2302:09:47
949 138824 Grete Engen Elverumelverum 2 ---02:15:5602:45:46-----------
950 110868 Geir Einar Engen Bjørndal IF - Sykkel 2 ------01:40:5301:51:43--------
951 82571 Aina Kajsa Engøy Skedsmokorset 2 ------02:20:5002:33:36--------
952 155926 Kjell Erik Eriksen Minnesund 2 02:26:0402:09:15--------------
953 110986 Malin Eriksen Eidsvoll SK 2 ----01:44:41-01:52:21---------
954 111653 Michelle Eriksen Oslo 2 -----02:39:5502:56:20---------
955 82648 Hild Kjersti Eriksen Family Sports Club 2 ------02:13:5902:46:21--------
956 122219 Roger Eriksen Kloppa Off Road Klubb 2 -----01:41:0901:36:43---------
957 120958 Lars Kåsine Eriksrud Rustad IL 2 ---------02:00:2301:56:48-----
958 121254 Cathrine Ernestus Årnes 2 -----02:48:26--02:37:41-------
959 83565 Tommy Espedal Bama 2 -----01:50:3502:23:09---------
960 131679 Erik Evensen Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:44:1201:55:19--------
961 130558 Petter Fagerhaug Romeriksåsen Sykkelklubb 2 ----01:35:1101:30:03----------
962 82552 Jorunn Fahle Bredtveit IL 2 ------02:20:4902:31:35--------
963 145108 Thor Falleth Team Caruso 2 -01:54:56-01:51:16------------
964 82131 Leif Farbu Team Thorium 2 -------01:52:37-01:55:09------
965 110824 André Fernandes Bærum og Omegn CK 2 ------01:30:20-01:31:20-------
966 69679 Hein Th. Ferre Kunnskapsdepartementet 2 -----02:15:46---02:27:08------
967 82139 Jonas Fillan Utleira IL 2 ------01:41:2601:53:09--------
968 35842 Ronald Fillan Utleira IL 2 ------01:42:4101:53:20--------
969 82007 Marius Finpå Østbygda IL - Sykkel 2 ------01:27:2301:30:49--------
970 120488 Anne Finstad Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------03:01:5902:44:17---
971 82230 Randi Fischer Nes Ski 2 -------02:03:0402:30:31-------
972 120598 Ann Heidi Five Elixia Kalbakken 2 ----------02:10:1902:29:47----
973 130742 Tom Fjeldvik Ren Pluss as 2 ----02:34:1302:14:39----------
974 68233 Arve Fjell Røyken CK 2 ------01:30:2801:31:17--------
975 82431 Iren Fjærestrand Maura 2 ------02:13:0602:20:31--------
976 82401 Jørgen Fjærvoll Aktiv i Logica 2 -------02:18:1303:03:55-------
977 67153 Svein Fladeby 2 -------02:22:1802:00:12-------
978 82253 Rune Flaen BAMA 2 ------01:59:1202:05:41--------
979 111234 Anne-Kristin Flatland Heydi 2 -----02:13:0302:10:39---------
980 120154 Tor Gjellum Flugstad Asker CK 2 -------------01:31:3301:35:26-
981 149797 Adrian Matter Flætten Eidsvoll SK 2 -01:28:2901:51:37-------------
982 155987 Ivar Fløistad Oslo 2 02:52:5202:30:42--------------
983 80370 Asgeir Fløtre SK Rye sykkel 2 --02:04:3801:29:30------------
984 120147 Stian Fredrik Flaaseth IK Hero 2 -------------01:30:1201:34:39-
985 111241 Hans Fredrik Fodnes Team WeberGlava 2 -----01:58:0502:11:08---------
986 82474 Jan Reidar Fonbæk Moelven Nordia 2 -------02:23:3102:22:48-------
987 80270 Torgeir Forseth Lillehammer 2 -01:31:10-01:31:44------------
988 144589 Elin Fosheim Team Coop 2 02:23:5202:06:07--------------
989 20922 Aud Berit Fossdal Family Sports Club Rommen 2 --------02:09:5202:34:48------
990 82750 Ingolf Fosse SATS Metro 2 ------03:05:1903:02:37--------
991 131065 Marie Fossen Drammens skøiteklub 2 ----02:47:1803:17:43----------
992 121028 Siri Ødegaard Fossum Toten-Kranken 2 --------02:40:5002:50:19------
993 130678 Frank Fossum Båstad 2 ----01:56:4302:05:10----------
994 111265 Inger Marie Fotland Langhus 2 ------02:13:06-02:37:51-------
995 70972 Rakel Fougner SK Rye sykkel 2 -01:57:2203:17:38-------------
996 149990 Eivind Fougner SK Rye sykkel 2 -01:51:5903:17:38-------------
997 82469 Inger Turid Frandsen Torills damer 2 -----02:22:51-02:23:08--------
998 54951 Jannicke Frantzen Bergen 2 ---02:34:0102:49:29-----------
999 145261 Daniel Fredriksen FF Sykkelteam 2 --02:39:2102:14:53------------
1000 138869 Sylvia Fredriksen FF SykkelTeam 2 ---02:14:5302:53:07-----------
1001 69983 Patrik Fredriksen lCK 2 -------------01:57:3402:26:10-
1002 139082 Petter Fredriksen FF SykkelTeam 2 ---02:14:4702:50:33-----------
1003 82232 Thea Marie Fredriksen Fjellfoten SK 2 ------01:47:0902:03:08--------
1004 120669 Per Morten Fredriksen Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:53:1903:03:45----
1005 32713 Dag Sture Eine Friis Foreningen Frikransen 2 --02:23:33------02:15:06------
1006 131105 Sander Frimo Team Anders for Aktiv mot kreft 2 ----03:54:2903:56:34----------
1007 67950 Åsne Fritz Nes SK 2 -----02:02:0902:02:22---------
1008 145207 Lise Fuglevik Kråkerøy 2 -02:25:09-02:02:54------------
1009 82221 Gøran Fundingsrud TEAM SYVER 2 ------01:49:4902:02:21--------
1010 121149 Terje Furubotn Bama 2 -----01:46:30--01:56:57-------
1011 82793 Solveig Furulund Team Ravnsbæk 2 ------03:16:1203:11:29--------
1012 150091 Maja Carine Furulund Nannestad 2 -03:39:2004:33:20-------------
1013 81531 Per Gunnar Furuseth Atea 2 --05:16:3303:22:52------------
1014 48843 Atle Furuseth Sjusjøen og Omegn skiklubb 2 ------02:09:5902:28:58--------
1015 111617 Else Furuseth INCITA 2 ------02:49:07-03:04:47-------
1016 82527 Andrea Furuseth Ull/kisa 2 ------02:09:5902:28:51--------
1017 50240 Anne Katrine Gamre CK Super Girls 2 ----------01:50:1002:19:05----
1018 64164 Ole-Johan Garli Atea 2 --02:07:0903:23:52------------
1019 66188 Bengt Gaska Norway 2 -----------02:20:0002:03:31---
1020 109613 Tom Christian Gefle maxit as 2 ---------02:08:0301:53:24-----
1021 82639 Frode Giling BIL Horwath Oslo 2 -------02:44:0302:38:58-------
1022 111114 Vibeke Fjell Gjeisklid Spenst Jessheim 2 -----01:54:1902:01:48---------
1023 82540 Cathrine Gjellebæk Oslo 2 ------02:13:4502:30:10--------
1024 120802 Bjørn Gjendem Family Sports Club 2 ---------02:48:1602:09:12-----
1025 64122 Bernhard Gjerpe Re SK 2 ---------01:56:4902:34:29-----
1026 130855 Joakim Gjessen Oslo 2 ----02:32:3902:30:44----------
1027 155894 Morten Gjestad NetsActive 2 02:38:2002:00:08--------------
1028 121120 Jostein Gjevre Norway 2 --------01:38:20-02:03:14-----
1029 119520 Steinar Gjevre Norway 2 ---------02:08:4502:03:23-----
1030 65513 Arne Gjulem Østbygda IL - Sykkel 2 ------01:27:2301:30:16--------
1031 145083 Kari Gjelsvik Gleditsch Family Sports Club Fredrikstad 2 --02:26:3701:48:31------------
1032 82472 Grzegorz Gliwa Bama 2 -----02:55:03-02:23:10--------
1033 82154 Geir Glømmi Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:28:28-------
1034 82810 Merete Godø Atlantic Sykle Klubb 2 ------02:36:1803:22:16--------
1035 69353 Jørn Goldstein ATEA AS EO 2 02:20:44----02:04:19----------
1036 111618 Christine Graneng Oslo 2 -----03:53:2802:49:20---------
1037 130198 Freddy Granheim Diplom-Is AS 2 --02:16:10-01:55:42-----------
1038 111542 Jannicke Granheim Diplom-Is AS 2 --03:25:53---02:36:34---------
1039 145371 Rita Graven Jobzone AS 2 --04:03:4803:02:24------------
1040 82770 Lars Vidar Greftegreff Team Krank Gewesen 2 ------01:48:0703:07:17--------
1041 139015 Kine Gregersen Atea As 2 ---02:31:0803:50:05-----------
1042 111654 Ronny Gregersen Bama 2 -----03:18:4802:56:23---------
1043 155917 Jan Henry Grindheim ATEA AS EO 2 02:28:1302:07:29--------------
1044 82098 Sigvart Grorud Sem 2 ------01:35:5601:49:02--------
1045 145011 Håkon Jørgen Grude IF Frøy Sykkel 2 --01:51:3701:22:52------------
1046 130816 Thor-Egil Gruer Kløfta 2 ----03:29:1202:23:42----------
1047 138904 Karl Kristian Grythe Atea As 2 ---03:07:5403:02:21-----------
1048 110857 Svein Græe Eidsvoll SK 2 -----01:44:1201:39:33---------
1049 82108 Helge Grødem Team Beef 2 ------01:43:3001:50:47--------
1050 82128 Stian Grøndalen Toten-Kranken 2 ------01:34:5501:52:09--------
1051 70611 Sidsel Grøndalen IF Frøy Sykkel 2 02:07:08---02:00:48-----------
1052 130682 Erik Grønnestad Bravida 2 ----02:09:0402:05:27----------
1053 111131 Karoline Grønning Frogner 2 ------02:03:01-02:12:45-------
1054 82168 Daniel Guddal Kloppa Off Road Klubb 2 ------01:46:2601:55:46--------
1055 145691 Erik Gulbrandsen Atea 2 --03:13:4102:17:41------------
1056 81595 Silje Wahlund Guldhaug Eidsvoll SK 2 ---------01:59:1802:13:21-----
1057 79342 Tormod Guldvog IF Frøy Sykkel 2 02:26:39----01:55:44----------
1058 82660 Vera Gullby Hapro BIL 2 -------02:47:3802:43:29-------
1059 120850 Turid Nordby Gullhav Østmarka IL - Sykkel 2 ---------02:41:1102:30:03-----
1060 111082 Jonas Sørensen Gullingsrud BAMA 2 ------01:59:47------01:45:34--
1061 156061 Tor-Vidar Gundersen Entra ASA EO 2 03:33:1903:15:46--------------
1062 155854 Tor Helge Gundersen Team Coop 2 01:46:5601:46:59--------------
1063 81597 Marte Gunleiksrud Toten-Kranken 2 --------01:56:5902:04:39------
1064 155849 Nicolai Dahlen Guntvedt Eidsvoll SK 2 01:45:5101:43:06--------------
1065 82101 Kent Gusdal BAMA 2 ----01:50:56--01:49:34--------
1066 69219 Thomas Gytrup Sporsklubben Rye - Sykkel 2 -------02:04:44-02:08:03------
1067 120761 Simen Gaarder Gjensidige Sport 2 ---------01:55:4601:45:20-----
1068 110977 Sander Haga Sportsklubben Rye - Sykkel 2 -----01:50:3301:51:09---------
1069 82564 Steinar Hagaseth Hapro BIL 2 -------02:32:2102:27:42-------
1070 110949 Eskil Hagen DN Aktivklubb 2 ----01:44:56-01:48:06---------
1071 82099 Peder Benjamin Hagen IF Frøy - Sykkel 2 ------01:25:3901:49:25--------
1072 131736 Kristin Hagland TDB Eikeli 2 ---------02:15:1501:59:22-----
1073 111685 Christina Halling Regstrup 2 -----02:20:5803:11:11---------
1074 81942 Grete Mona Halse Norway 2 ---------02:50:4502:37:38-----
1075 36106 Jon Tore Halseth Kløfta IL Sykkel 2 02:10:4402:09:57--------------
1076 36040 Trond Halvorsen Røyken CK 2 -------01:37:50--01:48:11-----
1077 145072 Harald Walle Halvorsen Jessheim 2 --02:19:3901:45:44------------
1078 145073 Sven Harald Halvorsen Jessheim 2 --02:19:3901:45:44------------
1079 130972 Daniel Halvorsen Basefarm AS 2 ----03:14:1902:52:27----------
1080 130861 Søren Hammarskärr Klockrike, Sverige 2 ----02:52:4202:31:18----------
1081 145217 Toril Hamre Basefarm B.I.L. 2 --03:11:3902:04:01------------
1082 155861 Vidar Hanger DNB Eidsvoll 2 02:00:4101:52:16--------------
1083 97262 Stian Hansen Arendal CC 2 --------------01:35:1902:03:04
1084 120246 Barbro Løhre Hansen 2 -------------02:30:3102:29:52-
1085 120452 Elisabeth Hansen Norway 2 -----------02:20:2602:14:57---
1086 111059 Lasse Hansen Skedsmokorset 2 ------01:57:41-02:40:38-------
1087 81234 Reidun Alstad Hansen Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:24:0202:22:37----
1088 70860 Trine Hansen IF Frøy Sykkel 2 ---01:24:00---------02:16:42--
1089 120260 Anita Snuggerud Hansen 2 -------------02:25:4102:36:23-
1090 81662 Tone Hansen Family Sports Club 2 -----02:09:0802:05:52---------
1091 120406 Janne Kathrine Hansen Nesodden SK 2 -----------02:17:5601:59:01---
1092 111172 Ingrid Anne Hansen Family Sports Club Fredrikstad 2 -----02:18:4702:06:24---------
1093 139069 Elisabeth Hansen Askim 2 ---02:43:2803:33:26-----------
1094 120587 Freddy Hansen Eidsvoll Verk 2 ---02:00:48-------02:24:27----
1095 116580 Tord Bern Hansen Sportsklubben Rye 2 -----------01:59:3901:56:07---
1096 120272 Helene Hansen DNB Lillehammer 2 04:08:20-------------02:58:42-
1097 120077 Erling Olav Hansen Eidsvoll SK 2 --------------02:17:5602:07:36
1098 68484 Richard Rom Hansen Vestby Sykkelklubb 2 01:42:31-----------01:30:08---
1099 83787 Arild Hansen BAMA 2 ----02:36:32--02:16:09--------
1100 120402 Torjus Bern Hansen Sportsklubben Rye 2 -----------01:59:3901:56:07---
1101 121031 Karoline Hansen Råholt 2 ----03:01:20----02:51:06------
1102 138632 Heming Harnæs Telenor BIL 2 ---01:48:1402:16:44-----------
1103 138633 Hugo Harnæs SK Rye sykkel 2 ---01:46:3102:16:44-----------
1104 82033 Torleiv Harrystad Røyken CK 2 ------01:30:2801:35:32--------
1105 82702 Christopher Hars Aktiv i Logica 2 -------02:53:0703:18:34-------
1106 131004 Dag Kjetil Hartberg Team Anders 2 ----03:17:3803:00:37----------
1107 131005 Sindre Johannessen Hartberg Team Anders 2 ----03:17:2503:00:37----------
1108 120171 Per Hasle Asker Skøyteklubb 2 -------------01:50:3401:50:39-
1109 131059 Lise Hast Team Anders 2 ----02:50:4803:15:25----------
1110 145338 Hilde Haug Basefarm B.I.L. 2 --04:14:4702:39:16------------
1111 156003 Øyvind Haugan Team Slow 2 03:31:0502:38:29--------------
1112 131029 Anniken Solberg Hauge Dal 2 ---02:27:24-03:06:46----------
1113 38587 Ketil Hauge Kølabånn SK 2 -----02:15:50-----02:09:14----
1114 70075 Baard Haugen Rustad IL 2 ---------01:56:4901:41:42-----
1115 120516 Henrik Steen Haugen Hadeland CK 2 ----------01:25:4201:53:01----
1116 51128 Tormod Haugen Norway 2 -----------01:44:3001:46:20---
1117 82588 Janne Haugen Cubic Norge AS 2 ------03:03:0402:36:02--------
1118 138522 Claus Erik Haugen Toten-Kranken CK 2 ---01:28:4301:49:29-----------
1119 48393 Baard Erik Haugen Rustad IL 2 ----------01:27:3401:43:35----
1120 44890 Kai Hauger Toten-Kranken 2 --------01:57:40-01:57:35-----
1121 120957 Morten Haugnes Toten-Kranken 2 --------01:44:5601:58:59------
1122 110772 Elena Smolina Haugseth Bøn 2 ----03:19:4203:05:30----------
1123 111523 Henriette Haugsnes Ren Pluss as 2 -----02:27:1002:35:08---------
1124 120474 Morten Haugum Team Hjertesyke Unge 2 -----------03:03:4502:41:53---
1125 145127 Andreas Haverstad Lågen Cykleklubb 2 --02:32:4101:52:49------------
1126 155895 Robert Heger Team Coop 2 02:20:1602:00:28--------------
1127 111303 Hilde Søyland Hegg Fjellfoten Sykkelklubb 2 ---02:04:50--02:15:54---------
1128 64321 Per Hegge-Jensen Foss Sport 2 -----02:16:50---02:19:42------
1129 120670 Jo Heggernes 2 ----------02:07:2903:03:45----
1130 120436 Sissel Heggestad Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:20:1102:11:06---
1131 121229 Halvard Heimlund Rtv bil 2 ---01:52:09----02:28:50-------
1132 111442 Wenche Heksem Team Gravity 2 -----02:54:1202:26:21---------
1133 145149 Sebastian Helgerud Diplom-Is 2 -02:17:03-01:55:26------------
1134 139072 Rune Helland DNB Bank ASA 2 --02:03:02-01:48:19-----------
1135 82799 Haakon Helland BAMA 2 -------03:15:5903:05:23-------
1136 111476 Julie Hagen Helland SATS Metro 2 -----02:15:5002:29:32---------
1137 82448 Magnus Hellem DNB 2 ----02:11:13--02:21:41--------
1138 120535 Mats Hellerud Smaalenene SK 2 ----------01:34:0202:03:20----
1139 138250 Tina Hellerød Oslo 2 -01:56:18-01:46:26------------
1140 120600 Kristine Hellesland Gjensidige Sport 2 ----------02:02:1502:31:40----
1141 131019 Mats Hellne Sørumsand 2 ----02:55:3803:03:09----------
1142 131020 Per Tore Hellne Sørumsand 2 ----02:55:3803:03:09----------
1143 156050 Odd Hellum Entra ASA EO 2 04:08:5503:13:05--------------
1144 138832 May Kristin Hendset Rolvsøy 2 ---02:05:2902:47:00-----------
1145 89234 Arild Henriksen Melhus 2 -----01:54:28--------02:12:17-
1146 83447 Mona Henriksen Nesodden SK 2 ---------02:22:07--02:00:40---
1147 34792 Thomas Henriksen Nesodden SK 2 --02:09:12------01:56:27------
1148 120457 Else Krogager Henriksen DFI Sykkelgruppe 2 ----------02:21:15-02:16:54---
1149 145279 Håkon Henriksveen Atea 2 --02:46:1302:21:10------------
1150 82010 Snorre Heramb JH-Sykkel 2 -------01:30:4901:41:44-------
1151 46272 Bjørn Petter Herdal Diplom-Is 2 -02:16:2802:54:20-------------
1152 111107 Stein-Erik Hermansen Family Sports Club / Skjeberg CK 2 -----02:07:4302:01:22---------
1153 111299 Mona Christin Hermansen Family Sports Club, Fram-Sarpsborg 2 -----02:41:1902:15:36---------
1154 131096 Edgar Jensen Hermansen Lunner 2 ---02:58:54-03:37:34----------
1155 68106 Turid Hesselberg Oslo 2 ------02:55:5402:58:54--------
1156 120748 Truls Hestengen Rustad IL 2 ---------01:45:1701:41:53-----
1157 120588 Svein Erik Hestetun IL Jotun 2 ----------02:10:5002:24:33----
1158 70628 Glenn Hjelkerud Alpha Elektro AS 2 -----02:02:0901:57:51---------
1159 68404 Helene Hjelmeland BAMA 2 ----03:43:5103:03:48----------
1160 120471 Hilde Hjelmfoss Norway 2 ----------02:36:11-02:38:39---
1161 139018 Tove Hjermstad DNB 2 --02:46:20-03:50:31-----------
1162 130823 Knut Hoel GKN, Vestby 2 ----02:42:4602:24:02----------
1163 68788 Line Hoff Lillehammer CK 2 --------01:31:3801:47:20------
1164 109941 Erik Hoff SATS Metro 2 -------02:05:4802:19:45-------
1165 120864 Ingrid Hofflund-Nystad Team Aktiv Dødshjelp 2 ----02:45:02-----02:42:12-----
1166 82214 Andrea Hoftvedt AGA Klubben BIL 2 -------02:02:0002:21:01-------
1167 82402 Jan Erik Hole Sande 2 ------02:24:0302:18:13--------
1168 81745 Kari Hole Lesja og Dovre SK 2 ---02:14:1303:49:13-----------
1169 82243 Beate Holm Ullevål SK 2 -------02:04:35-02:58:33------
1170 96739 Knut Holmen DNB 2 --02:52:5902:00:32------------
1171 138815 Kate Holmen Ren Pluss as 2 ---02:26:5002:44:54-----------
1172 81515 Hans Petter Holmen Atea 2 --03:56:00--03:04:12----------
1173 120715 Heide Marie Holmerud Norway 2 ---------01:34:4301:29:41-----
1174 121082 Kjeld Holmsen Norway 2 --------03:21:4203:32:36------
1175 120236 Wilhelm Holmsen Stovnerkameratene 2 -------------02:39:0802:27:20-
1176 62534 Egil Holstad Drøbak-Frogn IL - Sykkel 2 ------01:34:2601:58:08--------
1177 65848 Jonas Båfjord Holten Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:28:28-------
1178 120305 Harald Holter JOH Birken Team 2 ------------01:57:2102:10:02--
1179 82121 Anders Kiær Holter Bama 2 -----01:55:51-01:51:46--------
1180 120306 Bodil Holtren 2 ------------02:33:5003:18:00--
1181 82320 Oddmund Holum Horten OCK 2 -----02:05:10-02:10:50--------
1182 111343 Eva Hopperstad SATS Metro 2 -----02:45:1902:18:00---------
1183 115477 Emil Andreas Horgen Team Foss 2 ----01:55:5802:01:28----------
1184 120517 Charles Horn IF Frøy Sykkel 2 ---01:35:29-------01:53:15----
1185 111161 Heidi Irene Hornsletten Høneklubben 2 -----02:15:5902:05:40---------
1186 138530 Johnny Horvi Oslo 2 02:48:15---01:53:32-----------
1187 81376 Jostein Hoset Atea 2 ----02:42:1203:00:22----------
1188 82481 Kristin Hov Follo SK 2 ------02:06:5102:24:22--------
1189 155969 Elisabeth Hrubos-Strøm ATEA AS EO 2 02:48:4202:24:17--------------
1190 82344 Aksel Hunstad Hadeland CK 2 ------01:59:4502:13:25--------
1191 82345 May-Liss Hunstad Hadeland CK 2 ------01:59:4502:13:30--------
1192 130744 Guro Kjørsvik Husby Atea As 2 ---02:16:19-02:15:19----------
1193 111709 Synne Nyland Husøy Gardermoen 2 -----01:53:2403:31:21---------
1194 120544 Erik Hvalby Toten-Kranken 2 ----------01:53:3402:08:00----
1195 65563 Henrik Hvesser Asker CK 2 ----------01:25:42-01:34:20---
1196 110016 Erik Hynden Tårnåsen 2 -01:44:23-01:32:13------------
1197 109990 Vidar Hynden Nilfisk 2 -01:47:03-01:48:41------------
1198 138740 Stephan Härdi DNB 2 ---01:53:3002:34:29-----------
1199 145245 Cathrine Høglund Hosle 2 --03:28:3202:11:11------------
1200 69134 Asle Høibybråten Hadeland CK 2 ------01:59:18-02:27:42-------
1201 135560 Bent Høie Teamhøyre 2 -03:00:5704:27:20-------------
1202 130932 Morten Høisveen Gran 2 ----03:19:3802:44:44----------
1203 120309 Tone-Anita Høymork Friskis&Svettis 2 -----------02:54:34-02:41:48--
1204 81361 Lars Haaland ProNor 2 ----02:13:31---02:05:23-------
1205 111496 Eva Håvaldsrud SATS Metro 2 -----02:37:4102:31:47---------
1206 82605 Gro Håvi Onninen AS 2 ------02:18:5002:39:17--------
1207 111063 Tom Willy Ihler Diplom-Is 2 -02:02:21----01:58:04---------
1208 111293 Stein Otto Ingebrigtsen Fjellfoten SK 2 -----02:28:2002:14:50---------
1209 149850 Pål Christian Ingierd Team Coop 2 -01:47:3702:25:37-------------
1210 138621 Christine Isaksen Eidsvoll SK 2 ---01:56:3002:14:31-----------
1211 110272 Hege M. S Isaksen Råholt Cykleklubb 2 ---01:59:0602:27:23-----------
1212 82804 Maria Isler Sats Metro 2 -------03:17:0403:01:31-------
1213 111717 Elin Iversen ProNor 2 ------03:35:29-06:12:51-------
1214 111718 Jan-Erik Iversen ProNor 2 ------03:35:35-06:12:46-------
1215 120407 Kirsti Iverslien Nesodden SK 2 -----------02:17:5602:00:43---
1216 138669 Øyvind Riise Jacobsen Oslo 2 02:38:40---02:23:44-----------
1217 120671 Heljar Andersen Jacobsen Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:45----
1218 138579 Maiken Jacobsen Team Dell 2 --02:43:10-02:05:50-----------
1219 38047 Steinar Jacobsen Atea 2 --02:42:46-03:02:33-----------
1220 82167 Geir-Otto Jakobsen Aktiv i Logica 2 -------01:55:3302:28:28-------
1221 115247 Geir Jansen BIL CTC 2 ----------02:05:1302:21:50----
1222 110488 Morten Scott Janssen P4 Radio 2 ----02:42:0802:45:47----------
1223 82558 Brigita Jaseliunaite Family Sports Club Rommen 2 -------02:31:4802:38:01-------
1224 44131 Bjørn Olav Jeksrud SATS Metro 2 ------01:55:26-02:15:00-------
1225 120311 Bjørn Jensen Nesodden SK 2 ------------01:31:2601:31:44--
1226 35406 Erik Jensen Larkollen 2 ------02:35:0503:26:23--------
1227 96469 Magne Jensen Mogreina 2 -02:28:20------02:41:56-------
1228 81521 Gunnar Jensen Vinmonopolets Sportsklubb 2 -----02:09:2102:05:47---------
1229 120415 Kjell Arne Jensen Kloppa Off RoadKlubb 2 -----------02:23:2102:03:52---
1230 150087 Helge Leander B. Jensen Teamhøyre 2 04:02:28-04:27:20-------------
1231 82213 Hans Jensen 2 -------02:01:20--02:03:44-----
1232 145375 Marie Jerpseth Atea 2 --04:05:3503:04:50------------
1233 82631 Lill Jessen Eidsvoll SK 2 -------02:41:5403:11:26-------
1234 149817 Øyvind Jevanord Team Coop 2 -01:36:4202:14:01-------------
1235 120959 Anders Bøe Jevnaker Toten-Kranken 2 ---------02:01:4901:56:21-----
1236 149864 Gunnar Johannesen IF Frøy Sykkel 2 -01:52:4602:29:59-------------
1237 139046 Geir Johannesen Eidsvoll SK 2 ---01:36:0801:56:30-----------
1238 130176 Thor-Ole Johannesen Atea 2 --02:33:3102:04:07------------
1239 145685 Per Johannessen ATEA AS EO 2 02:48:42--02:01:28------------
1240 82160 Mikkel Johannessen Keep Focus 2 ----02:00:17--01:54:45--------
1241 49817 Anette Johannessen CK Super Girls 2 ----------01:44:4102:19:05----
1242 67503 Hilde Johansen Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:20:1902:11:06---
1243 111537 Anita L.E. Johansen Team lite trent 2 --04:06:45---02:36:06---------
1244 82786 Wenche Bærheim Johansen Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------03:13:4303:08:34--------
1245 70377 Steffen Johansen J/H Sykkel 2 --------------01:31:2901:54:28
1246 110899 Mette Kristine Johansen Kløfta 2 ------01:45:10-02:53:54-------
1247 78778 Marianne Johansen Atea 2 --02:33:55--02:47:17----------
1248 120978 Bjørn Arnold Johansen Moss CK 2 --------02:05:4302:19:26------
1249 149948 Andreas Lie Johansen Team Coop 2 -01:48:0502:58:09-------------
1250 139052 Rune Johansen Roa 2 ---01:51:3002:06:00-----------
1251 120278 Tove Johansen Team Coop 2 03:04:22-------------03:02:06-
1252 111657 Mona Irene Johansen Mogreina 2 ---02:41:56--02:57:09---------
1253 156142 Magne Johnsen Team Coop 2 -01:59:3703:20:43-------------
1254 111824 Jan-Thorleif Johnsen Eidsvoll SK 2 ----02:18:0102:43:01----------
1255 65928 Susan Vea Johnsen Dæhlie Sykkelteam 2 -01:52:18----01:41:12---------
1256 82382 Kåre Johnsen Aktiv i Logica 2 -------02:17:1602:38:00-------
1257 120368 Dag Johnsen Team Hard Rocx 2 -----------01:44:2001:43:58---
1258 130913 Ingrid Johnsen Eidsvoll SK 2 ----02:18:0102:43:01----------
1259 145211 Arne Keim Johnsen Atea 2 --03:10:5402:03:14------------
1260 155907 Mariusz Jucha Team Coop 2 02:16:2902:05:10--------------
1261 120800 Einar Julsrud St Olavs Hospital 2 ---------02:11:4302:08:29-----
1262 64883 Aage Jødahl 2 --------------01:48:2202:03:14
1263 121121 Morten Bjerke Jøgersborg Norway 2 --------01:38:24-02:03:31-----
1264 145385 Mailen Jørgensen Jessheim 2 -03:50:34-03:17:07------------
1265 138736 Niels Jørgensen BAMA 2 ---01:50:1102:33:29-----------
1266 155964 Simen Jørgensen Åsenhagen 2 02:13:1302:22:44--------------
1267 131006 Truls R. Jørgensen Fibra Networks AS 2 ----03:03:3003:00:37----------
1268 120314 Kirsten Jørgensen Rustad IL 2 ------------02:27:0202:08:49--
1269 82397 Siv Christine Bjørang Jørstad Sporsklubben Rye - Sykkel 2 -------02:17:5802:29:07-------
1270 65998 Kjetil Jørum Atea As 2 ---01:33:0602:00:11-----------
1271 62890 Maria Elisabeth Kalland SK Rye sykkel / Team GirlPower 2 --02:04:4901:36:32------------
1272 65744 Robert Kalleberg Tåsen Blue Knees 2 --03:44:2402:40:32------------
1273 149986 Peter Karby ATEA AS EO 2 02:25:13-03:15:41-------------
1274 145372 Marianne Karlsen Jobzone AS 2 --04:24:1903:02:24------------
1275 67308 Jan Erik Karlsen Toten-Kranken CK 2 -01:34:39-----02:09:40--------
1276 138518 Jørgen Klæbo Karlsen Lørenskog CK 2 02:28:34---01:48:19-----------
1277 82086 Christian Lang-Ree Karlsen Team LaPierre 2 ------01:42:3501:46:14--------
1278 120378 Ole Steen Karlsen IF Frøy 2 -----------01:53:1501:46:20---
1279 111512 Cathrine Marie Karlsen Family Sports Club Fredrikstad 2 -----02:48:1502:33:42---------
1280 155954 Matheus Klæbo Karlsen Lørenskog CK 2 02:28:3402:20:23--------------
1281 121176 Rune Karlsen Moelven Nordia 2 -------02:08:2702:06:39-------
1282 111350 Ingvild Isabel Karlsen Family Sports Club Fredrikstad 2 ----03:01:35-02:18:46---------
1283 130874 Anita Karterud Vestby 2 ----02:50:4802:34:48----------
1284 82203 Ellen Karine Varøystrand Kasbohm Family Sports Club, Sarpsborg 2 ------01:49:5802:00:31--------
1285 133075 Stig Atle Kaspersen Bakken Motorsport 2 ----02:41:4702:17:50----------
1286 79234 Erik Kay IF Frøy - Sykkel 2 --------01:49:5902:12:10------
1287 130583 Sebastian Kiese IF Frøy Sykkel 2 ----01:35:2701:42:26----------
1288 64526 Anders Killingstad ATEA AS EO 2 02:02:35--02:19:48------------
1289 110829 Håkon Kilstad Team Krank Gewesen 2 ------01:30:28--01:49:18------
1290 110950 Erik Kirkeberg BAMA 2 ----01:54:17-01:48:07---------
1291 120071 Fredrik Kirkelund 2 --------------01:35:3301:57:37
1292 121063 Kristin Kirkemo Norway 2 --------02:15:5903:12:57------
1293 120653 Gunn S. Kirkevaag Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:24:1903:01:55----
1294 120467 Per Oscar Kjeldsberg Norway 2 -----------03:10:4502:25:34---
1295 86109 Fredrik Kjeldsberg Norway 2 -----------02:42:1202:33:40---
1296 120316 Hilde Kjennerud Aktiv På Dagtid 2 ------------02:09:1602:38:48--
1297 120404 Runa Kjensli Nesodden SK 2 ----------01:58:22-01:56:28---
1298 41424 Thomas André Kjerstad Rustad IL 2 -----------01:40:05---01:49:41
1299 43293 Bjørn Ragnar Kjærnsmo Sportsklubben Rye/Hafslund BIL 2 ----------01:30:3901:40:05----
1300 111674 Lisbet Kjøniksen Eidsvoll Verk 2 -----04:02:4803:06:01---------
1301 120421 Marte Kjøren Løpsklubben 1814 2 -----------02:22:4602:07:03---
1302 120423 Einar Kjøren Løpsklubben 1814 2 -----------02:22:5702:07:17---
1303 111422 Frøydis V. Kjøs Family Sports Club, Løten 2 ------02:24:07---03:19:43-----
1304 120753 Linn Håvelsrud Klaesson Rustad IL 2 ---------04:02:2901:44:20-----
1305 120393 Linn Klaesson Rustad IL 2 -----------02:06:3501:52:11---
1306 111651 Rebecca Klaveness Hakadal 2 -----02:52:0202:55:54---------
1307 138856 Janicke Lied Klemetsen Tofte 2 ---02:11:2102:50:38-----------
1308 65977 Trond Terje Klemetsrud BAMA 2 ------02:22:15---02:10:05-----
1309 130562 Jarand Kleppan Romeriksåsen Sykkelklubb 2 ----01:35:1101:30:03----------
1310 71020 Tom Kleven Atea 2 --02:53:2001:48:40------------
1311 145695 Petter Kleven ATEA AS EO 2 03:24:50--02:22:28------------
1312 111527 Hilde Klæth SATS Metro 2 -----02:53:3402:35:25---------
1313 40170 Gry Knudsen Oslo 2 ----02:19:14-02:51:21---------
1314 41583 Morten Knudsen Atea 2 --03:20:1202:15:15------------
1315 82805 Marit Paulina Vestby Knudsen 2 -------03:17:0502:50:32-------
1316 36634 Øyvind Knudsen 2 -------03:17:0502:50:32-------
1317 138582 Knut Erik Knutsen Oslo 2 ---01:33:4902:06:00-----------
1318 66226 Odny Knutsen ATEA AS EO 2 03:30:15-03:35:13-------------
1319 71119 Einar Knutsen ATEA AS EO 2 03:30:1503:38:10--------------
1320 82219 Håvard Knutsen TEAM SYVER 2 ------01:46:3702:02:11--------
1321 120988 Anne Knørr Toten-Kranken 2 --------01:52:1102:22:27------
1322 47879 Gisle Kogstad FSC Sykkelteam 2 -------------01:39:3901:39:51-
1323 120973 Sheri Kolberg Iran (Islamic Republic of) 2 --------01:58:3702:12:23------
1324 82462 Charlotte Kolltuft 2 -------02:22:2402:35:46-------
1325 82711 Torfinn Kotte BAMA 2 -------02:56:1102:44:46-------
1326 138998 Marthe Krane BAMA 2 ---02:48:1103:34:50-----------
1327 82140 Jan Erik Krane BAMA 2 -------01:53:1901:43:20-------
1328 130622 Émil Kratz CK Nittedal 2 ----01:55:1401:53:02----------
1329 82333 Jørn-Cato Kristensen Lillestrøm 2 ------01:47:2402:12:10--------
1330 111067 René Kristensen Pronova BioPharma, Kalundborg 2 ----02:18:48-01:58:32---------
1331 130988 Jørn Arnt Kristensen Lørenskog 2 ----03:29:0602:57:18----------
1332 137281 Eirik Kristiansen SK Rye sykkel 2 --02:31:4901:59:10------------
1333 96062 Hans-Petter Kristiansen Toten-Kranken 2 --------02:19:1103:02:45------
1334 150079 Lars Petter Kristiansen Kløfta 2 -02:51:2704:25:06-------------
1335 111291 Anita Aasen Kristiansen BAMA 2 ------02:14:30--03:23:20------
1336 150080 Maria Kristiansen Kløfta 2 -02:51:2704:25:06-------------
1337 82788 Kriss Inger Kristiansen Drammen 2 ------02:50:4703:08:58--------
1338 130751 Borgar Kristiansen Leteng Riders 2 ----02:32:2502:15:33----------
1339 120092 Merete Kristiansen 2 --------------02:01:5602:21:38
1340 155863 Marius Kristiansen Furnes Jernstøperi AS 2 02:04:1201:52:18--------------
1341 65975 Arne Kristiansen Cykle Klubben Øst 2 -01:57:06-01:48:31------------
1342 110288 Dag Kristiansen Atea As 2 ---02:01:4802:26:45-----------
1343 130709 Geir Kristiansen Askim 2 ----02:17:5902:09:38----------
1344 111001 Kjell Aage Kristoffersen Bama 2 -----01:41:1701:53:13---------
1345 131060 Rita Lyseggen Kristoffersen Skedsmokorset 2 ----02:57:2403:16:09----------
1346 121051 Kjell Roy Kristoffersen Cytec/Dynea BIL 2 --------02:55:0503:08:39------
1347 67793 Marit Kristoffersen Østmarka IL - Sykkel 2 --------02:54:5803:08:39------
1348 82095 Kai Kronberget Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:36:2901:47:10--------
1349 67914 Kristine Kronstad Onninen BIL 2 -----02:21:49-02:39:17--------
1350 111069 Borger Kruge Atea AS 2 -----02:15:2101:58:44---------
1351 82545 Randi Ågesdatter Kulset Sats Metro 2 -------02:30:2902:40:28-------
1352 120491 Grete Moan Kulstad Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------03:04:4702:44:17---
1353 82731 Nils Kumhle Team Kallerud 2 -------02:58:5802:55:05-------
1354 120684 Ida Kvale Kvale Ryk & Reis ASA 2 ---------02:34:02-03:15:43----
1355 66000 Pål Kvam ATEA AS EO 2 02:02:35---02:02:43-----------
1356 130745 Allan Polari Kvandahl Eidsvoll SK 2 ----01:52:5802:15:21----------
1357 110940 Øyvind Kvernen DN Aktivklubb 2 ----01:52:13-01:47:18---------
1358 70987 Willy Kvilten Hauerseter Sp.Kl. Nordkisa Sykkel / Teamhøyre 2 -03:00:5704:27:20-------------
1359 111666 Erik Kåsa bWise 2 -----03:22:5903:03:24---------
1360 82162 Mats Kåvin CGI AS 2 --03:14:57----01:55:18--------
1361 71214 Knut Landa Oslo 2 -03:00:57---------01:43:35----
1362 81639 Trine Landsem Team Logica 2 --------02:28:2802:25:53------
1363 82791 Karoline Landsem Drøbak 2 ------02:21:1303:10:50--------
1364 36292 Jørn Lang-Ree GKN 2 --03:01:47--02:26:51----------
1365 111646 Arild Langedal Bama 2 -----02:48:0702:55:04---------
1366 130656 Øivind Larald Maura 2 ----01:56:3002:00:16----------
1367 138932 Monia Larsen Råholt 2 --03:38:40-03:08:07-----------
1368 82623 Steffen René Larsen Crowe Horwath BIL 2 ------02:10:4102:40:51--------
1369 111129 Tore Larsen Oslo 2 -----02:35:3502:02:34---------
1370 111171 Jørgen Aanonsen Larsen Aanonsen Gym 2 -----02:00:1402:06:16---------
1371 111650 Håvard Ravn Larsen Bama 2 -----02:28:4102:55:45---------
1372 130800 Ragnar Larssen Oslo 2 ----02:39:4002:21:47----------
1373 120586 Cicilie Laugerud Eiker CK 2 ----------02:02:5702:23:28----
1374 111417 Terje Lausund Atea AS 2 -----03:04:1202:23:52---------
1375 138523 Frode Lauvås DNB 2 ---01:47:1001:50:52-----------
1376 82132 Egil Leer Team Thorium 2 -------01:52:37-01:54:59------
1377 43590 Erlend Leinum Vinmonopolets Sportsklubb 2 --------02:37:2802:15:16------
1378 81946 Elisabeth Leirvik Norway 2 --------02:39:0602:50:45------
1379 130599 Aksel Skaar Leirvaag Nesodden ski 2 ----01:45:0201:49:00----------
1380 41811 Kjell Espen Leirvaag Nesodden SK 2 ----01:45:0201:49:00----------
1381 130770 Oda Leknessund Tromsø CK 2 ----01:44:0502:17:58----------
1382 156046 Cruz Emilia Andrades Leon ATEA AS EO 2 04:00:5803:02:55--------------
1383 120229 Rolf Lerdahl 2 -------------02:34:5002:21:37-
1384 139074 Cato Lie Moss Cykle Klubb / DNB 2 --02:35:43-02:03:32-----------
1385 156695 Roar Lien BAMA 2 ----03:02:13-02:35:31---------
1386 131009 Silje Hæhre Lien Oslo 2 ----02:51:4203:01:11----------
1387 139060 Rune Lien BAMA 2 ---02:04:3002:32:25-----------
1388 149800 Erik André Lier Eidsvoll SK 2 -01:28:2901:51:37-------------
1389 111365 Siri Lilleengen Sand IL - Terrengsykkel 2 -----02:13:5202:19:56---------
1390 138757 Benthe Lillerud Romeriksåsen Sykkelklubb 2 ---02:05:5302:36:47-----------
1391 145291 Tove Lindegård Actic Romsås 2 03:02:50--02:24:16------------
1392 139026 Ragnhild Lindhjem Våle 2 ---03:35:0104:00:00-----------
1393 139027 Randi Hårr Lindhjem Våle 2 ---03:35:0104:00:00-----------
1394 111529 Iren Moe Lindstad Eidsvoll SK 2 ----02:04:14-02:35:27---------
1395 130946 Siv Linnerud Gran 2 ----02:53:4802:46:41----------
1396 82712 Berry Lips Mysen 2 ------02:39:5202:56:11--------
1397 36729 Raymond Lishaugen Merida GrassRoot Team 2 --------01:30:0501:34:43------
1398 120223 Frank Lium Bravida 2 -------------02:29:5702:17:37-
1399 111439 Heidi Øybakken Loe Amfi Eina 2 -----02:40:3702:25:59---------
1400 120213 Trixi Lorentzen 2 -------------02:20:0302:10:07-
1401 156071 Anne Grethe Lotsberg Entra ASA EO 2 03:33:1903:15:46--------------
1402 120767 Espen Lund Follo SK 2 ---------01:55:0801:49:06-----
1403 82837 Ingvil Iren Lund 2 -------04:11:18--03:09:05-----
1404 145288 Berit Lund DNB Bank ASA 2 --03:40:5302:23:58------------
1405 121033 Siri Victoria Lund Norway 2 --------02:41:4502:51:33------
1406 65552 Hans Erik Lund Nesodden SK 2 -----------01:40:0501:30:13---
1407 66211 Einar Lund-Zetterquist Atlas Copco 2 ---01:55:21--01:52:50---------
1408 131086 Hildur Lundberg Hurdal 2 ----03:35:0403:24:51----------
1409 110851 Snorre Lunde Asker CK 2 ------01:37:29-01:43:27-------
1410 110496 Wilhelm Robert Lundquist Rollsløkken Skole 2 ---02:25:57---02:29:04--------
1411 111034 Martin Lundteigen Bama 2 -----01:48:4901:55:49---------
1412 81746 Anne Mette Lusæter Lesja og Dovre SK 2 --------02:20:13-02:24:10-----
1413 82305 Jon Lyseng AS Ing. Gunnar M. Backe 2 -----01:50:22-02:09:39--------
1414 67257 Johanna Lysgård Rescon Mapei 2 ---------03:12:41----01:49:25-
1415 138767 Guro Lyshaug Moss 2 --03:11:29-02:38:43-----------
1416 130592 Øistein Lysne Asker Cykleklubb 2 ---01:22:52-01:45:50----------
1417 50709 Lars Andreas Løhren Adecco 2 02:13:0801:52:05--------------
1418 155860 Joakim Løhren Adecco 2 02:13:0801:52:05--------------
1419 149888 Christin Løken Smaalenene SK / Family sportsklubb Askim 2 -01:58:1802:36:46-------------
1420 111246 Arne Johannes Nilsen Løkken Team Anders for Aktiv mot kreft 2 -----01:58:3002:11:30---------
1421 111624 Atle Løkken Team Anders for Aktiv mot kreft 2 -----01:58:5102:50:17---------
1422 45750 Jan Are Løkken Team Anders for Aktiv mot kreft 2 -----02:36:5801:59:32---------
1423 138513 Roman Magnus Lørken Lillehammer CK 2 ---01:22:5201:44:05-----------
1424 156028 Caroline Løvaas Lillestrøm 2 02:13:1302:50:23--------------
1425 82438 Christian Løw Aktiv i Logica 2 -------02:21:1202:38:00-------
1426 138827 Tom Løyning BAMA 2 ---01:55:0602:46:03-----------
1427 64947 Christine Madsen ATEA AS EO 2 03:34:15----03:07:39----------
1428 139652 Rune Magnussen MFP AS 2 ----02:44:18-02:58:52---------
1429 156096 Anna Malinowska Radom 2 03:54:0003:47:51--------------
1430 130860 Ann-Sofie Malmberg Klockrike, Sverige 2 ----02:52:4202:31:18----------
1431 121072 Ida Kristin Malmberg EvokedSet AS 2 -----02:40:55---03:21:07------
1432 138820 Anne-Guro Malsten Nittedalsrypene 2 ---02:22:4902:45:02-----------
1433 82651 Magnus Nordnes Mandfloen Vøyenenga 2 -----02:57:33-02:46:52--------
1434 105676 Johansen Maren Oslo 2 -----01:57:0102:06:47---------
1435 82054 Petter Zahl Marken 2 -------01:44:00---01:57:51----
1436 130968 Silje Stensønes Marstrander Atea 2 ----03:21:5902:51:30----------
1437 82600 Anita Røykås Marthinsen Onninen AS 2 -------02:38:3502:44:37-------
1438 111391 Tove Marthinussen SATS Metro 2 ------02:22:10---03:23:49-----
1439 149977 Joakim Martin ATEA 2 -02:07:3303:09:48-------------
1440 120678 Lise Martinsen IF Frøy Tandem 2 02:57:11----------03:05:10----
1441 111143 Mathis Martinsen Family Sports Club Fredrikstad 2 -----02:01:1302:04:11---------
1442 111210 Atle Martinsen Family Sports Club Fredrikstad 2 -----01:50:1102:08:08---------
1443 145147 Madeleine Grande Matheson Eidsvoll SK 2 -01:43:06-01:55:23------------
1444 81220 Stein Tore Mathisen Rtv bil 2 --02:22:3301:49:51------------
1445 122151 Christer Mathisen Atea 2 ----02:39:52-----02:12:13-----
1446 120382 Christian Bro Matland Solid Byporten 2 -----------01:58:2201:48:54---
1447 110964 Thea Kristine Matter Eidsvoll SK 2 --02:26:52---01:49:02---------
1448 139036 Daniele Mattioli Team AKTIV/ Sjukt sprek 2 ---02:49:4804:20:11-----------
1449 111101 Torvald Mauseth SATS Metro 2 -----02:09:1202:00:36---------
1450 111127 Kent Medhus BAMA 2 ----02:42:31-02:02:23---------
1451 120438 Kristin Meek Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:42:0402:11:06---
1452 111507 Mona Meland Bama 2 -----02:42:5802:33:03---------
1453 131039 Mette Mellem Knapper 2 ----02:55:1203:08:06----------
1454 149958 Ole-Christer Melvold ATEA 2 -01:53:1003:00:38-------------
1455 68241 Bruno Mentzoni Furnes Jernstøperi AS 2 02:12:5401:52:18--------------
1456 150278 Roy Merli Teamhøyre 2 04:02:2803:00:57--------------
1457 149847 Johannes T. Midtgård Famlily Sports Club Fredrikstad 2 -01:54:5602:24:19-------------
1458 64200 Per Minge Nesodden SK 2 ------------01:34:1201:39:46--
1459 120439 Bodil Moan Østmarka IL - Sykkel 2 ---------02:28:14--02:11:06---
1460 82626 Gro Marita Moe 2 -------02:41:1702:53:48-------
1461 156072 Eli Hanto Moen Entra ASA EO 2 03:33:1903:15:46--------------
1462 130783 Bjørn Moen DNB 2 -01:52:16---02:20:05----------
1463 155842 Øyvind Moen Team Coop 2 01:46:5601:36:42--------------
1464 41491 Arvid Moen Skjeberg CK 2 ------01:29:4201:56:30--------
1465 150063 Jenny Borgedal Moen ATEA 2 -03:38:1003:55:26-------------
1466 41902 Janne Mollan Ajungilak AS 2 ------------01:45:18--02:03:47
1467 156073 Albregt Moltumyr Entra ASA EO 2 03:38:3503:15:46--------------
1468 120899 Elin Morastseter BAB 2 ---------03:12:2103:00:26-----
1469 120369 Peter Morken Norway 2 -----------01:57:5801:43:58---
1470 49909 Roger Mortensen Snarøya Sportsklubb 2 --03:22:0202:12:33------------
1471 145251 Sondre Mortensen Snarøya Sportsklubb 2 --03:19:3102:12:47------------
1472 145379 Solveig Morthen DNB Eidsvoll 2 03:46:44--03:07:22------------
1473 156020 Jon Ivar Moseid Spinnvill 2 03:08:5302:49:16--------------
1474 82653 Elisabeth Moum Crowe Horwath BIL 2 ------02:24:1302:47:02--------
1475 130802 Hanne Murud Jessheim 2 03:14:22----02:21:49----------
1476 145255 Unni Musum NAV Asker 2 --03:14:2902:13:53------------
1477 106874 Trond Myhre TEAM AJL AS 2 03:01:13-03:10:08-------------
1478 156084 Alf Arne Myhre Lørenskog CK 2 02:40:4203:17:25--------------
1479 82313 Kim Ø. Myhren BAMA 2 ----02:21:50--02:10:17--------
1480 120857 Amalie Kongssund Myklebust Norway 2 ---------03:13:2002:35:37-----
1481 155965 Casper Myklebust Skedsmokorset 2 02:13:1302:22:44--------------
1482 111222 Runar Myren SATS Metro 2 -----02:08:2402:09:25---------
1483 110900 Heidi Myrmæl Alpha Elektro AS 2 -----01:50:3301:45:13---------
1484 82204 Stine Myrvang Solør CK 2 -------02:00:3902:05:18-------
1485 109812 Roar Myrvold Sykkelgutta 2 02:41:1402:22:38--------------
1486 155976 Hans Oskar Møller Lesja og Dovre SK 2 02:33:2902:26:08--------------
1487 71121 Elisabeth Natås Atea AS 2 -----02:53:1402:45:48---------
1488 145138 Camilla Neegaard Ingenia 2 --02:59:4101:54:15------------
1489 120513 Jan Ola Nerødegård Toten-Kranken 2 ----------01:35:4301:50:38----
1490 138800 Tonje Johansen Ness Fjellhamar 2 --03:16:24-02:42:41-----------
1491 82441 Ole Kristian Ness Finstad Sportsklubb 2 -------02:21:1401:54:34-------
1492 70969 Astrid Nessøe Storhamat vgs 2 ------01:42:14--02:45:40------
1493 138570 Kristian Mork Nielsen Eidsvoll SK 2 -01:28:29--02:03:44-----------
1494 96651 Ronny Nilsen Smaalenene SK 2 ----------01:44:4102:06:08----
1495 35804 Tore Nilsen Hvam IL 2 ----------01:39:2302:14:23----
1496 93502 Geir Nilsen 2 -------02:06:0002:07:28-------
1497 69229 Katrine Lie Nilsen Fjellfoten SK 2 ---------02:58:14--02:01:29---
1498 139061 Magnus Nilsen Oslo 2 ---01:56:3702:50:21-----------
1499 155892 Espen André Nilsen ATEA AS EO 2 02:17:4401:59:02--------------
1500 131015 Sabine Nilsen Oslo 2 ----03:05:2503:01:51----------
1501 110893 Tor Kristian Nilsen Nanset IF - Sykkel 2 -----01:51:3701:44:52---------
1502 149894 Marlen Nilsen Ullensaker CK 2 -02:10:1602:38:01-------------
1503 111028 Ken-Rune A. Nilsson Vinmonopolets Sportsklubb 2 -----02:34:1501:55:26---------
1504 120202 Ståle Njåtun Asker Skøyteklubb 2 -------------02:13:3202:01:40-
1505 82703 Lene S Norbeck Aktiv i Logica 2 -------02:53:0703:03:55-------
1506 130632 Aina Dahle Norbom Fredrikstad SK 2 ----01:57:4201:54:35----------
1507 82247 Pål Nordberg Hapro BIL 2 -------02:05:2102:43:11-------
1508 82039 Marius Nordeng Raufoss & Gjøvik SK 2 ------01:26:0001:40:02--------
1509 149815 Solveig Nordengen Toten-Kranken CK 2 -01:34:4302:12:46-------------
1510 47269 Geir Arne Nordengen 2 ------------01:31:1301:41:29--
1511 110859 Terje Norderud Fossum IF Sykkel 2 ----01:55:11-01:40:05---------
1512 109576 Bent Nordgård Toten-Kranken CK 2 -01:31:5302:12:46-------------
1513 130882 Silje Veronica Emma Sofie Nordlund Eidsvoll SK 2 --03:38:58--02:36:15----------
1514 138706 Ole Kristian Nordseth Atea 2 --02:33:05-02:29:57-----------
1515 111144 Jan Olav Nordstad Elverum SK 2 -----02:21:0602:04:11---------
1516 138860 Siri Norenberg BAMA 2 ---02:34:5902:51:57-----------
1517 47091 Jostein Nornes Team Dag Otto 2 03:03:13--02:10:08------------
1518 82758 Marianne Norum Family Sports Club Rommen 2 -------03:05:15-03:51:50------
1519 138906 Elin Holen Nyberg DNB 2 -02:38:32--03:03:47-----------
1520 111660 Siv Nygjelten Bama 2 -----03:13:4502:58:44---------
1521 130566 Andreas Nygaard Ottestad IL Sykkel 2 ----01:35:4701:30:38----------
1522 155885 Jørn Nygaard ATEA 2 -01:57:1302:46:05-------------
1523 120417 Kirsti Rudå Nygaard Norway 2 -----------02:12:2202:04:51---
1524 129485 Morten Nytvedt Team HRCC 2 -01:31:08-01:25:42------------
1525 138657 Bjørn Erik Næss DNB 2 -01:55:53--02:21:32-----------
1526 111242 Hilde Merete Næss Pronova BioPharma 2 ----02:19:30-02:11:12---------
1527 155937 Christoffer Nordal Nøst CKN - landeveiskidsa 2 01:51:5602:12:22--------------
1528 64294 Thomas Oberhofer Bærum og Omegn CK 2 ------01:32:1801:39:36--------
1529 110944 Erling Odden Pronova BioPharma 2 -----01:57:0101:47:35---------
1530 130735 Mathias Olsberg Hagan 2 ----02:00:3902:13:58----------
1531 130691 Lars Olsberg Hagan 2 ----02:29:5202:06:53----------
1532 120658 Lene Olsby SG Finans 2 ---01:57:45-------03:01:59----
1533 111352 Viktor Olsen Heydi 2 -----02:29:3702:19:02---------
1534 82663 Vibeke Trondal Olsen Move 2 ---01:55:19---02:47:52--------
1535 109635 Jens Olsen ATEA AS LO 2 02:27:13-02:42:46-------------
1536 138863 Stein Arne Olsen BAMA 2 ---02:12:1402:52:09-----------
1537 30438 Morten Olsen Ottestad IL - Sykkel 2 --02:30:0901:41:47------------
1538 120749 Kim Steinmo Olsen Horten og Omegns CK 2 ---------01:59:1801:41:53-----
1539 145071 Patrik Storm Olsen Basefarm 2 02:42:32--01:45:42------------
1540 111385 Benny Olsen Team Dell 2 --03:03:45---02:21:39---------
1541 35236 Tommy Olsen Ottestad IL - Sykkel 2 -01:31:10--01:35:27-----------
1542 120086 Rolf Olsen 2 --------------01:52:4202:19:34
1543 68561 Frode Olsen Family Sports Club, Sarpsborg 2 ------02:16:1102:11:10--------
1544 121112 Mats Røtterud Olsen Norway 2 --------01:30:05-01:47:27-----
1545 82332 Stian Olsen BAMA 2 -------02:12:0402:38:55-------
1546 130801 Knut Haldor Olsen Råholt 2 ----02:38:4202:21:47----------
1547 131007 Terje Olstad Gardermoen 2 --03:17:57--03:00:44----------
1548 81947 Arnhild Oma Team Fallende Engler 2 --------02:45:1502:51:18------
1549 82056 Martin Opgård Engerdal SK 2 ------01:38:4901:44:05--------
1550 68391 Ole Oppegård SF Grei 2 -----------02:56:5302:44:49---
1551 120493 Anders Oppegård SF Grei 2 -----------02:56:5302:44:49---
1552 82263 Jon Orheim 2 -------02:06:1502:07:28-------
1553 145014 Magnus Myrmo Osberg Asker Cykleklubb 2 --01:51:3701:22:52------------
1554 130610 Jon Osberg Gjettum 2 ----02:02:3101:51:06----------
1555 35759 Åsmund Oskarsen Atna IL 2 ----02:06:54-01:54:18---------
1556 130690 Rune Ottersbo DNB 2 ----02:14:4102:06:43----------
1557 120388 Lars Ingar Ottesen Toten-Kranken 2 ----------02:01:29-01:50:39---
1558 121057 Grethe Ottosen Family Sports Club Rommen 2 --------02:35:0203:11:09------
1559 130965 Inger Elisabeth Oulie Team Coop 2 --03:07:16--02:49:51----------
1560 110442 Geir Overland DnB NOR Bank 2 --------02:48:5903:14:38------
1561 82156 Fernando M. Oviedo Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:28:28-------
1562 110889 Michael Pangopoulos FINN.no 2 -----01:47:3701:43:56---------
1563 70723 Cato Richard Paulsen Skanska Norge 2 ---------03:08:1101:52:33-----
1564 120460 Sandra Paulsen Rustad IL 2 -----------02:33:2802:19:29---
1565 120675 Joachim Fossen Paulsen Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:51----
1566 35348 Stian Wiklund Pedersen BAMA 2 ---01:42:1302:13:06-----------
1567 156162 Nils Pedersen Team Coop 2 04:30:59-03:34:05-------------
1568 110593 Mona Pedersen Østmarka IL Sykkel 2 ---01:43:14----01:59:35-------
1569 149861 Hans Eirik Pedersen Team Coop 2 -01:54:0702:29:10-------------
1570 139050 Henrik Pedersen Basefarm 2 ---01:35:5002:04:55-----------
1571 106289 Beate Pedersen Team Coop 2 02:23:5202:06:07--------------
1572 106106 Terje Pedersen BAMA 2 ---01:39:56-01:53:42----------
1573 111191 Terje Pedersen MTB Krølle 2 -----02:13:4502:07:17---------
1574 120523 Jakob Pein Sportsklubben Rye - Sykkel 2 ----------01:37:2701:56:13----
1575 82241 Anne Person BAMA 2 -------02:04:2802:12:41-------
1576 107575 Sture Persson BAMA 2 ---02:00:4402:38:32-----------
1577 130710 Tor Øyvind Pettersen Råholt Cykleklubb 2 ---01:38:30-02:09:38----------
1578 82034 Eirik Pettersen CK Nittedal 2 ------01:30:2301:35:32--------
1579 40183 Kenneth Pettersen Furnes Jernstøperi AS 2 02:04:1202:05:54--------------
1580 111551 Trine Pettersen Family Sports Club Fredrikstad 2 -----02:56:0102:37:33---------
1581 81981 Lotte Werner Pettersen Råholt CK 2 -----02:47:1202:09:23---------
1582 150045 Carina Pettrém ATEA 2 -02:45:2303:42:24-------------
1583 111176 Canh Pham Basefarm 2 -----01:43:0902:06:27---------
1584 111087 Mattias Pieslinger BAMA 2 ----02:28:44-02:00:04---------
1585 120508 Preben Prestby Smaalenene SK 2 ----------01:34:0201:44:20----
1586 130784 Gunnar Prøis Team Anders 2 ----02:35:2302:20:05----------
1587 120492 Berit Prøis Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:43:43-02:44:17---
1588 111356 Emil Qvigstad Fjellfoten SK 2 -----02:21:5802:19:19---------
1589 64359 Svein Henrik Qvigstad Fjellfoten SK 2 -----02:28:3802:19:19---------
1590 64290 Håvard Rafaelsen BAMA 2 ----01:51:44-01:36:13---------
1591 82677 Hilde Ramezani Lesja og Dovre SK 2 -----02:45:18-02:49:53--------
1592 82119 Martin Ramsberg Brumunddal SK 2 -------01:51:34--01:54:42-----
1593 82062 Sondre Ramsrud Lillehammer Skiklub 2 -------01:44:2301:58:41-------
1594 111515 Marianne Rannem Diplom-Is AS 2 -----02:34:3402:33:57---------
1595 82629 Elizabeth Eek Ransve 2 -------02:41:3402:57:05-------
1596 130688 André Hellne Rasen Bjerke IL Ski 2 ----02:12:3502:06:33----------
1597 82794 Hanne Ravnsbæk Team Ravnsbæk 2 ------03:16:1203:11:29--------
1598 138509 Ivar Refsdal Ottestad IL Sykkel 2 ---01:28:2101:41:42-----------
1599 120191 Anne Gro Refsland Bærum og Omegn CK 2 -------------03:06:4201:57:45-
1600 120244 Birgitte Refsland Bærum og Omegn CK 2 -------------03:04:1902:29:42-
1601 120245 Grethe B. Refsland Bærum og Omegn CK 2 -------------02:38:1302:29:43-
1602 120478 Martin Reinfjord Team Hjertesyke Unge 2 -----------03:03:5802:41:53---
1603 81863 Kari Reinset Østmarka IL - Sykkel 2 --------02:20:1303:04:38------
1604 71123 Atle Reitaas Atea 2 --05:16:42--03:03:24----------
1605 82218 Gerd Berit Rekve Sats Metro 2 -------02:02:1002:15:00-------
1606 82038 Steffan Reme PRIVATmegleren 2 -------01:39:4801:44:27-------
1607 120768 Bibbi Rendalsvik Follo SK 2 ---------01:55:0801:49:06-----
1608 82565 Kristina Renolen 2 -------02:32:3702:48:38-------
1609 110548 Julie Retvik Lynpikene 2 ---------02:50:16--02:05:12---
1610 130942 Mona Ridder-Nielsen Bryn Senter 2 ----02:42:1202:45:47----------
1611 145289 Tonje Riis TeamTrim 2 --03:56:5002:24:03------------
1612 81748 Gunn Margrethe Rindal Lesja og Dovre SK 2 --------02:20:13-02:04:55-----
1613 82068 Lasse Ringkilen Nes SK 2 ------01:28:4001:44:48--------
1614 61123 Ole-Johnny Ringsrød Family Sports Club, Sarpsborg 2 ------01:29:4201:44:22--------
1615 111554 Astri Iversen Ringås Pinsekirken Elverum BIL 2 ------02:38:05-02:39:48-------
1616 130755 Frode Risan Leteng Riders 2 ----02:11:5502:15:59----------
1617 145210 Audun Risberg Atea 2 --02:33:3102:03:08------------
1618 120411 Frode Rissman Toten-Kranken 2 -----------02:19:3802:01:54---
1619 82581 Bodil Rivenes SATS Metro 2 ------02:22:5502:35:06--------
1620 82741 Antonio Rivero Moelven Nordia 2 -------03:00:3602:45:23-------
1621 120377 Bjørn Erik Robsrud Lørenskog CK 2 ------------01:46:13-01:59:43-
1622 111162 Ole Jørgen Robsrud Lørenskog CK 2 -----01:56:2902:05:40---------
1623 145059 Jørgen Rognerud Oslostudentenes IK Sykkel 2 --01:51:3701:41:57------------
1624 138778 Eva Rognerud-Merli Teamhøyre 2 04:02:28---02:39:17-----------
1625 82566 Sissel Rogstad ProNor 2 ------02:23:2002:32:42--------
1626 81519 Lars Olav Rogstad ProNor 2 ------02:23:20-02:38:49-------
1627 111479 Caroline Rooth Diplom-Is AS 2 --03:30:25---02:30:12---------
1628 110072 Tom Roterud Nes SK 2 ----02:02:4602:02:09----------
1629 120606 Stine Rud Ullensaker CK 2 ----------02:07:3902:37:48----
1630 111120 Julie Rudihaugen Jessheim 2 -----02:18:0902:02:09---------
1631 120201 Truls Rundgren 2 -------------01:50:3402:01:13-
1632 156077 Tommy Rustad Entra ASA EO 2 03:31:5203:15:46--------------
1633 82440 Andrew Rutherford Aktiv i Logica 2 -------02:21:1203:03:55-------
1634 82691 Anita Ruud BAMA 2 -------02:51:5403:13:16-------
1635 120208 Kirsti Ruud 2 ------------01:34:12-02:06:28-
1636 130763 Tore Bakken Rygnestad Bakken Motorsport 2 ----02:18:0602:17:27----------
1637 69484 Trond Rykhus Furnes Jernstøperi AS 2 02:37:5801:52:18--------------
1638 82161 Jens Rüsing Aktiv i Logica 2 -------01:55:0202:28:28-------
1639 110804 Henrik Røa Bærum og Omegn CK 2 ------01:19:31-01:30:22-------
1640 43533 Ronny Røa Bærum og Omegn CK 2 --------01:43:5002:06:40------
1641 120673 Ingelin Mari Rød Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:45----
1642 120674 Odd Magne Rød Team Hjertesyke Barn 2 ----------02:52:2303:03:45----
1643 131046 Aleksander R. Nordgarden Rødner IF Frøy Sykkel 2 ----03:36:3303:13:19----------
1644 82287 André Rødsand Oslo 2 -----01:50:33-02:08:37--------
1645 82589 Gry Rønning 2 -------02:36:1902:54:18-------
1646 122415 Arne Rønning IF Frøy - Sykkel 2 ------01:43:0401:47:21--------
1647 82573 Solveig Rønningen Romerike Elektro 2 ------02:13:4602:33:55--------
1648 109872 Bjørn Ove Rønningen 2 -------01:55:4801:55:58-------
1649 82172 Iren S. Rønningen 2 -------01:55:4802:06:29-------
1650 111494 Øivind Rønold Atea AS 2 -----02:26:0402:31:43---------
1651 82761 Hilde Kristine Rønsen Team Chablis 2 ----02:52:42--03:05:50--------
1652 138821 Cathrine Malsten Røsegg Nittedalsrypene 2 ---02:23:1302:45:02-----------
1653 145107 Even Søegaard Røst Oslo 2 --02:34:3701:51:07------------
1654 48809 Morten W. Røstad Romeriksåsen SK 2 -----------01:53:25---01:57:34
1655 62724 Kai Røstadstuen Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:31:3901:34:31--------
1656 156029 Ine Røsten Skedsmokorset 2 02:52:4102:50:23--------------
1657 82293 Svenja Röttger Sarpsborg SK 2 ------01:57:5802:08:46--------
1658 120876 Trude Raasok Norway 2 ---------02:49:3802:47:48-----
1659 120875 Anne Marit Raasok Norway 2 ---------03:01:0302:47:48-----
1660 103616 Rolf Sagen TDB Eikeli 2 ---------02:08:2802:06:44-----
1661 20379 Anne Marie Salte BAMA 2 ---02:07:0802:46:22-----------
1662 121129 Eirik Samuelsen Toten-Kranken CK 2 -----01:37:28--01:43:24-------
1663 82082 Øyvind Samuelsen Toten-Kranken CK 2 -----01:49:47-01:46:00--------
1664 120590 Lillian Samuelsson Norway 2 ----------02:30:3302:25:57----
1665 130725 Dennis Sandaunet Eidsvoll SK 2 ---01:28:57-02:12:28----------
1666 116392 Eirik Sandberg Rustad IL 2 ---------01:51:1201:57:35-----
1667 120601 Nils Arve Sandberg Gjensidige Sport 2 ----------02:12:0002:32:18----
1668 110832 Stian Sande CK Nittedal 2 ------01:30:28-01:31:20-------
1669 138560 Bjørn Sanden WB22B 2 ---01:32:1302:01:34-----------
1670 138561 Vegard Sanden WB22B 2 ---01:32:1302:01:34-----------
1671 80918 Hilde Myrflott Sandgrav Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:20:1102:11:30---
1672 150056 Per Ove Sandhåland ATEA AS EO 2 02:23:50-03:50:06-------------
1673 43828 Stein Arne Sandnes Samvirkekylling BIL 2 -----------03:36:11-01:54:32--
1674 138873 Camilla Lien Sandnes Oslo 2 ---02:09:3702:54:00-----------
1675 130943 Jon Terje Sandnes Holmlia Sportsklubb 2 ---02:19:45-02:46:09----------
1676 151081 Magnus Sandnes ATEA 2 -01:56:2102:47:27-------------
1677 120975 Jan Ivar Sandvold Team GS-Hydro 2 --------01:55:3302:17:06------
1678 89180 Arnfinn Sandvold Hauerseter Sp.Kl. Nordkisa Sykkel 2 ---01:51:00-01:47:36----------
1679 82013 Martin Schei Ottestad IL - Sykkel 2 -------01:30:4901:31:20-------
1680 137853 Øistein M. Schive DNB 2 --02:17:5201:35:30------------
1681 82599 Kari Schulte Ytre Rælingen UIL - Sykkel 2 -------02:38:2702:31:14-------
1682 111562 Jane Schøne BAMA 2 ----02:58:23-02:38:50---------
1683 145131 Bård Seiersnes SK Rye sykkel 2 --02:16:1001:53:05------------
1684 82261 Torgeir Seim Team Toten Kranken 2 -------02:06:0602:00:53-------
1685 110842 Tora Helene Sel Ottestad IL - Sykkel 2 -----01:37:2801:33:59---------
1686 68933 Fredrik Selmer Fredrikstad SK / Family Sports Club Fredrikstad 2 --02:03:3601:22:52------------
1687 145355 Einar Setekleiv Moss 2 --03:32:3402:45:54------------
1688 70238 Erik Sigtbakken Brumunddal SK 2 --------------02:53:2403:19:48
1689 82451 Torhild Voss Siljan Aktiv i Logica 2 -------02:21:5102:38:00-------
1690 70971 Kjetil Simensen Storhamat vgs 2 ------01:42:14--02:45:40------
1691 82783 Synnøve Simonsen Oslo 2 ------03:11:5003:07:38--------
1692 81476 Liv Simonsen Oslo 2 ------03:11:50-03:33:41-------
1693 121267 Parmjit Singh BAMA 2 ----03:02:08---02:38:55-------
1694 120370 Magnus Siriud Toten-Kranken 2 ----------01:44:41-01:44:07---
1695 120967 Robin Sitter IF Frøy - Sykkel 2 ---------02:05:2402:10:34-----
1696 131070 Maria Sivertsen Diplom-Is AS 2 --03:52:39--03:19:21----------
1697 121116 Espen Sjøberg Norway 2 --------01:31:20-02:30:03-----
1698 67196 Karsten Sjøli Eidsvoll SK 2 ----02:09:1501:51:06----------
1699 130304 Roger Sjøvik Fartskriver AS 2 ---02:32:0903:19:35-----------
1700 130936 Linda Sjøvik Gran 2 ----02:45:3302:44:51----------
1701 44480 Per Skaret Jessheim 2 ------02:22:2702:22:00--------
1702 114988 Tom Skaret Skjetten 2 02:10:23--------02:09:16------
1703 145046 Lars Ola Skarnes HALF SOKO 2 -02:02:02-01:35:24------------
1704 145022 Knut Amund Skatvedt Eidsvoll SK - Ungdom 2 --02:05:3901:28:57------------
1705 69331 Lise Lotte Skauen Skjeberg Cykleklub 2 ----01:58:04------02:18:48----
1706 138515 Even Skeide Eidsvoll SK 2 ---01:28:5701:44:41-----------
1707 131081 Helge Skeie Vallhall sykkelteam 2 ----02:49:5103:22:25----------
1708 120835 Nicoline Skille Eiksmarka 2 ---02:01:55------02:21:50-----
1709 155979 Cornelius Wogstad Skjelsbæk Oslofjord triatlon - Sykkel 2 02:38:3402:27:36--------------
1710 155980 Joachim Dahl Wogstad Skjelsbæk Oslofjord triatlon - Sykkel 2 02:38:3402:27:36--------------
1711 156040 Turid Skjerve Furnes Jernstøperi AS 2 02:33:4802:59:40--------------
1712 82069 Sondre Skjerven Nes SK 2 ------01:31:2601:44:48--------
1713 120555 Mårten Skjøstad Gjensidige Sport 2 ----------02:02:3602:15:07----
1714 131033 Hege Skodje Atea 2 --03:23:15--03:07:39----------
1715 36041 Stefan A. Skogbrott Røyken CK 2 -------01:33:34--01:47:13-----
1716 130792 Jan Roger Skogby Råholt 2 ----02:20:5402:20:56----------
1717 81677 Monica Skoglund Norway 2 --------02:12:1903:03:15------
1718 93915 Hans Petter Skogstad Entra ASA EO 2 03:33:1903:15:46--------------
1719 66316 Aksel Skaar Skogvang DBC AS 2 -01:31:1002:13:33-------------
1720 120275 Per Oscar Skogø 2 -------------02:50:2802:59:28-
1721 138753 Marianne Skovli Oslo 2 -02:24:23--02:36:07-----------
1722 120659 Åshild Skreppen Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:43:2903:01:59----
1723 120993 Eirik Skrinde Toten-Kranken 2 --------02:06:1902:23:55------
1724 80123 Randi Skulstad Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:05:0402:22:37----
1725 110836 Harald Skurdal Ottestad IL Sykkel 2 ----01:35:06-01:31:21---------
1726 130633 Per Skøien BigS Equity 2 ----02:06:3301:54:54----------
1727 130607 Christian Skøien BigS Equity 2 ----01:53:0901:50:33----------
1728 120405 Tone Skaar Norway 2 -----------02:23:3701:56:28---
1729 138598 Linn Mari Slattum Råholt Cykleklubb 2 ---01:38:3002:10:12-----------
1730 120504 Stian Slemdal Jessheim 2 02:16:41----------01:40:05----
1731 130628 Martine Slokvik Ottestad IL Sykkel 2 ----02:32:4101:53:45----------
1732 155996 Christin Slydahl Skjeberg CK 2 03:06:0802:34:42--------------
1733 155997 Emil André Slydahl Skjeberg CK 2 03:06:0802:34:42--------------
1734 120081 Odd Harald Smerud VPS ASA 2 ------------02:04:11--02:09:49
1735 82318 Geir Smestad Johnson Controls Norway AS 2 -------02:10:42-02:37:09------
1736 22728 Glenn Smith ATEA 2 -01:53:10----01:55:25---------
1737 138631 Kristian Sneve Jar 2 ---01:43:1902:16:39-----------
1738 120129 Lars Erik Snuggerud 2 --------------02:39:1803:24:45
1739 130848 Henning Hole Solbakken Hapro 2 ----02:38:0902:28:28----------
1740 138613 Lars-Erik Solberg Family Sports club 2 ---01:48:5402:13:02-----------
1741 68862 Eline Solberg Norway 2 ---------02:01:0501:54:53-----
1742 82094 Knut Håvard Solberg Nittedal 2 ------01:48:2201:46:56--------
1743 151563 Jørgen Solberg Drøbak-Frogn IL Sykkel 2 --02:27:3002:03:31------------
1744 120091 Cathrine Solberg 2 --------------01:53:2002:21:24
1745 120101 Svend Solberg 2 --------------02:38:2202:31:47
1746 82330 Eva Solberg Oslo 2 ------02:10:3002:11:46--------
1747 70647 Stig Solberg Sats Metro 2 -------02:17:3802:15:00-------
1748 69045 Lasse Solberg Biri IL 2 -------------02:06:5602:34:31-
1749 82159 Jostein Solem Aktiv i Logica 2 -------01:54:4002:28:28-------
1750 121264 Stein-Ove Solhaug HAPRO BIL 2 -----02:27:26--02:38:32-------
1751 130743 Øystein Solheim Basefarm AS 2 ----02:02:4102:15:16----------
1752 150668 Belinda Solheim ATEA AS EO 2 02:08:3002:01:58--------------
1753 34983 Erik Solli Team Coop 2 01:46:5601:36:42--------------
1754 120843 Mona Solli Lesja og Dovre SK 2 ---------02:40:3002:24:10-----
1755 148795 Dag Terje Klarp Solvang Teamhøyre 2 -03:00:5404:27:20-------------
1756 131018 Mona Nydal Spigseth BAMA 2 ----03:36:1103:01:57----------
1757 155891 Natawut Sriphaiboon Thai Airways 2 02:19:2201:58:43--------------
1758 138958 Mayya Safiullina Stabell Dal 2 ---03:01:1803:18:32-----------
1759 82053 Mathias Stabell Fjellfoten SK 2 -------01:43:59--01:51:56-----
1760 138865 Anne Cecilie Stadheim Oslo 2 --02:54:19-02:52:26-----------
1761 42445 Kjetil Standal Sportsklubben Ceres 2 -------------01:39:4601:35:11-
1762 69021 Erlend Standish Rustad IL 2 -----------01:42:4301:33:56---
1763 131061 Hege Anita Stav Løvenstad 2 ----02:57:2403:16:52----------
1764 120622 Grete Østby Stave Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:05:5602:42:12----
1765 130812 André Stenbekk Family Sports Club Fredrikstad 2 ----02:24:0502:23:04----------
1766 130586 Morten Stensholt Basefarm AS 2 ----01:55:1401:42:56----------
1767 110879 Jakob Stensåsen Sportsklubben Rye - Sykkel 2 -----01:50:3301:42:18---------
1768 110555 Ida Oline Stenumgård Gjensidige Sport 2 ---------02:12:50-02:12:22----
1769 155978 Linda Stillerud ÅF REINERTSEN 2 02:54:0602:27:27--------------
1770 82308 Fredrik Stobbe BAMA 2 -------02:09:4302:28:00-------
1771 120394 Thorleif Stokholm SAFF 2 -----------02:36:4201:53:23---
1772 120558 Even Stokkebekk CK Nittedal 2 ----------01:44:4102:16:44----
1773 82169 Anne Lise Stolp 2 -------01:55:4802:06:29-------
1774 130789 Vibeke Stoltenberg Basefarm AS 2 ----02:25:4402:20:34----------
1775 111435 Helge Gregers Stoltenberg Basefarm 2 -----02:52:0402:25:22---------
1776 82520 Amalie Braathen Strande Eidsvoll SK 2 -----01:52:33-02:28:18--------
1777 120392 Leif Anders Strande Toten-Kranken 2 ---------02:24:04--01:51:40---
1778 142820 Rune Strengelsrud Oslo 2 -02:17:32-01:51:12------------
1779 110297 Rigmor Strøm Ullensaker skiklubb 2 ---02:01:3502:35:20-----------
1780 47510 Kari Strømstad Team 2XU junior 2 ------01:48:5702:08:13--------
1781 82593 Arne Støre Hapro BIL 2 ------01:59:1802:36:49--------
1782 138614 Ole Marius Sundby bjerke il 2 ---01:42:1402:13:08-----------
1783 65169 Ole Torkild Sundby Rtv bil 2 ---01:42:1402:13:08-----------
1784 111092 Anette Sundby Romeriksåsen SK 2 -----01:57:2002:00:21---------
1785 69345 Jan Sundby Atea AS 2 ---02:04:07--02:01:03---------
1786 82281 Jørgen Strømstad Sunde Sportsklubben Rye - Sykkel 2 ------01:42:1802:08:13--------
1787 120350 Tord André Sundhagen Rustad IL/Sportsklubben Ceres 2 ----------01:25:42-01:33:56---
1788 120617 Helene Sundsethvik Elixia Sandvika 2 ----------02:30:0002:41:57----
1789 138611 Trine Sundstad Cykle Klubben Øst / FSC Fredrikstad 2 --02:23:51-02:12:46-----------
1790 156080 Henrik Wikstad Sutterud Entra ASA EO 2 03:05:3603:15:46--------------
1791 82654 Ruby Svaler Horwath Romerike BIL 2 -------02:47:0902:32:11-------
1792 138625 Knut Sveen DNB 2 ---01:48:4602:15:44-----------
1793 145140 Petter Koppang Svendsen Oslo 2 --02:54:3401:54:34------------
1794 120784 Jan Petter Svendsen Team Maxit 2 --------01:58:15-02:00:47-----
1795 82613 Dan-Mathias Randem Svendsen Auli 2 ---02:38:16---02:39:27--------
1796 62658 Arnfinn Svensli CK Nittedal 2 ----------01:27:4403:00:02----
1797 120651 Anita Svensli Ytre Rælingen UIL - Sykkel 2 --------02:28:55--03:00:02----
1798 71126 Elizabeth Svensson Oslo 2 -----02:35:1702:38:45---------
1799 81866 Inger-Johanne Sveum Østmarka IL - Sykkel 2 --------02:20:2402:34:16------
1800 111622 Rita Svevad Høneklubben 2 -----03:01:5202:49:45---------
1801 121046 Bente Syversen Norway 2 --------02:42:3603:02:59------
1802 82671 Anne Szallies BAMA 2 ------02:24:4002:48:39--------
1803 82517 Hilde Marie Sæthern Encon AS 2 ------02:15:1002:27:54--------
1804 82485 Ole Gunnar Sætre Family Sports Club 2 -----03:01:46-02:24:39--------
1805 120365 Sveinung Sætre Norway 2 -----------01:55:3701:42:57---
1806 145112 Ragnar Søegaard Oslo 2 --02:38:0101:51:22------------
1807 82458 Einar Søhagen 2 -------02:22:0602:55:20-------
1808 36020 Anders Søndergaard Nesodden SK 2 --------01:53:25-02:26:15-----
1809 81621 Carina Søndergaard Nesodden SK 2 ----02:03:56-----02:26:15-----
1810 82408 Heidi Sønsterudbråten Aktiv i Logica 2 -------02:18:3803:03:55-------
1811 48106 Roy Sørensen KGB (Kara-Gutta-Boys) 2 ---------02:52:3102:28:59-----
1812 120623 Cecilie Sørheim Østmarka IL - Sykkel 2 --------02:20:13--02:42:12----
1813 90119 Tormod Sørhus ATEA AS EO 2 02:46:28--02:21:19------------
1814 110816 Håkon Stange Sørum Bærum og Omegn CK 2 ------01:27:14-01:31:38-------
1815 130576 Jon Petter Søstrand Tempori Technology BIL 2 ----01:48:5901:40:00----------
1816 82226 Kristoffer Tandberg BAMA 2 -------02:02:4302:25:50-------
1817 46989 Fred Øyvind Tangen Eidsvoll SK 2 -----02:16:2702:13:07---------
1818 79084 Andreas Tangen IK Hero 2 -------------01:33:1201:35:26-
1819 111269 Kristian Tangen Eidsvoll SK 2 -----02:16:2702:13:07---------
1820 120934 Magnus Erlend Tangen Bella Invest 2 ----02:13:15----01:34:43------
1821 70632 Lars Tell Bærum og Omegn CK 2 -------01:48:59-02:14:26------
1822 69978 Trond Tetlie Sportsklubben Ceres - Sykkel 2 -----01:44:34----01:37:27-----
1823 156023 Anne Gro Thingstad Spinnvill 2 03:08:5302:49:16--------------
1824 82509 Aadne Carl Tho Crowe Horwath BIL 2 ------02:00:0902:27:26--------
1825 110871 Stein Thoen SpKl Ceres Sykkel 2 ---01:26:14--01:41:20---------
1826 82133 Ole Thomasrud Team Thorium 2 -------01:52:37-01:55:09------
1827 120691 Gry Thomassen Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:43:4803:20:06----
1828 22208 Espen Thoresen ATEA AS EO 2 02:23:37-02:35:38-------------
1829 120399 Bjørn Thorsby Nesodden SK 2 -----------02:19:5401:54:48---
1830 120374 Karianne Thorsby Nesodden SK 2 -----------01:57:3701:45:18---
1831 145212 Jonas Thorsen Atea 2 --02:55:4902:03:14------------
1832 81323 Torstein Thorsen bWise 2 -----01:51:4001:46:59---------
1833 82585 Mette Thorslund Team Jobzone 2 -02:14:58-----02:35:20--------
1834 62603 Christian Thorvaldsen Norway 2 -----------01:40:05--02:01:01-
1835 111119 Cathrine Throndsen Spenst Jessheim 2 -----02:11:5102:02:04---------
1836 138828 Lene Thyness family sports club 2 --03:13:18-02:46:26-----------
1837 120338 Mats Tiedemansen Rustad IL 2 -----------01:53:25-01:41:29--
1838 131071 Knut Tokerud AMFI Eina 2 ----02:22:5703:19:31----------
1839 111635 Wenche Tokerud Amfi Eina 2 -----03:25:3902:52:08---------
1840 150049 Silje Tollefsen Team Coop 2 -02:56:2103:44:07-------------
1841 42696 Harald Torgersen Røyken CK 2 -------01:35:3201:39:56-------
1842 108401 Joachim Ski Torp Asker CK 2 --------------01:53:5502:07:53
1843 121638 Renate Torp Eidsvoll SK 2 ----02:17:0102:03:12----------
1844 138854 Vetle Mathias Torper Gjerdrum 2 ---02:06:0702:50:36-----------
1845 138944 Theres Torstenson Atea 2 --03:16:53-03:11:06-----------
1846 150054 Christine Tovik Team Coop 2 -02:56:2103:49:42-------------
1847 138699 Jonas S. Trontveit Vang Skiløperforening Sykkel 2 ---01:43:1402:29:31-----------
1848 120943 Sindre Håkonsen Trutt Hadeland CK 2 --------01:30:0501:47:18------
1849 66172 Ingar Tryti ATEA AS EO 2 02:48:4202:27:23--------------
1850 70900 Rune Trøen Gjerdrum 2 -----01:51:4201:48:17---------
1851 111473 Magne Tuxen BAMA 2 ---01:56:07--02:29:08---------
1852 110909 Trine Marie Tveite Team Teigen 2 -----01:50:3301:45:47---------
1853 82302 Frøydis Boge Tvete 2 -------02:09:3302:15:57-------
1854 155920 Tord Land Tyskerud Heming Sykkel 2 02:08:5002:08:17--------------
1855 120442 Hanne Tysland Østmarka IL & Alle har en sykkel 2 -----------02:42:0402:11:06---
1856 111696 Solveig Bergsnev Tysnes Ålesund 2 -----03:08:0503:15:36---------
1857 120187 Egil Tøftum Bravida 2 ------------01:58:49-01:56:21-
1858 138788 Linn H. Tømte Forsvaret 2 ---02:03:5102:40:37-----------
1859 35307 Jan Åge Tømte Eidsvoll SK 2 ----02:44:15--02:48:04--------
1860 20224 André Ueland Røyken CK 2 -------01:37:47-----02:14:14--
1861 145304 Kjell Ukkestad Team Harestien 2 --03:46:0202:28:18------------
1862 149801 Kristian G. Ulekleiv Toten-Kranken CK 2 -01:31:1001:51:37-------------
1863 138758 Sidsel Johanne Ulriksen DNB 2 --02:29:40-02:36:47-----------
1864 120970 Rasmus Ulven Hasle/Løren 2 ---------02:07:1402:09:58-----
1865 149989 Freddy Ulvseth ATEA 2 -02:37:2303:16:15-------------
1866 149924 Fredrik Upsaker ATEA 2 -02:06:2802:48:54-------------
1867 82015 Tobias Utby Ottestad IL - Sykkel 2 -------01:30:4901:30:05-------
1868 120263 Marianne Uverud 2 -------------03:19:0002:44:23-
1869 138629 Sondre Nordby Vagli SK Rye sykkel 2 ---01:46:3102:16:30-----------
1870 120364 Torbjørn Vala Rustad IL 2 -----------01:45:3601:40:57---
1871 66189 Torstein Valla Norway 2 --------02:07:59-02:21:20-----
1872 138637 Pernille Valle Eidsvoll SK 2 ---01:54:4102:16:48-----------
1873 67955 Cornelis Van Der Lijcke Eidsvoll SK 2 -01:58:05------------01:51:52-
1874 130705 Rune Vang Bjørklund 2 ----02:31:0902:08:51----------
1875 138762 Lars-Fredrik Vangsøy Kolbotn Sykkelklubb 2 ---01:31:5902:37:38-----------
1876 156017 Tridchakorn Vareewong Thai Airways 2 03:17:1702:48:00--------------
1877 155945 Solveig Aaris Vedal Oslo 2 02:33:2802:17:10--------------
1878 82614 Mina C. Veland Nes SK 2 ------02:02:2202:39:27--------
1879 110959 Thomas Velde Team Anders for Aktiv mot kreft 2 -----01:50:4301:48:35---------
1880 82209 Anne Hilde Vestbakken Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:49:3202:01:07--------
1881 82165 Terje Vestbakken Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------01:47:4601:55:28--------
1882 82575 Erik Vestby 2 -------02:34:0002:50:32-------
1883 121158 Arild Vester Gjerdrum 2 -----01:53:47--02:00:40-------
1884 82514 Mari R. Vesteraas Eina SK Sykkel - Amfi 2 ------02:18:3402:27:47--------
1885 120867 Elin Aurdal Vik Østmarka IL/Kvinner på hjul 2 ----------02:43:4303:01:59----
1886 150064 Isabel Vika ATEA 2 -02:51:1703:55:26-------------
1887 111169 Guri Kristine Vognild Family Sports Club Fredrikstad 2 -----02:19:1902:06:02---------
1888 82250 Kristine Vognild Bjerke IL Ski 2 -------02:05:2302:35:49-------
1889 80984 Christopher Vårdal UKI 2 --------01:52:31-02:08:50-----
1890 155873 Tianchai Wacharachai Thai Airways 2 02:19:3101:53:58--------------
1891 155960 Victor Wadsten Malmö 2 02:57:2802:22:25--------------
1892 111183 Nina Wager Oslo 2 ----02:41:09-02:06:54---------
1893 130919 Jeanette Waler-Larsen Nordre Frogn 2 ----02:37:2902:43:37----------
1894 82839 Kine Wallentin Family Sports Club, Rommen Oslo 2 ------02:20:3804:14:13--------
1895 120719 Thomas Wasenden Toten-Kranken 2 ---------01:45:1701:32:56-----
1896 111559 Stine Fossum Wenger Fjellfoten SK 2 -----02:44:3802:38:47---------
1897 111621 Dag Wenzel CUBIC 2 -----03:17:0702:49:44---------
1898 111044 Trude H. Westerberg Bærum kommune BIL 2 ------01:56:54-01:56:12-------
1899 120729 Pål Westgaard Ullensaker CK 2 ---------01:47:2001:35:43-----
1900 69083 Fernanda Serpa Westgaard IF Frøy Sykkel 2 ----01:46:2401:44:34----------
1901 82647 Bjørg Westhagen Hapro BIL 2 ------02:25:1802:46:19--------
1902 121079 Ellen Renate Wethal Norway 2 --------03:21:4803:29:52------
1903 138605 Kristian Wettern DNB 2 ---01:50:5702:11:36-----------
1904 82715 Klaus Wiecek ASF team 2 ------02:43:5302:56:32--------
1905 82490 Raymond Wiik Aktiv i Logica 2 -------02:25:0103:03:55-------
1906 110911 Markus Wiik Richie the Cats Biker Team 2 -----01:56:2901:46:00---------
1907 109721 Trond Wiker Oslo 2 ----02:37:0702:40:54----------
1908 149974 Arnfinn Wiklund Team Coop 2 -02:34:3103:07:35-------------
1909 82516 Nina Wilhelmsen Atea AS 2 -----02:35:23-02:27:53--------
1910 121117 Kenneth Wilskog Ullensaker CK 2 --------01:31:20-01:47:17-----
1911 45446 Petter A. Winther Asker CK 2 -------------01:31:3601:35:02-
1912 149878 Ole Jørgen Winther Fredrikstad 2 -02:02:4402:34:17-------------
1913 145047 Torgeir Woie Kongsveien CK / Basefarm AS B.I.L. 2 -01:28:32-01:35:24------------
1914 120781 Geir Wold-Hansen maxit as 2 ---------02:10:1901:57:03-----
1915 111591 Renate Woldseth Atea AS 2 -----03:15:2302:44:38---------
1916 150092 Silje-Victoria Wollik Jessheim 2 -03:39:4204:33:20-------------
1917 138716 Sissel Hauki Wølneberg Oslo 2 ---02:00:2702:31:24-----------
1918 66014 André Waage-Nielsen Team Byggkjøp Lørenskog 2 ----------01:49:23-01:46:20---
1919 70930 Frode Gunnar Waaler Norway 2 ----------02:03:1802:17:10----
1920 68263 Per Anders Waaler Oslo 2 -----01:49:2801:43:06---------
1921 67939 Atle Ytterstad Family Sports Club Fredrikstad 2 -----01:54:5101:46:18---------
1922 145102 Geir Hansen Zetterstrøm Oslo 2 --02:50:3401:50:49------------
1923 79980 Fabrice Zindy Røyken CK 2 ------01:27:2301:30:49--------
1924 39155 Thomas Ødegård Hapro BIL 2 -------02:02:5502:02:24-------
1925 66446 Arne Tobias Malkenes Ødegaard Stord SK 2 -------02:14:1002:20:17-------
1926 64731 Irene Ødeli Tomter 2 -----02:04:2502:00:23---------
1927 120469 May-Idd Øijord Norconsult 2 --------03:02:31---02:32:41---
1928 138822 Bente Øksne Nittedalsrypene 2 ---02:23:1302:45:02-----------
1929 70037 Mari Klev Øpstad Eiker CK 2 -------------01:47:47-02:27:26
1930 35408 Kjell Anders Øpstad Eiker CK 2 -------------01:58:10-02:27:28
1931 130595 Truls Ørneberg Asker Cykleklubb 2 ----01:41:4201:46:49----------
1932 121585 Lene Pernille Østberg IF Frøy Sykkel 2 ---01:40:14-01:55:48----------
1933 144838 Fredrik Østby Team Highway 2 ---01:31:4401:50:06-----------
1934 81945 Marianne Østerud Entra tett på 2 -03:15:46------02:39:13-------
1935 111387 Rune Østli BundeBygg BIL 2 ------02:21:43-02:36:47-------
1936 111699 Tove Østlid Bama 2 -----03:40:0103:15:44---------
1937 111348 Bjørn Østom Oslo 2 -----02:18:4902:18:22---------
1938 82290 Monika Øverby Jessheim 2 ------02:05:3902:08:41--------
1939 155951 Malin Øverjordet Lågen Cykleklubb 2 02:22:3902:20:13--------------
1940 117062 Åge Øverjordet Sør-Fron 2 02:22:3902:20:13--------------
1941 155995 Kari Bolkan Øverland DNB Eidsvoll 2 02:57:5702:33:54--------------
1942 120356 Per Øyvind Øverli Norway 2 -----------01:56:3701:34:52---
1943 120351 Markus Øverli Norway 2 -----------01:54:3101:33:56---
1944 121000 Tove Øveraas IF Frøy - Sykkel 2 --------01:50:1102:30:34------
1945 82063 Christian Øveråsen Lillehammer Karateklubb 2 -------01:44:2901:58:41-------
1946 131768 Rune Øyen BAMA 2 ------02:04:4702:21:55--------
1947 82778 Eva Aadland Team Shell 7-Eleven Hakadal 2 -02:40:23-----03:07:17--------
1948 111294 Henrik Mensing Aagesen Pronova BioPharma, Kalundborg 2 ----02:29:01-02:15:09---------
1949 131095 Elin Åldstedt Oslo 2 ----04:12:3503:37:14----------
1950 111096 Marie Kristin Storinset Aalen Elverum 2 -----02:00:1602:00:27---------
1951 111050 Trond Ove Aalen Atea AS 2 -----02:48:4201:57:31---------
1952 109594 Hans-Ivar Aalerud Norway 2 --------02:02:0302:35:08------
1953 81609 Trude Helland Aalerud Norway 2 --------02:02:0302:35:08------
1954 82478 Farhad Aali Family Sports Club Rommen 2 -------02:24:0201:59:35-------
1955 67049 Svein Aalrust Asker CK 2 ------01:33:5701:40:24--------
1956 82041 Henrik Lunder Aalrust Asker CK 2 ------01:33:1501:40:21--------
1957 82042 Håkon Lunder Aalrust Asker CK 2 ------01:33:1801:40:24--------
1958 121171 Asrun Aalvik Jardar IL Sykkel 2 ---01:53:24----02:04:32-------
1959 150076 Jo Inge Hjellegjerde Aambakk Gjerdrum IL - Sykkel 2 -02:59:3604:15:02-------------
1960 150081 Jane Hjellegjerde Aambakk Teamhøyre 2 -03:00:5704:27:20-------------
1961 131121 Helle Aanesen Team AKTIV mot kreft 2 --03:24:01-02:35:19-----------
1962 111011 Vegard Aanonsen Aanonsen Gym 2 -----01:52:5301:54:07---------
1963 149820 Arild Aardalsbakke ÅF BIL 2 -01:54:4002:14:48-------------
1964 130161 Erik Aarhus Fjellfoten Sykkelklubb 2 ---01:40:4302:09:40-----------
1965 130963 Marius Aasan Team Coop 2 --02:57:21--02:49:47----------
1966 138861 Anita Andersen Aasen BAMA 2 ---02:25:0302:52:09-----------
1967 82476 Anne Åserud Hapro BIL 2 -------02:23:3802:33:49-------
1968 82477 Børre Åserud Hapro BIL 2 -------02:23:3802:33:49-------
1969 121035 Ann Elisabeth Aasheim Eidsvoll 2 ----02:58:16----02:52:01------
1970 130626 Thomas Aasland Slattum 2 ----01:56:5501:53:36----------
1971 145125 Magnus Aaslund Follo Sykkelklubb 2 --02:15:2801:52:31------------